کاشف اسرار – مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به اینکه کمبود زمین در منطقه آزاد انزلی از مهمترین مشکلات این منطقه در مسیر جذب سرمایه گذار است،متذکر شد: در همین راستا طرح الحاق شهرک صنعتی سفید رود، فرودگاه رشت و نقاط دیگر به صورت منفصل به منطقه آزاد انزلی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار ،سعید محمد، امروز در مراسم تکریم و معارفه رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این منطقه با وجوه ارزشمند متعدد و ظرفیت ویژه خود از مناطق آزاد پر ظرفیت کشور محسوب می شود؛ اظهار کرد : قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال-جنوب و ظرفیت مبادله کالا با کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا از ظرفیت های ویژه این منطقه محسوب می شود که باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی با انتقاد از عدم پرداخت بایسته به ظرفیت ها و فرصت های کریدور شمال-جنوب تصریح کرد که فعال سازی این مسیر ترانزیتی معطوف به رفع دو حلقه مفقوده در حال تکمیل و رفع است، اضافه کرد: تا کنون آن گونه که باید به مقوله کریدورهای عبوری در شمال و جنوب پرداخته نشده و با وجود فعال بودن منطقه چابهار و انزلی انتظار می‌رود این مناطق هرچه سریع‌تر به راه آهن سراسری متصل شوند.

این مقام ، تاکید کرد : سرعت بخشیدن به فرآیند تکمیل و اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل، باعث رونق و افزایش حجم ترانزیت کالا از این مسیر می گردد و این در حالی است که هنوز بنادر این منطقه به خط ریلی وصل نبوده اما بخش اعظم کالاهای اساسی کشور از این طریق وارد می شود.

محمد “،متذکر شد : بر اساس آمار وزیر راه و شهرسازی سرعت عبور بار در حال حاضر ۵ کیلومتر در ساعت بوده و این موضوع برای فعالان اقتصادی بسیار نگران کننده است و با وجود عدم اتصال این مناطق به راه آهن سراسری در حال حاضر سالانه بخش اعظمی از کالاهای اساسی کشور از این مسیر وارد می‌شود

وی افزایش نقل و انتقال کالا را زمینه ساز رونق فضای کسب و کار، اشتغال زایی بیشتر و درآمدهای عمومی مردم استان و شکوفایی گیلان اعلام کرد .

مشاور رئیس جمهوری ، افزود: در مذاکرات صورت گرفته با نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه بر اهمیت و عزم جدی دو کشور در مسیر فعال سازی سریعتر کریدور شمال-جنوب تأکید و در این راستا با همکاری منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان گام های خوبی به منظور احیای مسیر ترانزیتی فوق برداشته شده است.

محمد ” با تأکید براینکه دنیا منتظر تکمیل زیرساخت های کشورمان نمی ماند و باید تمام دستگاه های ذی ربط به ویژه وزارت راه و شهرسازی در هم افزایی با یکدیگر در مسیر احیای کریدور شمال-جنوب گام برداریم؛ به فعال شدن کریدور شرق به غرب از طریق بندر آکتائو در کشور قزاقستان اشاره و تصریح کرد: باید همه دستگاه‌های متولی و خصوصاً وزارت راه و شهر سازی مسیر کریدور را احیا کنند.

وی به تمجید از عملکرد مدیر عامل پیشین منطقه آزاد انزلی پرداخت و ابراز کرد : اکبری مقدم ” فعالیت های خوبی را در حوزه تکمیل طرح ملی اتصال این منطقه به خط ریل سراسری و اسکله های بندر کاسپین انجام داده و بر همین اساس منطقه آزاد انزلی در زمینه های صنعتی و حمایت از تولید و صادر کنندگان از بهترین مناطق آزاد کشور محسوب می شود.

مشاور رییس جمهوری با اشاره به اینکه کمبود زمین در منطقه آزاد انزلی از مهمترین مشکلات این منطقه در مسیر جذب سرمایه گذار است اضافه کرد: در همین راستا طرح الحاق شهرک صنعتی سفید رود، فرودگاه رشت و نقاط دیگر به صورت منفصل به منطقه آزاد انزلی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

محمد ” ارتقای جایگاه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات شیلاتی و کشاورزی با توجه به ظرفیت های استان گیلان، بهمراه صنایع دریا محور را از مهمترین اولویت های منطقه آزاد انزلی اعلام کرد.

وی افزود: به منظور تسهیل و گسترش مبادلات تجاری،تأسیس بانک فرامرزی و بورس بین الملل به عنوان ظرفیت جدید در اختیار فعالین اقتصادی قرار می گیرد و ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه روسیه در دستور کار قرار دارد.

این مسئول با اشاره به نقش کارآمدی، همدلی و انسجام در نیروی انسانی در مسیر شکوفایی مناطق آزاد، هم افزایی با منابع مدیریتی استان را زمینه ساز توفیق بیش از پیش این مناطق بیان کرد و گفت: هم اکنون همدلی خوبی مابین مسئولین اجرایی و نمایندگان استان گیلان در ارتباط با منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

محمد ” با قدردانی از زحمات اکبری مقدم، پاک دستی ،نظم و انظباط سازمان منطقه آزاد انزلی و پیگیری پروژه های بر جای مانده و مسائل حقوقی که گریبان منطقه را گرفته بود را از مهمترین ویژگی های وی عنوان کرد .

وی در خصوص انتصاب رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به تمجید از ” عیسی فرهادی سرتنگی ” پرداخت و ابراز کرد : فرهادی یک مدیر ملی و جهادی و انقلابی، مورد وثوق نظام و نهاد ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد می باشد که سالها در پست های مدیریتی مختلف خوب نقش ایفا کردند و به طور یقین در منطقه آزاد انزلی خوش خواهد درخشید.

به گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ،انتخاب مدیری با توانمندی های ملی با عنایت به حساسیت های این منطقه، در دستور کار قرار داشت و باید باید هر روز با یک گام رو به جلو برای کشور و فرزندان این سرزمین برداریم.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :