کاشف اسرار – معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از ارتقای مرجعیت علمی ایران در دنیا خبر داد و گفت: برای مرجعیت علمی نیازمند دیپلماسی علمی هستیم ولی ایران از ظرفیت دیپلماتیک علمی به‌خوبی استفاده نمی‌کند در حالی که باید برای رسیدن به مرجعیت علمی ، علم دیپلماتیک کشور توسعه یابد.

به گزارش کاشف اسرار ، یونس پناهی ” امروز طی سخنانی در آیین تکریم و معارفه سرپرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن همایش‌های بانک صادرات استان ، مقوله سلامت و امنیت را مطالبه مردم از دولتمردان دانست و اظهار کرد: مسوولان‌ نظام بر تأمین امنیت و سلامت توأمان تأکید فراوان دارند.

وی مرجعیت علمی را نقطه قوت کشورها دانست و افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف نظام سلامت، مرجعیت علمی است و اکنون کشوری که در مرجعیت علمی حرف اول را بزند، قدرت مند است.

این مسئول کاربردی شدن آموزش پزشکی را یک مزیت برشمرد و گفت: امروزه علم پزشکی و آموزش پزشکی در ایران کاملاً کاربردی شده و این مزیتی بسیار بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران است. 

پناهی ” با اشاره به جایگاه مهم فناوری در علوم و تحقیقات، تصریح کرد: فعال شدن شرکت‌ های فناور و دانش‌ بنیان در حوزه سلامت یکی از اهداف نظام است که ادغام نظام آموزش پزشکی با فناوری می‌تواند سرعت رسیدن به این مهم را برای کشور ممکن کند.

وی با اعلام این که ایران در تولید علم و مرجعیت علمی در منطقه اول و در دنیا به رتبه ۱۵ ارتقا یافته است، خاطر نشان کرد: در حوزه فناوری رتبه ایران در جهان ۵۳ است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های در وزارت بهداشت باید به رتبه ۳۸ برسیم. 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به پیش تازی دانشگاه‌های علوم پزشکی در کسب علوم، گفت: سرعت تولید علم ایران در منطقه بسیار بالاست و این بیان گر سرعت‌بالای دانشگاه‌های علوم پزشکی در دسترسی به علم و فناوری زیاد است.

پناهی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به مرجعیت علمی باید دارای دیپلماسی علمی بود، تصریح کرد: ایران از ظرفیت دیپلماتیک علمی به‌خوبی استفاده نمی‌کند در حالیکه باید برای رسیدن به مرجعیت علمی ، علم دیپلماتیک کشور توسعه یابد. 

وی ثروت آفرینی در نظام سلامت با بهره‌گیری از تحقیقات و فناوری موجود را از دیگر اهداف دانشگاه‌های نسل سوم برشمرد و گفت: در دنیا دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر به دانشگاه‌های اجتماعی تبدیل و حتی با پرورش مدیران در علوم مختلف به کاهش بیماری و ارتقای سطح سلامت جامعه رسیده‌اند.

این مسئول یکی از تهدیدات سلامت را شیوع انواع سرطان‌ها دانست و گفت: سرطان در ایران امروزه سومین دلیل مرگ‌ومیر است و در گیلان سرطان روده جز بیماری‌های شایع است. 

پناهی با اشاره به اینکه فرزند آوری در گیلان کاهش‌ یافته است، گفت: پنج درصد اعتبارات قانون جوانی جمعیت باید به سمت آموزش و ترویج فرزند آوری هزینه شود. 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :