کاشف اسرار – استاندار گیلان استقلال خواهی و حفظ تمامیت ارضی کشور را ویژگی مهم نهضت جنگل دانست و گفت : امروز وظیفه همه ماست تا امروز واقعیت‌های قیام میرزا کوچک خان را بیان کنیم ، تاکید کرد : باید پر رنگ تر و قوی تر از اینها برای بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی و قیام جنگل قدم برداریم.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار ، اسدالله عباسی ” صبح امروز پنجشنبه 10 آذر ماه 1401 در اجلاسیه پایانی کنگره بین ‌المللی میرزا کوچک خان جنگلی که در تالار مرکزی رشت برگزار شد اظهار داشت : در دولت انقلابی و مردمی برگزاری بین ‌المللی کنگره میرزا کوچک رقم خورد و این امر واقعا افتخار بزرگی برای ما بود .

وی با بیان اینکه برگزاری کنگره میرزا به شکل بین ‌المللی از فراموش شدن نهضت جنگل جلوگیری کرد افزود : میرزا کوچک پرچم مبارزه را در گیلان بلند کرد و هرگز قضیه تجزیه طلبی مطرح نبوده است بلکه همه مردم را زیر پرچم واحد علیه دشمنان ایران و اسلام متحد کرد .

این مقام ، ابراز داشت : میرزا کوچک خان یک مسلمان و با اعتقاد و هم یک آزادی‌خواه و استقلال طلب و سازش ناپذیر بوده و همه این مولفه‌ها در تاریخ موجود است و باید همه اینها را به نسل حاضر و نسل‌های بعدی بشناسانیم.

عباسی ” اذعان کرد : وقتی قصه مبارزات میرزا کوچک خان را و روحیه خستگی ناپذیر و اعتقاد و توکل به خدا از سوی ایشان را  می‌شنوم اینها چیزی نیست که بتوان آن را از بین برد زیرا در تاریخ ثبت شده و امروز وظیفه همه ماست تا امروز واقعیت‌های قیام میرزا کوچک خان را بیان کنیم .

وی با بیان اینکه میرزا کوچک خان همیشه توکل بر خدا داشت و تسلیم دشمنان نشد ابراز داشت : میرزا همزمان با استبداد و استعمار مبارزه کرد و با تاسی بر قیام امام حسین علیه السلام هرگز تسلیم پیشنهاداتی که به وی دادند نشد .

نماینده عالی دولت در گیلان ، حرکت میرزا کوچک خان جنگلی را سر آغاز انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی دانست و یاد آور شد : میرزا کوچک خان دلیل پای بندی خود به مبانی دینی و اسلامی را در نامه پایانی که از ایشان به جای مانده آورده و اینها در تاریخ و اسناد تاریخی ثبت شده است .

عباسی ” سازش ناپذیری و عدالت خواهی میرزا کوچک جنگلی و تقسیم اراضی مالکان بزرگ بین مردم و اجرای طرح سواد آموزی را از هدفهای والای قیام جنگل خواند و اضافه کرد : باید پر رنگ تر و قوی تر از اینها برای بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی و قیام جنگل قدم برداریم .

وی اظهار داشت : استقلال خواهی و حفظ تمامیت ارضی کشور همواره مورد تاکید میرزا کوچک خان جنگلی و قیام نهضت جنگل بوده است و این امر مورد تایید تاریخ نگاران هم قرار دارد زیرا خیلی ها تلاش می‌کردند که میرزا را به گونه دیگری معرفی کنند‌ و به تجزیه طلبی محکوم نمایند که هرگز این گونه نبوده است .

این مقام با تاکید بر اینکه باید دین خود را به میرزا کوچک جنگلی ادا کنیم خاطر نشان کرد : امروز تلاش میکنیم دبیرخانه کنگره میرزا کوچک جنگلی را حتما پایه‌گذاری کنیم همچنین موزه‌ای را هم تاسیس می کنیم تا همه اسناد برای شناخت بیشتر میرزا جمع آوری شود .

عباسی معرفی ابعاد شخصیتی شهید میرزا کوچک جنگلی و بیان واقعیت های نهضت جنگل به نسل جدید را در تقویت روحیه انقلابی و عدالت خواهی جامعه موثر دانست


وی با بیان این که این شهید مبارز و نستوه یک شخصیت بزرگ معنوی در تاریخ بوده است ،خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری میرزا کوچک جنگلی را از شهدای گرانقدر ایران اسلامی دانستند که مینیاتوری از حرکت دینی و اسلامی را در برهه زمانی اش در محدوده گیلان به ایران و جهان معرفی کرد.

استاندار با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی گفت: خوشحالم که به وعده خود در خصوص برگزاری کنگره میرزا با همراهی نماینده ولی فقیه در استان عمل کردیم.

عباسی ” با تاکید بر تلاش عده‌ای برای به فراموش سپردن مظلومیت میرزا کوچک جنگلی بیان کرد: با تلاش فراوان، کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی با هدف بازشناسی شخصیت معنوی این شهید گرانقدر برگزار شده و معتقدم میرزا نه تنها متعلق  گیلان بلکه متعلق به کل ایران و آزادیخواهان جهان است.

وی با بیان این که این شهید روحانی و مبارز برای رسیدن به اهداف خود ایثار و فدا کاری‌های بسیاری انجام داده است، یاد آور شد:وقتی نهضت مشروطه در کشور با شکست مواجه‌ می‌شود میرزا کوچک خان جنگلی پرچم مبارزاتی را برافراشته می‌کند و علیه شوروی به مبارزه می‌پردازد که در تاریخ ایران ماندگار است‌.

این مقام با تاکید بر لزوم توجه به ساخت مجموعه فیلم‌های مختلف برای معرفی شخصیت میرزا کوچک جنگلی ، ابراز کرد : فیلم سینمایی میرزا کوچک جنگلی شجاعت میرزا را به خوبی نمایش گذاشت که جای تقدیر دارد و این مسیر باید تداوم یابد.

به گفته عباسی امروز وظیفه همه متولیان امر است تا واقعیت های مبارزاتی میرزا را به جهانیان معرفی کنند و باید از ظرفیت این‌ کنگره استفاده شود. 

استقلال خواهی و حفظ تمامیت ارضی کشور ویژگی مهم نهضت جنگل
Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :