کاشف اسرار – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: کاروانسرای تی تی همزمان با ۵4 کاروانسرای ایرانی دیگر یکشنبه ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی در ریاض عربستان ثبت جهانی شد.

به‌گزارش کاشف اسرار  ولی جهانی با تبریک ثبت جهانی کاروانسرای تی تی در قالب ۵۴ کاروانسرای پیشنهادی در کمیته ثبت جهانی به مردم گیلان و همه ی مسئولین و دست اندکاران گفت :این کاروانسرا دو ایوانی و از کاروانسراهای برون شهری است که در دوره ی صفویه با قلوه سنگ و آجر و ملاط ساروج، اقامتگاه مسافران مسیر سیاهکل به دیلمان و طالقان بوده و با شماره ۱۷۸۴ در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

وی با یادآوری ضرورت صیانت و مراقبت از اثر تاریخی مذکور افزود :تعیین حریم اثر و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و نامتعارف بسیار ضروری بوده و لذا یکی از برنامه ها و اولویت های اداره کل مرمت و بازسازی و ساماندهی سازه مذکور بوده ، در راستای چگونگی اجرای این مهم با وزارتخانه متبوع مکاتبات لازم در حال انجام است.

این مسئول با اشاره به اینکه ساماندهی کاروانسرا می تواند در رونق گردشگری منطقه بسیار تاثیرگذار باشد ابراز امیدواری نمود با همکاری مردم و دستگاه های ذیربط بتوان در بازه ی زمانی مناسب نسبت به بهره برداری بهینه از بنا اقدامات لازم را به عمل آورد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :