کاشف اسرار-رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در جریان یک نشست ویدئوکنفرانسی با معاون وزیر اقتصاد و رییس توسعه منطقه ای و تجارت جمهوری چچن فدراسیون روسیه که در آن سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت نیز حضور داشت؛ در خصوص سازوکارهای افزایش همکاری های مناطق آزاد جمهوری مزبور با این منطقه در راستای توسعه همکاری های دو کشور ایران و فدراسیون روسیه به گفتگو پرداختند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست با اشاره به حضور یک هیأت اقتصادی از سوی سازمان متبوع خود در جمهوری چچن به منظور رایزنی اولیه به جهت توسعه همکاری دو جانبه که منجر به تهیه پیش نویس تفاهم نامه همکاری گردید، اقدام به تشریح مزایا و معافیت های قانونی در حوزه سرمایه گذاری خارجی، تکمیل و توسعه زیرساخت های ریلی، بندری نمود .

علی اوسط اکبری مقدم، اظهار داشت: با عنایت به زیرساخت های موجود در دو بندر کاسپین و انزلی که در محدوده این منطقه واقع شده و اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری که زمینه ساز وصل شدن جنوب به شمال ایران می شود؛ ظرفیت ایفای نقش هاب لجستیک برای کشور روسیه از سوی این منطقه در ارتباط با کشورهای جنوب خلیج فارس و غرب آسیا را به وجود آورده است.

وی به تشریح برنامه های توسعه مناسبات دو کشور به منظور گسترش همکاری ها در بستر اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران با محوریت منطقه آزاد انزلی پرداخت و افزود: با عنایت به شرایط مشابه تحریمی دو کشور، مسلمان بودن مردمان جمهوری چچن،ظرفیت ها و فرصت های همکاری گسترده ای در زمینه های مبادله کالاهای صنعتی،گردشگری،درمان و توریسم سلامت امکان تعریف و توسعه مناسبات دو جانبه وجود دارد.

معاون وزیر اقتصاد و رییس توسعه منطقه ای و تجارت جمهوری چچن با تأکید براینکه توسعه مراودات با کشورهای مسلمان اولویت نخست این جمهوری را تشکیل می دهد، تحریم های غرب علیه روسیه را فرصت مناسبی جهت توسعه همکاری های دو کشور عنوان کرد .

مجیدوف اسلان بیک،گفت: هم اکنون به جز منطقه آزاد گردشگری که فعال و در حال بهره برداری است؛ در حال تکمیل زیرساختاهای منطقه آزاد گروزنی می باشیم، منطقه ای که روند احداث آن از سال ۲۰۲۰ آغاز شده، فاز نخست آن تا پایان ۲۰۲۲ و مرحله نهایی نیز در سال۲۰۳۰ مورد بهره برداری قطعی قرار می گیرد.

وی به ارائه گزارشی از مزایا و معافیت های مختلف قانونی،گمرکی، و سرمایه گذاری در این منطقه پرداخت و از تبادل تجربیات در زمینه های مختلف مدیریت پروژه منطقه آزاد،با سازمان منطقه آزاد انزلی استقبال کرد و افزود: آمادگی خود را جهت سرعت بخشیدن به فرایند انعقاد تفاهم نامه همکاری دو جانبه و میزبانی از هیأت تجاری منطقه آزاد انزلی و بازدید از امکانات و ظرفیت های آن منطقه، اعلام می کنیم.

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت نیز در این گفتگوی تعاملی بر بستر اینترنت، با اشاره به سفر روزهای گذشته هیأت عالی رتبه سازمان متبوع خود به روسیه که جهت ترسیم افق های جدید برای توسعه همکاری های دو و چند جانبه صورت گرفت،تصریح کرد :جمهوری اسلامی ایران با تشکیل کارگروه ویژه توسعه همکاری ها با کشور دوست روسیه،که تحت نظارت مستقیم معاون اول رییس جمهور و مورد توجه شخص رییس جمهور ایران است،عزم خود را برای گسترش مناسبات وارد فاز عملیاتی نموده و از افزایش همکاری ها منطقه ای میان جمهوری ها و استان های مختلف روسیه با نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق آزاد و منطقه آزاد انزلی استقبال و حمایت می کند.

گفتنی است در جریان این گفتگو معاونین اقتصادی و سرمایه گذاری، بندری و حوزه خزر و مشاور حوزه روسیه، سازمان منطقه آزاد انزلی حضور داشتند

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :