کاشف اسرار – مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با تاکید به اینکه دریافت کارنامه و ثبت نام دانش آموزان به شرط پرداخت پول تخلف است، متذکر شد : دریافت پول از اولیای دانش آموزان با عنوان تعمیر و بازسازی مدارس کاملا غیر قانونی است و مدیران مدارس نباید پول بگیرند  و در صورت گزارش اولیا در این راستا به طور جدی پیگیری می‌شود.

محمد فائزی در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز برگزار شد ، ضمن تبریک هفته دولت  گفت: آموزش و پرورش برای انجام مأموریت‌های خود نیازمند فضایی آرام و به دور از هرگونه تنش و حاشیه است.

وی با بیان این که مسائل مربوط به آموزش و پرورش هیچ ربطی به سیاست ندارد . ما را به سیاست بازی و سیاسی کاری چه کار، معتقد است : اصحاب رسانه می توانید نقش مهمی در تحقق اهداف آموزش و پرورش ایفا نمایند، اضافه کرد: شفاف سازی بهترین راهکار مدیریت است و ما به دنبال شفاف سازی هستیم .

این مسئول با اعلام ثبت نام بیش از ۹۰ درصد از دانش آموزان در سامانه  ثبت نام آموزش و پرورش، متذکر شد: تلاش کردیم مسیر ثبت نام را مسیری بی حاشیه و مبتنی بر حق و حقوق خانواده ها قرار دهیم و زیربار توقع نابه جای برخی افراد نرفتیم تا دانش آموزان بتوانند در محدوده جغرافیایی خود ثبت نام کنند.

فائزی ، تاکید کرد : بازرسان نحوه ثبت ‌نام دانش‌آموزان در مدارس گیلان را رصد می‌کنند،مدارس غیردولتی نیز  باید محدوده جغرافیایی و تعرفه مصوب آموزش و پرورش را در معرض دید اولیا قرار دهند و همه مدارس  ما باید مجهز به دستگاه کارت خوان باشند.

به گفته وی ، آماده کردن فضاهای آموزشی مدارس واقعا موضوع نگران کننده ای می باشد و مدارس ما بعد از کرونا تغییری نکرده ، اما توقع اولیای دانش اموزان  بالا رفته و انتظار دارند مدارس از هر جهت بی عیب باشد در صورتیکه امکانات ما محدود هست.

مدیر کل ، تصریح کرد : البته کار بزرگی در قالب قرارگاه جهادی در برخی مدارس در حال انجام بوده و امیدواریم تا اول مهر مدارس مناسبی در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.

 فائزی درخصوص تکریم ارباب رجوع در آموزش و پرورش گیلان گفت؛ درب  این دستگاه اجرایی به روی ارباب رجوع باز بوده و روزهای سه شنبه، کل ستاد را برای داشتن ارتباطی مناسب با مردم بسیج  می کنیم و سعی میکنیم با رویی خوش و ارتباط موجه انسانی، ارتباطی اداری برقرار کنیم.

وی با تاکید به اینکه دریافت کارنامه و ثبت نام دانش آموزان به شرط پرداخت پول تخلف است، خاطر نشان کرد: دریافت پول از اولیای دانش آموزان با عنوان تعمیر و بازسازی مدارس کاملا غیر قانونی است و مدیران مدارس نباید پول بگیرند  و در صورت گزارش اولیا در این راستا به طور جدی پیگیری می‌شود. 

این مسئول خطاب به مدیران مدارس ، هشدار داد : مدیران مدارس غیر دولتی باید تعرفه شهریه، کتاب ، بیمه، کلاسهای فوق برنامه و … را در معرض دید اولیا قرار دهند و در مدارس دولتی تنها باید پول کتاب “در صورت ثبت نام تجمیعی” و بیمه دریافت شود.

فائزی ، اذعان کرد : با سرانه دانش آموزی که وزارت خانه به مدارس می دهد امکان ارائه خدمات در حد انتظارات اولیای دانش آموزان وجود ندارد، مدیران مدارس  با سرانه دانش آموزی حتی نمی توانند پول قبوض آب، برق، گاز، تلفن و … را بدهند و برخی مدیران مدارس ممکن است برای برآورده کردن انتظارات بالای دانش اموزان پول دریافت کنند!

وی هر انتظار بالاتر اولیای دانش آموزان از داشته های مدرسه که سرانه جبران آن را نمی کند، را انتظار بالا تعریف کرد و با اشاره به اینکه والدین در خرید لباس فرم دانش آموزان از واحدهای تولیدی مختلف مختار هستند، اولتیماتوم داد : مدیران مدارس نباید اولیاء را به خرید لباس فرم از خیاطی یا تولیدی خاص مجبور کنند و نباید کاری کنیم به اولیا فشار بیاید.

مدیر کل با تاکید بر این که اگر مدرسه اصرار بر تهیه لباس فرم از واحد تولیدی خاص داشته باشد مدیر مدرسه متخلف است و باید در هیات تخلفات جواب دهد،با بیان این که  مهر امسال ۳۸۰ هزار دانش آموز گیلان در بیش از ٣ هزار و ٨٠٠ مدرسه دولتی تحصیل خواهند کرد، اضافه کرد: تراکم دانش آموزی در مدارس شهری بالا است و به دلیل محدودیت‌های مالی، نتوانستیم به تناسب افزایش دانش آموز کلاس‌های درس را افزایش دهیم و کمبود کلاسها با شیفت چرخشی جبران می شود.

فائزی ” با بیان اینکه 110 هزار نفر از دانش‌آموزان گیلان در مدارس رشت تحصیل می‌کنند، افزود: بعضی از مدارس استان به ناچار ۲ شیفت هستند، حساسیت‌ها را به شورای آموزش و پرورش منتقل کردیم تا روند ساخت و ساز مدارس در شهرستان رشت شتاب بیشتری گیرد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص حواشی انتصاب مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک رشت، گفت: اجازه نمی دهم به نام و قلم من انتصاب آقایان انجام شود و حقوق آموزش و پرورش اولویت اول است. امکان ندارد با وجود فائزی یک نیروی غیر متعلق به دستگاه تعلیم و تربیت و غیر دغدغه مند پست بگیرد.

این مسئول با بیان اینکه حواشی انتصابات را با تعامل و گفتگو حل خواهیم کرد، گفت: کم اهمیت ترین موضوع در آموزش و پرورش انتصابات است و آموزش و پرورش باید برای رفع مشکلات به مرحله خودگردانی برسد و تبدیل کردن املاک با استفاده از فروش،  تبدیل به احسن و اجاره دادن بسیار گره گشا است و در دراز مدت می تواند حداقلهای مورد نیاز در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

فائزی در خصوص تجاری‌سازی املاک آموزش و پرورش بیان کرد: مدارس روستایی بلااستفاده امکان تبدیل به احسن شدن یا فروش و بازسازی آنها وجود دارد که فروش آنها نیازمند مصوبه شورای آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه می توانیم با استفاده از این املاک این قدر چشم به دست دولت ندوزیم تا با کمبود اعتبارات دست ما هم خالی بماند، اذعان کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات چندین پروژه راکد داریم همانند سالن اجتماعات هزار نفره در میدان نیروی دریایی که اکنون برای تکمیل نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش گیلان ر خصوص دلایل طولانی شدن تخلیه خانه های سازمانی گلسار رشت که در دست عده ای خواص قرار دارد، گفت: در حال حاضر چند ملک داریم که مورد دست اندازی قرار گرفته است.

به گفته فائزی ،برخی از افراد خانه های سازمانی را پس از تمام شدن دوران تعریف شده قانونی تخلیه نکردند و مدیران وقت آموزش و پرورش استان مسئولیت داشتند تا نسبت به تخلیه این املاک دولت اقدام کنند.

وی تصریح کرد : اکنون مسئول بیرون کردن اینها شخص مدیرکل نیست و دستگاه نظارتی ورود کرده و حکم تخلیه صادر شده و نهادهایی که حکم را اجرا می کنند، باید اقدام  کنند.

این مسئول با بیان اینکه آموزش و پرورش از این افراد که املاک دولت را پس نمی دهند دفاع نمی کند و مدعی تخلیه این املاک است، اعتقاد دارد : این افراد ذیحق نیستند چون دوره استفاده آنها گذشته و پیگیری حقوقی در حال انجام هست.

فائزی افزود: ممکن است رگه های سیاسی پشت تخلیه خانه های سازمانی باشد اما از نظر ما جنبه حقوقی دارد و این خانه های سازمانی باید در اختیار کل مجموعه آموزش و پرورش باشد نه عده ای خواص. اجرای حکم تخلیه صادره با قوه قضاییه است و آموزش و پرورش تمام فرآیند حقوقی را پیگیری کرده و حکم صادر شده و منتظر اجرای حکم تخلیه هستیم.

وی از قطع حقوق مستاجرین خانه های سازمانی آموزش و پرورش در برخی از شهر ها خبر داد و افزود: تعداد زیادی از خانه های سازمانی آموزش و پرورش استان گیلان را به دلیل داغ بد حسابی مستاجرین بلااستفاده گذاشتیم.

مدیرکل در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه به چه استناد قانونی مدارس هیات امنایی برای ثبت نام دانش آموزان آزمون برگزار کرده اند؟ گفت: در مدارس هیات امنایی انتخاب اول محدوده جغرافیایی است و اگر با ثبت نام داخل محدوده ظرفیت کامل نشد طبق قانون با امتحان و یا شرط معدل تعداد جدیدتری را به این مدارس اضافه می کنیم تا سهمیه کلاسی کامل شود.

فائزی با تاکید بر اینکه خود زنی نکنیم، گفت:  آموزش و پرورش صلاحیت برگزاری این آزمون و تصحیح آن را دارد به همان دلیلی که مدارس را اداره می کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که چرا هوشمند سازی سرویس مدارس در گیلان اجرایی نمی شود؟، معتقد است : هوشمند سازی مدارس بسیار عالی است و اگر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری فراهم شود برای شفاف سازی و رفع نگرانی والدین از آن استقبال می کنیم و پیگیری می کنیم که در داخل استان گیلان اجرایی شود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :