کاشف اسرار -معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان گفت: ۲۶ محل دفن زباله در گیلان باید بسته و زباله ها به پهنه های در نظرگرفته شده منتقل شود.

به گزارش ایرنا، عباس صابر در کارگروه پسماند استان گیلان در استانداری اظهار داشت: براساس برنامه زمانبندی مدیریت کارگروه پسماندها، ۲۶ مرکز دفن زباله باید بسته شود اما هم اکنون بخش هایی از مراکز فعال است.

وی با اشاره به مشکلات محل دفن زباله در رشت افزود: در سایر شهرستان ها هم این مشکل وجود دارد، بنابراین محل های دفن زباله باید بسته و به سمت پهنه ها برود.

معاون عمرانی استانداری گیلان با تاکید بر لزوم توجه تفکیک زباله از مبدا گفت: تمامی اماکن عمومی از جمله ادارات، مساجد، میادین میوه و تربار موظف و مکلف به در نظرگرفتن سطل های تفکیک زباله هستند و این موضوع باید تا پایان خرداد اجرایی شود. بنابراین از این زمان هیچ زباله ای از این اماکن جابجا نخواهد شد.

صابر در ادامه با بیان ضرورت دفن بهداشتی زباله ها در کلینیک ها و مطب ها و نظارت جدی در این بخش اظهار داشت: تنها معرفی این مکان ها به مراجع قضایی مشکل را حل نخواهد کرد.

سرپرست اداره کل محیط زیست استان گیلان با آسیب شناسی برخی چالش های تفکیک زباله از مبدا گفت: عدم تلاش کافی برای فرهنگ سازی و سیاست های تشویقی در مورد سه اصل مهم کاهش تولید زباله، استفاده مجدد و بازیافتی به طور ویژه از چالش های تفکیک زباله است.

رضا زمانی کمبود مراکز اطلاع رسانی و دریافت پسماند خشکرا  از جمله دیگر موارد در موضوع تفکیک زباله از مبدا دانست و با اشاره به مشکلات مراکز دفن زباله در گیلان افزود: عدم تمهیدات مناسب در ۲۶ مرکز دفن زباله مشکلات مختلف زیست محیطی را برای استان ایجاد کرده که عمدتا می توان شیرابه را بیان کرد.

وی با اشاره به اقدامات بهسازی محل دفن زباله در سراوان رشت گفت: در بازدیدهای روزانه هم اکنون سمپاشی محل دفن، شن ریزی و پوشش دهی در سطح زباله انجام می شود.

سرپرست اداره کل محیط زیست استان گیلان بیان داشت: چهار روستا را به صورت پایلوت روستای پاک در سال جاری خواهیم داشت و آموزش های لازم را در این روستاها ارایه می دهیم.

شهردار رشت نیز در این جلسه کارگروه گفت: بر اساس قرارداد با پیمانکار هم اکنون روزانه سه تا چهار تن زباله خشک در رشت جمع آوری می شود.

سیدامیرحسن علوی خرید زباله خشک بیش از پنج کیلو از درب منازل را از دیگر اقدامات شهرداری رشت در موضوع تفکیک زیاله از مبدا عنوان کرد .

وی با بیان اینکه بهسازی دفن زباله سراوان روزانه در حال انجام است، اظهار داشت: خطوط یک و ٢ شرکت کودآلی رشت در حال فعالیت بوده و راه اندازی خطوط سه و چهار با سرعت در حال انجام است.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :