کاشف اسرار-استاندار گیلان سرمایه گذاری در اقتصاد دانش‌بنیان را زمینه‌ساز کاهش بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی دانست و گفت: طرح‌های دانش‌بنیان، در اولویت صدور مجوزهای بی‌نام سرمایه‌گذاری در گیلان هستند.

  به گزارش پایگاه خبری کاشف اسرار، اسدالله عباسی عصر امروز (سه شنبه) در جلسه ستاد تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین استان که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و معاون وزیر علوم در سالن غدیر استانداری برگزار شد؛ شرکت های دانش بنیان، مردم و مسئولان را سه ضلع تحقق شعار سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده، عنوان و بیان کرد: باید از همه ظرفیت ها و ابزارهای علمی برای رسیدن به اهداف، استفاده کرده و در این مسیر تلاش کنیم.

وی با اشاره به شرایط کنونی کشور، بهره وری سرمایه را نیازمند حرکت به سوی نوآوری و کسب و کار دانش بنیان دانست و اصل رقابت اقتصادی را بر مبنای نوآوری و خلاقیت عنوان کرد.

استاندار گیلان با یادآوری اینکه طی دهه گذشته رشد اقتصادی در کشور، صفر بوده و همین مسئله را موجب کاهش بهره وری هم در بخش دولتی و هم بخش خصوصی ذکر و اضافه کرد: رویکرد دولت سیزدهم، ارتقاء بهره وری‌ست و نیل به این مهم؛ نیازمند فعال سازی بخش دانش‌بنیان است.

عباسی به هدف گذاری رشد اقتصادی هشت درصدی در افق سال 1401 اشاره کرد و گفت: گیلان با ظرفیت های پرشمار در بخش های مختلف کشاورزی، می تواند در امنیت غذایی کشور و تأمین مایحتاج مردم نقشی اساسی ایفا کند.

وی بخش های خدمات، صنعت، اقتصاد دریا و نیز منابع انسانی نخبه گیلان را نیز برشمرد و افزود: می توانیم در حوزه دانش بنیان در سطح کشور، حرف برای گفتن داشته باشیم.

این مقام تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر توجه به حوزه های دانش بنیان را مورد اشاره قرار داد و گفت: به باور بسیاری از فعالان و دست اندرکاران حوزه های شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دان ها، یکی از راهکارهای مهم برای کاهش بیکاری و اشتغال زایی، سرمایه گذاری در بخش اقتصاد دانش بنیان است.

عباسی فعال بودن 73 شرکت دانش بنیان در گیلان در زمان قبول مسئولیت استانداری گیلان را یاد آور شد و ادامه داد: اشتغال زایی در بخش دانش بنیان، کم هزینه تر است ضمن آنکه توسعه اقتصاد دانش بنیان، راهی برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه است و باید تعداد این شرکت ها، افزایش یابد.

وی با تصریح اینکه باید تولید را کم هزینه و رقابت پذیر کنیم، افزود: از واردات محصولات تولید داخل، بایستی جلوگیری به عمل آمده و زمینه صادرات این محصولات فراهم آید.

استاندار گیلان مولدسازی امکانات بلااستفاده را از جمله اقداماتی دانست که انجام شده و این مهم را سیاست دولت سیزدهم بیان کرد و جلوگیری از مهاجرت نخبگان و حمایت از آنان را مورد تأکید قرار داد .

عباسی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در بخش هایی از جمله فرآیند تولید برنج، استفاده از ضایعات برنج و کم کردن ضایعات در فرآیند جداسازی شلتوک گفت: ایجاد ارزش افزوده، تقویت صنایع بسته بندی و صنایع تبدیلی از جمله فرصت هایی است که می تواند در اختیار فعالان این بخش قرار گیرد.

وی حمایت از ایده های فنآورانه را مورد تأکید قرار داد و اختصاص 18 میلیارد تومان برای تکمیل شهرک علم و فنآوری استان و 60 میلیارد تومان دیگر برای شرکت های فنآور و دانش بنیان در جهت راه اندازی دهکده دانش بنیان گیلان را از جمله این پشتیبانی ها بیان کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به صدور مجوزهای بی نام در بخش سرمایه گذاری در پهنه های مختلف استان که شمار آنها تا زمان حاضر به 120 مجوز رسیده، خاطرنشان کرد: اولویت در این حوزه، مرتبط با طرح های دانش بنیان است.

تعیین سهم شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فنآوری گیلان در بخش افزایش تولید، تولید ناخالص ملی، ارتقاء بهره وری و زنجیره ارزش و اعلام آن از سوی دستگاه‌های مسئول از دیگر مواردی بود که استاندار گیلان بر آن تأکید کرد.

عباسی جبران عقب ماندگی های گذشته با محوریت اجرای تأکیدات رهبر معظم انقلاب و شعارها و برنامه های دولت سیزدهم را از انتظارات خود ذکر کرد و گفت: جوانان تحصیل کرده ای که امروز گوشه ای از تلاش های آنان را در شرکت های مختلف دانش بنیان مشاهده کردیم، ظرفیت های غنی برای تحقق این هدف هستند.

وی برگزاری جلسه ای ویژه در خصوص استفاده از ظرفیت های بخش کشاورزی گیلان با حضور متخصصان، نخبگان و دانشگاهیان با محوریت نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان را نیز مورد تأکید قرار داد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :