کاشف اسرار – استاندار گیلان به همراه اعضای شورای تامین استان از طرح ساماندهی محل دفن زباله سراوان و همچنین طرح توسعه کارخانه کود آلی رشت بازدید و بر لزوم تحقق برنامه های دولت و اهداف پیش بینی شده بر اساس مطالبات و انتظارات مردم تاکید کرد.

اسداله عباسی در این بازدید با بیان اینکه در حال حاضر پیمانکار بر‌ای محوطه‌سازی قسمت فوقانی دپوی زباله، ۵ درصد از برنامه زمان بندی جلوتر است، افزود: انتظار می‌رود پیشرفت کار ساماندهی لندفیل سراوان با همین جدیت حفظ شود تا علاوه بر ساماندهی محیطی، زمینه کاهش شیرابه و همچنین تصفیه کامل آن فراهم آید.

 وی بر لزوم اتمام هرچه سریعتر دیواره‌سازی قسمت تحتانی دپوی زباله سراوان تاکید کرد و افزود: اتمام این دیواره سازی، سیمای کلی طرح را در راستای احیای طبیعی فضا تکمیل می‌نماید و موجب می‌شود آسیبهای محیط زیستی ناشی از دفع غیر بهداشتی زباله در سراوان ترمیم شود.

این مقام به متولیان شهرداری تاکید کرد که هرچه سریعتر فرایند کاشت نهال و احیای پوشش‌های گیاهی را در چهار و نیم هکتار از فضای آماده شده بر روی لندفیل سراوان آغاز نمایند.

عباسی با بیان اینکه دولت سیزدهم به وعده‌های داده شده صادق است، ادامه داد: طبق وعده‌ای که به مردم این منطقه داده شد در روزهای آتی درختکاری در سراوان آغاز می‌شود و این منطقه را به طبیعت برمی گردانیم.

وی به قولی که به مردم منطقه سراوان مبنی بر حل مشکلات آن‌ها داده بود اشاره کرد و گفت: در راستای عمل به قول خود پس از طی فرآیند تعیین پیمانکار از آبان ماه امسال، با مشخص شدن پیمانکار کار در این منطقه آغاز شد.

نماینده عالی دولت در گیلان ، تصریح کرد: مصالح و امکانات در اختیار پیمانکار قرار گرفته و شیرابه‌ها در حال کنترل است، ۲ خط تولید کود آلی نیز به مجموعه اضافه و پردازش شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 عباسی اضافه کرد: در مورد تفکیک زباله از مبدا نیز اقدامات خوبی انجام شده که امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم ۱۰۰ درصد تفکیک زباله از مبدا را اجرایی کنیم.

وی یاد آوری کرد: برای تثبیت کار و جلوگیری از اقدامات شتابزده باید چاه‌های خروج گاز و شیرابه تعبیه شود و نباید بعد از اتمام کار محل را فورا به حال خود رها شود؛ باید پاسخگو باشیم.

استاندار پیشرفت کار را رضایت بخش اعلام کرد و افزود: نسبت به زمانی که داریم وضعیت کار رضایت بخش بوده و با سرعت بخشی به کار می‌خواهیم با حداکثر امکانات ساماندهی این منطقه را در کمترین زمان ممکن به پایان برسانیم.

عباسی ضمن تشکر از همراهی مردم سروان به دلیل آسیب‌هایی که طی سالیان متمادی تحمل کرده اند، گفت: با تشکیل دولت سیزدهم و دستور رئیس جمهوری، بازدید وزیر کشور و به کارگیری همه ظرفیت‌ها همکاری دستگاه‌ها و نهادها برای جلوگیری از ورود زباله اقدام به حلقه‌بندی دسته‌ها اعم از تفکیک زباله از مبداء، کود عالی، به سازی و سامان دهی شیرابه‌ها کردیم تا بر اساس زمان بندی تعیین شده کار پایان یابد و دیگر زباله‌ای به این محل وارد نشود.

وی زمان بندی اتمام این پروژه را یک ساله اعلام کرد و افزود: امکان تاخیر در اتمام پروژه به دلایل مختلف وجود دارد اما به این معنا نیست که کار معطل می‌ماند با افزایش نیروی کار و ماشین آلات این اقدامات باید انجام شود تا بتوانیم به وعده خود عمل کرده و کار را نهایی کنیم.

رییس کل دادگستری گیلان نیز در این بازدید با قدردانی از تلاشهای صورت گرفته در خصوص ساماندهی محل دفع زباله سراوان، تدابیر استاندار در این خصوص را ستود و ادامه این روند را منجر به بازگشت آن به دامان طبیعت و پاسخی درخور به مطالبات مردم منطقه دانست.

افزود: درحال حاضر شرایط فعلی لندفیل سراوان بسیار متفاوت‌تر از گذشته است و ادامه این روند می‌تواند یکی از اولویتهای مهم استان در حوزه پسماند و محیط زیست را به حصول نتایج مطلوب منتهی سازد.

حمزه خلیلی همچنین خطاب به پیمان کاران فعال در طرح‌های ساماندهی لندفیل سراوان و طرح توسعه کارخانه‌ی کود آلی رشت گفت: هر گونه اهمال و اخلال در روند تحقق اهداف پیش بینی شده که منجر به نارضایتی عمومی شود، مصداق ترک فعل و قابل پیگیری در محاکم قضایی است.

دادستان مرکز استان نیز به عنوان مدعی العموم، روند احیا و بازسازی محل دفن زباله‌ی سراوان را امید بخش و مطابق با وعده‌های ارایه شده دانست و تاکید کرد : دستگاه قضایی تا پایان فرایند کار و در راستای احقاق مطالبات به حق مردم، طرح ساماندهی زباله در سراوان را پیگیری می‌نماید.

سید مهدی فلاح میری، افزود: در حال حاضر مجموع دست اندرکاران و متولیان امر به طور جد در تلاشند تا برنامه‌های پیش بینی شده در این طرح را طبق تاکیدات استاندار عملی نموده و موجبات رضایت عمومی و احیای طبیعت منطقه را همراه با کاهش آلایندگی‌های محیط زیستی فراهم نمایند.

استاندار در راس اعضای شورای تامین گیلان پس از سراوان، در محل کارخانه‌ی کودآلی لاکان رشت حضور یافت و از نزدیک در جریان نحوه اتمام و بهره برداری از خط دوی این کارخانه قرار گرفت.

 عباسی در این بازدید هم دستورات لازم را جهت گره گشایی از آخرین فرآیندهای اجرای طرح و نصب تجهیزات و دستگاههای مرتبط با آن صادر کرد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :