کاشف اسرار – استاندار گیلان ، اذعان کرد : این استان  یکی از پر حوادث‌ ترین استان‌های کشور است به طوری هرساله تعداد زیادی زمین لرزه و سیل در این استان ایجاد می‌شود.

به گزارش کاشف اسرار ؛ اسدالله عباسی در جلسه بررسی مخاطرات زمین شناسی که با حضور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی برگزار شد،  گفت : مسئله زمین شناسی در گیلان بسیار حائز اهمیت می باشد ، این استان  یکی از پرحوادث‌ترین استان‌های کشور است به طوری هرساله تعداد زیادی زمین لرزه و سیل در این استان ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به تلاش برای اجرای درست اقتصاددریا محور در گیلان گفت: اقتصاد دریا در گیلان هنوز به صورت کامل شکوفا نشده است که بررسی علمی مسائل زمین شناسی در این بخش کمک حال است.

این مقام با اشاره به وجود چهار بندر تجاری و گرشگردی در این استان ، افزود: از این چهار بندر سه بندر تجاری و یک بندر گردشگری است که هر کدام نقش موثری در توسعه اقتصاد دریا محور دارند.

عباسی با اشاره به آغاز اکتشافات نفتی در گیلان افزود: این امر با اقدامات دقیق کارشناسی و الزامات محیط زیستی در حال انجام بوده و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به پایش مخاطرات طبیعی در گیلان، بیان کرد: پایش مخاطرات طبیعی در گیلان بسیار حائز اهمیت است زیرا منجر به کاهش خسارت حاصل از بلایای طبیعی در مناطق روستایی و دور دست می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان یکی را معضلات استان در حوزه زمین شناسی را رانش زمین در برخی از مناطق دانست و تصریح کرد: در برخی از روستاهای رانش زمین وجود داشته است، از این رو با تمهیدات اتخاذ شده،  خانواده‌ها از آن مناطق خارج شدند.

عباسی با بیان اینکه کم آبی در چشمه‌های استان باید به طور علمی بررسی و بر طرف شود، افزود: مسئله مهم دیگر که در گیلان با آن مواجه هستیم معضل کم آبی چشمه در روستاها است که این کشاورزان را با مشکل مواجه کرده است.

وی با ابراز خرسندی از حضور کارشناسان زمین شناسی در گیلان، بیان کرد: حضور کارشناسان زمین شناسی منجر به بررسی مسائل این حوزه شده و  سبب بهتر عمل کردن در تصمیم گیری‌ها‌ می‌شود.

استاندار گیلان با تاکید بر استفاده حداکثری از معاون موجود در این استان در حوزه‌های مختلف، گفت:  معادن گیلان اکثرا کوهستانی هستند، لذا باید از دیگر معادن موجود در گیلان در راستای توسعه در عرصه‌های مختلف استفاده شود.

عباسی با بیان اینکه کشاورزی نوین گلخانه‌ای در گیلان در حال انجام است، افزود: پیش‌بینی هواشناسی بسیار در افزایش این‌گونه تولیدات موثر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان  زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این جلسه در خصوص طرح تحول زمین شناسی دریایی اظهار کرد: به جهت تولید اطلاعات پایه و موفق تهیه طرح های تحول زمین شناسی بسیار مورد نیاز است و این اطلاعات در اختیار سازمان برنامه و بودجه و سایر سازمان ها در جهت تصمیم سازی قرار می گیرند.

علی رضا شهیدی با تاکید بر لزوم توجه به طرح زمین شناسی ک دریایی، گفت: در این طرح  منابع معدنی موجود در آبها را مورد اکتشاف قرار می دهیم و مطالعات زمین شناسی ۵۰۰۰ کیلومتر از سواحل استان گیلان در خشکی و دریا را شامل می شود.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده در خصوص شناسایی آلاینده‌های موجود در بازار، بیان کرد: در تهیه نقشه‌ها آلاینده ها نیز مشخص می شوند و در بحث جانمایی بنادر، پروژه های عمرانی، بحث های ژئو پلتیک و ژئو استراتژیک و همچنین رژیم حقوقی دریای خزر این نقشه ها می‌توانند کاربرد داشته باشند.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با اشاره به طرح پایش مخاطرات طبیعی، تصریح کرد: استان گیلان از جمله استانهایی است که مخاطرات طبیعی در آن به وقوع می پیوندد و از این حیث نیز ضرورت دارد که مطالعات در این بخش نیز صورت گیرد .

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه باید از میزان بارش باریده شده در کشور ذخیره‌سازی شود، اظهار کرد: سالانه هفت میلیارد متر مکعب باران در کشور باریده می‌شود ولی به دلیل زمین شناسی و خشکی زمین، امکان ذخیره‌سازی باران در ایران وجود ندارد.

سید علی آقازاده با اشاره فعال بودن گسل‌های موجود در گیلان گفت: در این استان گسل‌های زلزله بسیار‌ فعالی وجود که ممکن است منجر به وقوع زلزله‌های متععد شود، لذا باید این گسل‌ها شناسایی و برای مردم معرفی شود.

در این جلسه تفاهم نامه سازمان بسبچ مهندسین کشور و سازمان زمین شناسایی و اکتشافات معدنی کشور به امضا رسیده و همچنین فعالیت سازمان بسیج مهندسین سازمان زمین شناسای آغاز شد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :