کاشف اسرار -استاندار گیلان گفت: موضوع تفکیک زباله از مبدا هر چه سریعتر توسط تمام شهرداری‌های استان به ویژه رشت در دستور کار قرار گیرد و این مهم تا پایان آذرماه در رشت باید اجرایی شده و هیچ عذر و بهانه‌ای را در این رابطه نمی پذیرم.

اسداله عباسی در جلسه مدیریت پسماند گیلان با بیان اینکه یکی از وظایف مهم و اولویت‌دار شهرداران استان اجرای تفکیک زباله از مبدا است، افزود: اگر این مهم در برنامه‌های شهرداران نباشد، آن شهردار موفقی نبوده و نمره مردودی می گیرد.

وی تفکیک زباله از مبدا را راهگشای چالش اساسی محیط زیست استان عنوان و ذکر کرد: بعد از یکسال هنوز در بحث دفن زباله رفتار گذشته تکرار می شود که پذیرفتی نیست، تفکیک زباله از مبدا باید در گیلان سریع‌تر انجام و سر و سامان داده شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خطاب به مسئولان محیط زیست استان بیان داشت: موضوع تفکیک زباله را از استانداری شروع کنید، سایر سازمان ها و فرمانداری ها نیز باید تفکیک زباله را داشته باشند این فرهنگ مهم را باید از خودمان شروع کنیم.

وی با اشاره به عدم حضور مدیرکل آموزش و پرورش گیلان در این جلسه با بیان اینکه قرار بود وی عضو کارگروه جلسه باشد، اظهار داشت: آموزش و پرورش استان یکی از دستگاه های محوری است، حتی رییس دانشگاه فرهنگیان نیز باید در این جلسه حضور داشته باشد.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا در مدارس برای دانش‌آموزان افزود: آموزش تفکیک زباله از مبدا در واحدهای آموزشی استان بیش از پیش مورد توجه و جدی گرفته شود.

وی در ادامه با بیان اینکه گزارش بهسازی محل دفن زباله در سراوان رشت مطلوب است، اظهار داشت: در موضوع تفکیک زباله از مبدا و شیرابه سراوان رشت نیز باید تعیین تکلیف شود ضمن اینکه فنس کشی در دفنگاه برای جلوگیری از ورود احشام باید انجام گردد.

عباسی بر ضرورت اطلاع‌رسانی از پیشرفت کار در سایت دفن زباله در سراوان رشت تاکید کرد و افزود: در رابطه با اقدامات انجام شده با مردم منطقه سراوان رشت صحبت کرده و به آنان اطلاع رسانی کنید تا در جریان روند فعالیت ها و اقدامات قرار گیرند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه فرهنگ مدیریت پسماند زباله را باید تعریف و مدیریت کنیم، اظهار داشت: برای این کار باید از رسانه‌ها کمک گرفته شود.

وی بیان داشت: در مساله پسماند و مدیریت زباله مشکل بودجه و اعتبار نداریم بلکه مساله مدیریتی است.

عباسی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه شهرداری رشت محل جدیدی برای دپو زباله نخواهد داشت، اضافه کرد: محل جدید تنها برای دورریزها و بازگشت زباله خواهد بود.

وی با اشاره به فعالیت کارخانه کودآلی در ۲ خط فعلی و افزایش ۲ خط جدید عنوان کرد: با این اقدام میزان دورریزها نیز کاهش می یابد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کارهای انجام شده برای احیا رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و ادامه انجام برنامه ها، افزود: تصفیه خانه فاضلاب زندان لاکان با قید فوریت افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات مربوط به تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان‌ها نیز اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شد و نصف آن سال گذشته پرداخت گردید، افزود: موانع در این بخش اعلام شود کمک های لازم انجام خواهد گرفت.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :