کاشف اسرار-استاندار گیلان گفت: باید روند ساخت و ساز در جنگل‌ها ، به صورت دقیق بررسی و از احداث بناهای غیرمجاز در این مناطق ، جلوگیری به عمل آید.
به گزارش پایگاه خبری کاشف اسرار ، اسدالله عباسی عصر امروز (چهارشنبه) در کارگروه ویژه پیشگیری و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز گیلان اظهارداشت: بر اساس تاکید رئیس جمهوری در سفر به استان مازندران، صلاحیت مراجع صادرکننده مجوز ساخت اماکن در مناطق جنگلی، بررسی می شود و ساخت و سازهای غیر مجاز در استان‌های شمالی از جمله گیلان متوقف گردد.
وی با بیان اینکه با متخلفان در این خصوص بدون هیچ تعارفی برخورد قانونی می شود، مدیران دستگاه های متولی را موکلف کرد گزارش اقدامات انجام شده را ظرف یک هفته به استانداری گیلان اعلام کنند.
نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر اینکه حفاظت از انفال در چارچوب قانون با جدیت در استان پیگیری می شود، تصریح کرد: در خصوص ساخت و سازهای قبلی نیز در مرحله بعد، همین اقدامات انجام خواهد شد.
عباسی به فرمانداران دستور داد با جدیت و به صورت جهادی و انقلابی با تفویض اختیاری که از سوی او شده ، با همکاری دستگاه های متولی و نظارتی در استان و شهرستان، کارگروه ویژه پیشگیری و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت و ساز و تغییر کاربری غیر مجاز را فعال کنند.
وی با بر شمردن آثار و تبعات منفی مهاجرت معکوس و نیز حضور سود جویان ، فروش زمین های بکر به افراد غیر بومی، ساخت و سازهای غیر متعارف با فضای روستا و تبدیل وضعیت زیست بوم روستایی به شهری، گفت: در صورت مشاهده صدور پروانه ساخت که مبنایی غیرقانونی دارد و موجب تحمیل خسارات فرهنگی، اجتماعی و امنیتی به جامعه به ویژه در سطح روستاها و مناطق جنگلی و شهرستان‌های ساحلی شود،
این مقام ، اولتیماتوم داد : با متخلفان حقیقی و حقوقی که تنها به‌فکر منافع شخصی خود هستند، به صورت جدی و بدون اغماض برخورد قانونی خواهم کرد.
عباسی، تاکید کرد: در همین راستا ادارات کل منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، محیط زیست، فرمانداری ها و دیگر دستگاه های متولی با همکاری دستگاه های نظارتی، دقت نظر و حساسیت بیشتری در چارچوب قوانین و مقررات داشته باشند.
وی ادامه داد: باید جلوی فساد این حوزه دارای اهمیت، گرفته و به روستاییان حق سکونت در چارچوب قانون که دل سوز رونق و افزایش توسعه روستای خود هستند ، داده شود.
استاندار، یاد آور شد: بازنگری در طرح هادی بدین معنا نیست که بخشی از روستا که سالیانی مسکونی بوده، غیر مسکونی لحاظ و نیز بخش دیگر به مسکونی افزوده شود.
عباسی با بیان این که همه مجوزهای صادره باید از نظر اینکه از مسیر قانونی صادر شده ، بازنگری شود،اظهار کرد: در صورت ساخت و سازهای قبلی و واقع شدن آنها در عرصه های ملی و جنگلی، کمیسیون های ماده 99 و 100 با حساسیتی بیشتر و به صورت کاملا قانونی ، نسبت به صدور آرای قلع بنا اقدام کنند.
وی به معاون امور عمرانی استانداری و فرمانداران تاکید کرد در کارگروه های تخصصی، اجازه ساخت و ساز ساختمانی طبقاتی با در نظر گرفتن بافت روستاها را ندهند و نیز در روستاهایی که مدارس به دلیل نبود دانش آموز کافی تعطیل شده، نسبت به تعیین تکلیف این مراکز آموزشی و بهینه‌سازی آنها اهتمام ورزند و با در نظر داشتن اهمیت انفال و بیت المال، تهدیدها را به فرصت برای خدمت به مردم تبدیل کنند و با متخلفان و افراد سودجو در هر جایگاهی که باشند، برخورد قاطع اداری و قانونی می شود.
در این جلسه که فرمانداران شهرستان‌های گیلان به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند، تعدادی از اعضا گزارش اقدامات انجام شده خود را ارائه دادند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :