کاشف اسرار – قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور از معرفی بیش از 150 مدیر به دلیل ترک فعل به مراجع قضایی و انضباطی طی یک سال گذشته خبرداد و تاکید کرد؛ این سازمان به جد پیگیر شناسایی مدیران کم کار است.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، احمد رحمانیان صبح امروز در گفت‌وگو با رادیوی فرهنگ با بیان این که سازمان بازرسی کل کشور به سراغ مدیران کم کار می رود، گفت: این سازمان، در راستای اجرای وظایف قانونی خود که در قانون اساسی به آن اشاره شده و به طور مشخص نظارت بر اجرای صحیح قوانین و مقررات و حسن جریان امور، نظارت و بازرسی از دستگاه‌های اجرایی و دولتی، موسسات عمومی و غیر دولتی و به طور کلی دستگاه‌هایی که موضوع ماده دو این قانون هستند را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی؛ بررسی عملکرد دستگاه‎ها از جنبه‌های مختلف از جمله اداری، مالی و فنی را پیگیری می‌کند، ادامه داد: یکی از این حوزه‌های مهم حوزه مدیریتی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ ما در سازمان بازرسی کل کشور در حوزه مدیریتی به دنبال این هستیم مدیری تا زمانی که در منصب است منشا خدمات برای مردم باشد و رضایت مندی مردم و ارباب رجوع را در حوزه مدیریتی و در چارچوب قانونی مشخص شده فراهم کرده  و اقداماتش اثر بخش باشد.

وی بیان کرد: سازمان بازرسی به دنبال این است که این گونه نباشد مدیر در پست مدیریتی باشد و خدمات موثر و اثر بخشی نداشته باشد بر همین اساس در بازرسی ها علاوه بر فعل‌ها و اقدمات صورت گرفته اگر ترک فعل و کم کاری هم باشد در دستور کار قرار می گیرد.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور به قوانین مختلف کشور در حوزه ترک فعل‌ ها اشاره کرد و گفت: نکته قانونی ترک فعل‌ها این است که در قوانین مختلف کشور به صورت پراکنده به ترک فعل‌ها اشاره شده که از آن جمله می‌توان قانون مجازات اسلامی، ارتقای سلامت اداری و… را نام برد؛ اما یک قانون جامع و کامل در این حوزه وجود ندارد و یک خلاء هست که ضرورت دارد نمایندگان مجلس این مسئله را به جد در دستور کار قرار دهند هرچند که قوه قضاییه دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارکنان و پیشگیری را دارد.

رحمانیان با انتقاد از ناکار آمدی تعداد اندکی از مدیران تاکید کرد؛ تعداد کمی از مدیران در تراز جمهوری اسلامی روحیه مردمی، جهادی و کارآمدی لازم را ندارند که به اعتقاد بنده یک نفر از این مدیران هم اضافی است و باید برخورد شود.

وی به برخی از اقدامات این سازمان برای برخورد با ترک فعل‌ها اشاره کرد و ادامه داد: در یک سال گذشته بیش از دو هزار گزارش نظارتی هشداردهنده و به هنگام به مقامات مسئول دستگاه‌ها در خصوص ترک فعل‌ها ارسال شده که به عنوان نمونه می‌توان به گزارش‌ها در حوزه امور اراضی، حقوق عامه، جلوگیری از تضییع حقوق دولتی، نحوه نگهداری کالا در انبارها، نظارت بر بازار، نظارت بر منابع آب، بازار سرمایه، هوای پاک، انتصابات و… اشاره کرد که البته این گزارش‌ها نظارتی و با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم، سوءجریانات و تخلف بوده است.

این مقام از برگزاری 60 دوره آموزشی برای مدیران به منظور آشنایی با قوانین و مقررات مرتبط و آسیب شناسی دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت:البته سازمان بازرسی کل کشور فقط به مقوله پیشگیری بسنده نکرده و مدیرانی که تخلف یا ترک فعلی داشته‌اند را شناسایی کرده است.

به گفته رحمانیان در یک سال گذشته بیش از 150 مدیر به دلیل ترک فعل به مراجع قضایی و انضباطی معرفی شدند که تعداد قابل توجهی از کسانی که معرفی می‌شوند در فرآیند رسیدگی محکوم می‌شوند.

وی در پایان از مردم خواست که اگر کم‌کاری، تخلف و جرمی را در دستگاه‌ها مشاهده می‌کنند از طریق شماره 136 با سازمان بازرسی در میان بگذارند.

انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :