کاشف اسرار – رییس خانه صنعت،معدن گیلان با سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار کرد و در خصوص ساز و کارهای بهره گیری بیش از پیش واحدهای تولیدی-صنعتی استان از مزیت ها، فرصت ها و بسته های حمایتی این سازمان به تبادل نظر پرداخت.

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با ارائه تحلیلی از وضعیت جاری منطقه متبوع خود که مبتنی بر استقبال چشم گیر تولید کنندگان داخلی جهت بهره برداری از مزیت های قانونی و طرح های حمایتی-تشویقی این سازمان است؛ توسعه پهنه بندی های صنعتی منطقه جهت بهره برداری حداکثری از فرصت هایی همچون قرار گرفتن منطقه در کریدورهای بین المللی و افزایش مراودات با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را از نخستین اولویت های کاری سازمان، اعلام کرد.

اکبر نیازی اظهار داشت: در این مسیر حمایت و همراهی فعالین اقتصادی و تشکل های صنفی موجود در سطح منطقه و هم افزایی نهادهای استانی و ملی، نقطه قوت منطقه آزاد انزلی جهت اجرای تحقق برنامه ها و اهداف کشور در گسترش مناسبات اقتصادی با اوراسیا و به ویژه روسیه و بهره برداری حداکثری از فرصت های کریدورهای بین المللی، محسوب می شود.

وی به ارائه تسهیلات، بسته های حمایتی-تشویقی، و برخی معافیت ها از سوی سازمان متبوع خود با اولویت تأمین مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید در راستای کاهش هزینه های تمام شده محصولات تولیدی داخلی در قالب راهبرد اجرای منویات مقام معظم رهبری در شعار سال و اجرای سیاست های اقتصادی مقاومتی، اشاره کرد.

این مسئول گفت: وجود دو مجتمع بندری انزلی و کاسپین در محدوده این منطقه و اتصال قریب الوقوع این منطقه به خط ریل سراسری که زمینه ساز وصل شدن دو دریای شمالی-جنوبی کشور و فعال سازی کریدور شمال-جنوب می گردد؛ در کنار زیرساخت های مناسب بندری و همکاری کم نظیر گمرکات استان یکی از مزیت های رقابتی نخستین منطقه آزاد شمال کشور برای تولید و صادرکنندگان قلمداد می شود.

نیازی یکی از الگوهای همکاری خانه صنعت، معدن استان با سازمان منطقه آزاد انزلی را معرفی فرصت ها،مزیت ها، ظرفیت ها و طرح های حمایتی این سازمان برای واحدهای تولیدی-صنعتی عنوان کرد .

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به وجود کارخانجات معتبری در زمینه هایی همچون لوازم خانگی و صنعتی؛ آمادگی خود را برای عرضه و فروش محصولات تولیدی در مجتمع های تجاری منطقه علاوه بر ارائه تسهیلات و معافیت هایی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید؛ در قالب برنامه های حمایتی این سازمان از کالاهای تولیدی داخلی، اعلام می کنیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان، فرآهم نمودن فضای مناسب جهت حضور برندهای معتبر کشوری و استانی در پهنه بندی های جدید صنعتی منطقه را از دیگر برنامه های در حال تدوین و تصویب این سازمان بیان کرد.

رییس خانه صنعت،معدن گیلان با استقبال از ایده ها و پیشنهادات سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی، افزایش پهنه بندی های صنعتی و اتصال این منطقه به شبکه ریل سراسری را از مهمترین درخواست های نهاد متبوع خود بیان کرد.

فرهمند پور علی ، اضافه کرد: با عنایت به استقبال گسترده واحدهای تولیدی استانی و کشوری نسبت به استفاده از ظرفیت ها و مزیت های این منطقه در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا؛ افزایش محدوده نخستین منطقه آزاد شمال کشور به عنوان یک پیش نیاز جهت اجرای راهبردهای تعیین و هدفگذاری شده، مطالبه جدی و مستمر خانه صنعت،معدن گیلان می باشد.

عضو هیأت مدیره شرکت شهرک های صنعتی گیلان با مناسب ارزیابی کردن تسهیلات تشویقی و حمایتی در حال ارائه به واحدهای تولیدی-صنعتی، بر عزم مجموعه صنعت، معدن استان جهت آشنایی فعالین اقتصادی با طرح های پشتیبانی سازمان منطقه آزاد انزلی تأکید کرد.

گفتنی است در این نشست که معاونین اقتصادی و بندری سازمان منطقه آزاد انزلی حضور داشتند، مقرر شد در یک برنامه زمان بندی مشخص، با هم افزایی دو نهاد، نسبت به برگزاری جلسات کاری مشترک برای آشنایی واحدهای تولیدی استان گیلان با فرصت ها، توان مندی ها و برنامه های حمایتی این سازمان، اقدامات لازم صورت گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :