کاشف اسرار – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ، گفت : به مناسبت گرامیداشت ایام ا… دهه فجر و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، 200 برنامه توسط اداره‌کل و ادارات شهرستانی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در نظر گرفته شده‌است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار در حوزه اجتماعی ، ” ولی جهانی ” امروز با برپایی ششمین نشست خبری از زمان انتصاب تاکنون با اعلام این خبر ، اظهار کرد: برای این طرح‌ها بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان هزینه شده و ۱۱۰ اتاق و ۵۰۰ تخت به تأسیسات گردشگری استان گیلان افزود شده‌است.

او با اشاره به مراسم رونمایی ۲۰۰ برنامه تدارک دیده شده از سوی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ضمن حضور در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران که از تاریخ ۱۸تا ۲۱ بهمن ماه سالجاری برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد در بخش شهر خلاق خوراک، گردشگری تاریخی، تور میرزاکوچک خان جنگلی، گردشگری کشاورزی و فرصت‌های سرمایه‌های‌گذاری فعالیت دارد.

این مسئول با اشاره به پروژه‌های قابل بهره‌برداری در ایام دهه فجر افزود: طی تفاهم‌ نامه‌ای که با اداره‌کل کمیته امداد استان گیلان منقعد شده تاکنون ۴۰ خانه مسافر با دریافت تسهیلات تجهیز شدند.

جهانی ” با بیان اینکه برای پروژه‌های دهه فجر تاکنون بیش از ۲۱۰ میلیارد هزینه شده‌است، به افتتاح یک هتل بوتیک در محله پیر سرا رشت با حجم سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال برای ۵ نفر اشاره کرد .

به گفته وی ،همچنین یک واحد پذیرایی بین‌راهی با حجم سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیارد ریال و پیش‌بینی برای اشتغال ۲۰ نفر در این ایام به بهره‌برداری می‌رسد، که با افتتاح این پروژه‌ها برای بیش از ۲۵۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰ میلیارد تسهیلات برای تاسیسات گردشگری پرداخت شده است و نیز افتتاح دو هتل با برآورد حجم سرمایه‌گذاری ۶۰۰  میلیارد ریال و پیش‌ بینی اشتغال ۳۵ نفر، عنوان کرد: با افتتاح این پروژه‌ها تاسیسات گردشگری استان به بیش از  ۱هزار مجموعه گردشگری می رسد .

جهانی، با اشاره به اینکه در ایام دهه فجر ۱۴ اقامتگاه بوم گردی، با حجم سرمایه‌گذاری ۵۱۰ میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال برای ۵۳ نفر افتتاح می‌شود، بیان کرد: در ایام دهه فجر یک اقامتگاه بوم گردی تحت عنوان : ” تی باغ ” با فضای باغ چای در روستای پیشه حصار فومن با حضور استاندار گیلان به صورت نمادین افتتاح می‌شود.

 وی با اشاره به اجرای برنامه‌های فرهنگی در دهه فجر یاد آور شد: ۲ مجتمع گردشگری بزرگ با حجم سرمایه‌گذاری ۲۷٠ میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال برای ۶۵ نفر در دهه فجر افتتاح می‌شود.

این مسئول از افتتاح یک واحد پذیرایی بین‌راهی با حجم سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال ۲٠ نفر خبر داد و گفت: ۸ دفتر خدمات مسافرتی با حجم سرمایه گذاری ۱۶۴ میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال برای ۲۰ نفر در ایام دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

جهانی ،افزود: در راستای ثبت جهانی شدن شهر رشت به عنوان شهر صنایع‌دستی توافقاتی با شهرداری رشت انجام شده تا در برخی از میادین رشت مثل میدان گیل، المان صنایع‌دستی نصب شود.

او با توجه به افتتاح ۴ سفره خانه‌سنتی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۵۳ میلیارد ریال ، ابراز کرد : یک اقامتگاه سنتی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد ریال و پیش‌بینی اشتغال برای ۳ نفر نیز در این ایام به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به برگزاری ۱۷ میز خدمت در ۱۷ شهرستان استان ، خاطر نشان کرد: ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری از مسئولیت‌های مهم این دستگاه اجرایی و سایر دستگاه‌های مرتبط است که در این زمینه همکاری لازم را با سرمایه‌گذاران این حوزه خواهیم داشت.

اصحاب رسانه در معرفی پتانسیل‌های گردشگری همکاری کنند

این مسئول از نقش اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی در معرفی ظرفیت‌های گردشگری نام برد و اظهار کرد: از فعالان فرهنگی و اهالی خبر انتظار داریم  از ظرفیت اطلاع‌رسانی خود برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی استان استفاده کنند تا بتوانیم به توسعه گردشگری استان کمک کنیم.

جهانی ” اضافه کرد: متاسفانه گاهی اوقات حاشیه‎‌سازی و منفی‎‌ بافی‌‎هایی در رسانه‌ها و فضای مجازی که هیچ نتیجه‌ی برای مردم ندارد و دلسردکننده است، صورت می پذیرد.

جهانی تصریح کرد: انتظار داریم رسانه ها با ظرفیت‌های خود کمک کنند تا طرح‌هایی که به نفع سلامت و آرامش مردم است در استان اجرایی شود و بتوان شاهد اقدامات بزرگی برای مردم باشیم.

وی در پایان با بیان این که در ۱۰ اسفند میزبان مسئولین کشوری برای ثبت جهانی شهر لنگرود، شهر ابریشم ایران خواهیم بود ، از برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی در شهرستان های گیلان خبر داد و افزود: نمایشگاه صنایع دستی در موزه رشتی دوزی واقع در عمارت کلاه فرنگی دایر می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :