کاشف اسرار – نماینده عالی دولت در گیلان ،تالاب انزلی را شناسنامه استان دانست و با اشاره به تشکیل قرارگاه جهادی برای نجات و احیای تالاب انزلی، گفت: رسوبات تالاب با بهره‌گیری از نگاه علمی و فناوری دانش بنیان تخلیه می‌شود. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کاشف اسرار ؛ اسدالله عباسی امروز (سه‌شنبه) در جلسه کارگروه مدیریت و احیای تالاب انزلی که با حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در حاشیه این تالاب برگزار شد، با بیان اینکه تالاب انزلی در سال‌های اخیر با آسیب‌های جدی مواجه شده است، اظهار کرد: ما میراث دار نگاه‌های غیرکارشناسی پیشینیان هستیم که موجب شده تالاب انزلی بطوری خشک شود که حتی آبراهه ای هم وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تالاب انزلی شناسنامه گیلان است و اگر از بین برود مواهب طبیعی استان از بین می رود، افزود: به نحوی گلوی تالاب انزلی فشرده شده که برای حل مشکل آن نیاز به کار جهادی دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه برخی بی‌رحمانه محیط زیست را مورد تاخت و تاز قرار داده اند، اضافه کرد: سازمان بنادر و دریانوردی بر اساس کدام شاخصه موج شکن را احداث کرده و این اجازه چگونه صادر شده است.

عباسی تصریح کرد: تالاب انزلی با ورود موج های خزر زنده بود و آب های سالمی از رودخانه ها به این تالاب وارد می‌شد اما اکنون با ورود رسوبات و عقب نشینی دریا امکان ورود آب به تالاب انزلی گرفته شده است لذا ما با تشکیل قرارگاه جهادی احیای تالاب را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی گفت: با محوریت استانداری می توان از همه عوامل استان برای حفظ محیط زیست استفاده کرد و در این مسیر مدیران باید با جدیت و به صورت جهادی عمل کنند.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات تالاب انزلی به نمایندگی از رئیس‌جمهوری و سازمان محیط زیست کشور شخصاً به صورت مستمر پایکار هستم تا این معضل را مرتفع کنیم.

عباسی با اشاره به اینکه تصمیمات غیرکارشناسی بدون مدنظر قرار دادن فرضیه ها و پژوهش ها، تالاب را به این روز در آورده است، گفت: ما برای زردجوب و گوهر رود به دنبال یافتن منشا آلودگی ها هستیم و کارهای اورژانسی انجام داده ایم و تصمیمات خوبی گرفته شد تا منشا فاضلاب ها را حذف کنیم. 

وی تاکید کرد: برای فاضلاب انزلی و صومعه‌سرا ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ریاست جمهوری اختصاص داده شده اما دستگاه‌ها به تعهدات خود عمل نکرده اند که وزارت نیرو باید با جدیت به تعهدات خود عمل کند.

این مقام افزود: در زندان لاکان رشت که سر منشا این آلودگی‌هاست بیش از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که تصفیه خانه آن راه افتاده و تصفیه‌خانه‌های ۴ بیمارستان رشت نیز با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار، ۶۰ درصد آن انجام شده است . 

عباسی تصریح کرد: محیط زیست بدون اغماض با همه کسانی که به تالاب دست درازی و فاضلاب خود را در تالاب‌ رها می کنند برخورد قانونی می‌کند و به دستگاه قضا معرفی خواهند شد چراکه زندگی و حیات ما وابسته به تالاب است.

وی با بیان اینکه به کسانی که به سفره مردم رحم نمی‌کنند رحم نخواهیم کرد، گفت: در مرحله نخست باید حریم تالاب و حقوق مکتسبه افراد تعیین شود و نباید فرصت را از دست داد.

استاندار با تاکید بر این که باید با نگاه علمی و دانش بنیان این کار انجام شود و به شکلی تالاب را از رسوب خالی کنیم، خاطر نشان کرد: برای سنبل آبی ۱۵ میلیارد اعتبار درنظر گرفته شد که ۵ میلیارد آن را در مرحله نخست اختصاص یافت.

عباسی ، اظهار کرد: باید با نگاه جهادی به معضل تالاب انزلی نگاه شود و اگر مثل گذشته کار کنیم بر اثر انباشت رسوبات، تالاب انزلی به سرنوشت سراوان دچار می‌شود.

وی گفت: در خصوص تالاب انزلی اگر به صورت هماهنگ و منسجم حرکت کنیم جلوی تهدیدات گرفته می شود و فرصتی برای تالاب انزلی ایجاد خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :