کاشف اسرار -وزیر صنعت ، معدن و تجارت از تصویب کلیات آیین‌نامه واردات خودرو در هیئت‌وزیران خبر داد و گفت: تمرکز مصوبه جدید روی واردات خودروهای اقتصادی برای اقشار متوسط و کم‌ درآمد جامعه است.

سید رضا فاطمی امین ” در گفت‌وگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما ،افزود: از سال ۱۳۹۷ به علت به هم ریختگی تراز ارزی کشور با مصوبه‌ای، واردات خودرو ممنوع شده بود که این ممنوعیت تا اردیبهشت امسال ادامه داشت و هم‌زمان با پایان مصوبه در اردیبهشت‌ماه امسال، موضوع واردات خودرو در دولت مطرح شد و کلیات آن به تصویب رسید.

اکنون تراز ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد

وی با اشاره ضرورت‌های مصوبه آزاد سازی خودرو، بیان کرد: از یک سو مهلت زمانی مصوبه ممنوعیت واردات خودرو تمام شده بود و از سوی دیگر نیز سال گذشته صادرات خوبی داشتیم و اکنون تراز ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد.

روی واردات خودروهای اقتصادی تمرکز می‌کنیم

وزیر صمت با بیان این‌که تمرکز مصوبه جدید برای واردات خودروهای اقتصادی است، تأکید کرد: پیش از سال ۱۳۹۷ که واردات آزاد بود، بیشتر خودروهای لوکس و تجملی برای بخش خاصی از جامعه وارد می‌شد، اما اکنون تمرکز روی ورود خودروهای اقتصادی برای اقشار متوسط و کم‌ درآمد جامعه است.

روند تولید خودروهای اقتصادی بی‌کیفیت داخلی متوقف می‌شود

فاطمی‌امین، با بیان این‌که خودروهای اقتصادی که خودرو سازان داخلی تولید می‌کنند، کیفیت خوبی ندارند، گفت: باید روند تولید این‌ نوع خودروها دیگر متوقف شود و با واردات خودروهای اقتصادی، اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه از خودرو با کیفیت بهره‌مند شوند.

تعیین تعداد واردات خودرو متناسب با تنظیم بازار خواهد بود

وی، با بیان این‌که تعیین تعداد واردات، متناسب با تنظیم بازار خواهد بود، ادامه داد: پنج روش برای واردات تعیین و اعلام می‌شود و محدودیتی وجود ندارد و واردات متناسب با تقاضا و تنظیم بازار توسط خود واردکنندگان( نه دولت) انجام می‌شود.

واردات خودرو شکاف عرضه و تقاضا را پوشش می‌دهد

وزیر صمت همچنین با بیان این‌که شکاف عرضه و تقاضای خودرو در کشور ما زیاد است، یاد آوری کرد: سال گذشته ۹۰۰هزار خودرو تولید شد که کفاف تقاضای بازار را نمی‌داد، اما با واردات خودرو این موضوع پوشش داده می‌شود.

افزایش ۱۸ درصدی عرضه و کاهش ۵۰ درصدی خودروهای کف پارکینگ

فاطمی‌امین، همچنین با بیان این‌که عرضه خودرو امسال نسبت به سال گذشته( از اول سال تا ۱۸ اردیبهشت‌ماه) حدود ۱۸ درصد زیاد شده است، گفت: همچنین خودروهای کف پارکینگ ۵۰ درصد کاهش یافته و تقاضای معوق خودرو سازان از ۶۰ هزار دستگاه به ۱۰ هزار دستگاه رسیده است.

افزایش عرضه و آزا دسازی واردات نوید بخش روزهای خوبی در حوزه خودرو است

وی همچنین بیان کرد: واردات خودرو بخش عمده‌ای از تقاضای بازار را پوشش می‌دهد و از سوی دیگر عرضه خودرو نیز افزایش یافته که این نوید بخش روزهای خوبی در حوزه خودرو است.

موانع واردات خودرو شناسایی شده است

وزیر صمت در ادامه تأکید کرد: موانع واردات خودرو شناسایی شده است و واردات توسط بخش غیردولتی و واردکنندگان با رعایت شرایطی مانند خدمات پس از فروش از سر گرفته می‌شود.

با تشکل‌های بخش‌خصوصی در موضوع اصلاح نظام پرداخت یارانه هماهنگیم

فاطمی‌امین در خصوص اصلاح نظام یارانه‌ها نیز، توضیح داد: با تشکل‌ها و انجمن‌های بخش‌خصوصی جلساتی داشتیم و در اقلام چهارگانه مشمول اصلاح نظام پرداخت یارانه (روغن، تخم.مرغ، مرغ و لبنیات)، گفت‌وگوهای خوبی انجام و سقف قیمت‌ها مشخص شده است که از فردا اعلام می‌شود.

مواد اولیه به اندازه کافی موجود است و کمبودی در تأمین کالاها نداریم

وی با بیان این‌که به آرامش در بازار نیاز داریم، گفت: مواد اولیه به اندازه کافی موجود است و کمبودی در تأمین کالا نداریم و واحدهای تولیدی آماده تولید هستند.

مردم نباید خریدهای هیجانی داشته باشند

وزیر صمت همچنین با بیان این‌که عرضه کالا در روزهای نخست اجرای طرح باید زیاد شود، تصریح کرد: مردم نباید خریدهای هیجانی داشته باشند، اصناف نیز در این حوزه با ما همکاری می‌کنند و شرکت‌های پخش به روان‌سازی در بازار کالا کمک خواهند کرد.

هر گونه افزایش قیمت باید با هماهنگی سازمان حمایت انجام شود

فاطمی‌امین، با بیان این‌که سقف قیمتی به تولیدکنندگان ابلاغ شده و از فردا عرضه با این سقف قیمتی انجام می‌شود، گفت: براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار، هرگونه افزایش قیمت باید با هماهنگی سازمان حمایت انجام شود و‌ تولیدکنندگان پیش از افزایش باید مصوبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت را داشته باشند.

آمادگی کامل وزارت خانه های صمت، جهاد کشاورزی و دادگستری برای حضور کامل و نظارت ویژه بر بازار

وی همچنین با اشاره به هم‌افزایی بین دستگاه‌ها در این حوزه، بیان کرد: با هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی و دادگستری برای حضور کامل و نظارت ویژه بر بازار آماده‌ایم، همچنین جرائم تعزیراتی ارتقا یافته و مقررات بازدارندگی تخلفات حوزه بازار، زیاد شده است.

وزیر صمت در پایان تأکید کرد: با نظارت ویژه و گسترده سه وزارتخانه صمت، جهادکشاورزی و دادگستری و مقررات جدید تعزیرات و همراهی اصناف با کم‌ترین چالش از این مقطع عبور خواهیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :