کاشف اسرار – عصر امروز پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ جشنواره فرهنگی‌ آیین استقبال از نوروز به همراه پخت سمنو در روستای سیاه کوچه آستانه اشرفیه زیر باران و در هوای سرد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار ، در این جشنواره مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دسنی و گردشگری گیلان ، سرپرست فرمانداری آستانه اشرفیه ، بخس دار مرکزی و جمعی از اهالی روستا برگزار شد.

برپایی غرفه های پخت سمنو ، اجرای موسیقی سنتی ، ساز و سورنای محلی ، اجرای آیین نوروز خوانی ، عید بری ، هفت سین بران ، نمایش های آئینی و اجرای ترانه های گیلکی توسط ” کیانوش علی پور ” از جمله برنامه هایی است که در این جشنواره توسط هنرمندان اجرا شد

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دسنی و گردشگری گیلان در حاشیه برگزاری جشنواره سمنو گفت: از ابتدای امسال بدلیل جذابیت‌های آئینی، بومی و محلی، جشنواره‌هایی با محوریت محصولات کشاورزی و صنایع‌دستی، آئین‌های بومی و بازی‌های محلی برنامه‌ریزی شد که جشنواره چای در املش، بهارنارنج در لنگرود و کومله، نیشکر در صومعه‌سرا برخی از آنها بوده است.

ولی جهانی ” با یاد آوری این موضوع که از ابتدای امسال نزدیک به ۸۵ میلیون مسافر و گردشگر به استان سفر کرده اند و اینک با برگزاری جشنواره‌های پرنشاط مهیای میزبانی از مسافران و گردشگران نوروزی می شود، افزود: جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی یکی از روش‌های مناسب برای ایجاد جاذبه‌های گردشگری و توزیع گردشگران در سطح استان در ایام مختلف سال است.

وی متذکر شد : سمنو پزان آستانه اشرفیه با همکاری فرمانداری، بخشداری بخش مرکزی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، شورای اسلامی و دهیاری سیاه کوچه با برپایی غرفه‌های پخت و عرضه سمنو، اجرای موسیقی سنتی ساز و سورنا، آئین نوروز خوانی، آئین عید بری، آئین هفت سین بران و اجرای نمایش های آئینی و برپایی نمایشگاه های صنایع دستی سوغات محلی برگزار شده است.

گیلان با پیشینه‌ای کهن سرشار از آئین‌ها و مراسمی است که هر یک در فصل، زمان و مکان خود اجرا می شود و نشانگر فرهنگی کهن است و امروز بر اساس تعاریف جدید گردشگری این آئین‌ها با تمام داشته‌هایش عاملی در راستای توسعه این صنعت نوپاست و آئین سمنوپزان با همه آئین‌های اجرا شده در آن شاد باشی برای بهار و جشن نوروز است.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :