کاشف اسرار – استاندار گیلان ، گفت : دهیاران در محل خدمت امتیاز مشاور املاک داشته و به خرید و فروش اراضی و مسکن می‌پردازند که خلاف است و دهیار باید بین بنگاه‌ اری و دهیاری یکی را انتخاب کند.

اسدالله عباسی ظهر امروز شنبه در جلسه ویدئو کنفرانسی شورای عالی مسکن که با حضور ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: بیش از ۵۰ درصد مساله جوانی جمعیت به حوزه مسکن مربوط می‌شود، زیرا هر زوجی برای ازدواج به مسکن مناسب نیاز دارد.
وی با اشاره به افزایش بی‌رویه اجاره بها مسکن در گیلان گفت: با توجه به دستور جلسه و مباحث مطرح شده در جلسات قبل انتظار دارم برخی از نکات از جمله بحث اجاره مسکن، نظارت بر بنگاه‌ها و مشاوران املاک جدی گرفته شود.
عباسی با بیان اینکه محدودیت اراضی برای ساخت مسکن در گیلان وجود دارد، افزود: محدودیت زمین برای ساخت مسکن در این استان امر غیر قابل کتمان است ولی اقدامات خوبی در خصوص ساخت مسکن در مناطق دارای متقاضی زیاد انجام شده است.
وی یکی از مشکلات موجود در گیلان در خصوص نهضت ملی مسکن را عدم واریز مبلغ تعهد شده توسط متقاضیان دانست و تصریح کرد: در برخی از مناطق استان اراضی برای ساخت مسکن تهیه و هیچ مشکلی وجود ندارد ولی متقاضیان مبلغ مورد نیاز برای پذیرش در طرح مسکن را پرداخت نکردند که باید دلیل این امر مشخص شود.
نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی باید علت کاهش مبلغ واریزی توسط متقاضیان نهضت ملی مسکن را مشخص کنند و در صورت نیاز به این افراد کمک شود.
عباسی با تاکید بر استفاده بهینه از اراضی دارای کاربری مسکونی در گیلان گفت: اراضی بدون استفاده با کاربری مسکونی دارای متراژ بسیار زیاد باید در راستای نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار گیرند در غیر این صورت باید در جهت خدمات عمومی، فضای سبز و از دارایی‌های طرح مولدسازی استفاده شوند.
وی افزود: اجرای درست نهضت ملی مسکن یکی از مهمترین اهداف دولت سیزدهم در تمامی استان‌ها است از این رو نباید اجازه دهیم عملکرد مناسب گیلان در این حوزه باعث کندی روند و عملکرد جهادی مسئولان شود.
عباسی با بیان اینکه وضعیت مسکن مهر در گیلان باید هرچه سریع‌تر توسط نهادهای مربوطه تعیین تکلیف شود، تصریح کرد: ادامه داشتن این روند در خصوص مسکن مهر برای استانی مثل گیلان زیبنده نیست که باید برای آن فکری شود.
وی با اشاره به رتبه پنجمی گیلان در طرح بازآفرینی شهری بیان کرد: در بخش مسکن با توجه به دسته بندی‌های انجام شده، بافت فرسوده یک ظرفیت است که باید در تمامی شهرستان‌ها به توسعه مناطق فرسوده و بافت با اعطا تسهیلات شود.
استاندار گیلان وجود اراضی در روستاها را یک ویژگی در جهت جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر دانست و گفت: برای ساخت منازل مسکونی به ویژه در روستاها که اراضی وجود دارد، تسهیلات لازم اعطا و از مانع تراشی جلوگیری شود.
وی تصریح کرد: گاهی گزارش‌هایی دریافت می‌شود که برخی دهیاران در محل سکونت و خدمت خود امتیاز مشاور املاک دارند و به موازات مسئولیت شأن به خرید و فروش اراضی و مسکن می‌پردازند و این خلاف است و دهیار باید بین بنگاه‌داری و دهیاری یکی را انتخاب کند.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :