استاندار گیلان با اشاره به نقش مهم شهرداری‌ها در حوزه مدیریت پسماند گفت: شهرداران فعال و نوآور استان که در حوزه‌های مختلف اعم از مدیریت پسماند هزینه کرده‌اند، اعتبار می‌گیرند و این موضوع مورد توجه کمیته تخصیص اعتبارات گیلان است.

 به گزارش کاشف اسرار ؛ اسدالله عباسی امروز (یکشنبه) در همایش شهرداران استان گیلان با موضوع تفکیک زباله در استانداری با دعوت از افراد خلاق و نوآور در موضوع مدیریت پسماند اظهار کرد: همچنین شهرداری‌های نوآور دارای برنامه در موضوع فرآیند تفکیک زباله تا مقصد حمایت می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه سیمای شهرها و روستاهای استان نباید با زباله و عدم توجه به مدیریت پسماند خراب شود، اضافه کرد: شهرداران، مسئول مدیریت شهری هستند بنابراین باید به این مهم توجه جدی داشته باشند.
این مقام  از مدیریت پسماند و حوزه معاونت امور عمرانی استانداری و معاونان برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری‌ها و شهرداران گیلان خواست تا در اسرع وقت با تشکیل جلسات مشترک گزارشات شفافی مربوط به مدیریت پسماند در شهرها و روستاها ارائه دهند.
عباسی با اشاره به مزیت‌های گیلان در حوزه گردشگری و از سوی دیگر افزایش تولید زباله با ورود گردشگران به استان اظهار کرد: باید در ورودی‌ شهرهای مختلف اعم از ورودی مناطق ساحلی، به موضوع فرهنگ‌سازی در خصوص تفکیک زباله از مبدا و تولید کمترآن توجه بیشتری شود.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به آموزش به گروه‌های مختلف در خصوص موضوع ذکر شده خاطر نشان کرد: آموزش حفظ محیط زیست و تفکیک زباله از مبدا به دانش‌آموزان در مدارس مهم است ضمن اینکه در این موضوع از ظرفیت‌ نماز جمعه نیز باید استفاده شود.
نماینده عالی دولت در استان گیلان حفظ محیط زیست را از برنامه‌های راهبردی دولت سیزدهم عنوان کرد و ادامه داد: شهرداران از ظرفیت‌های مردمی و سمن‌های فعال در حوزه حفظ محیط زیست و تفکیک زباله از مبدا بهره گیرند.
عباسی خطاب به شهرداران حاضر در این همایش، بر حفظ و نگهداری شهرها تاکید کرد و افزود: المان هر شهری باید متناسب با آن شهر باشد از این رو شهرداران باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
وی  به شهرداران گفت: پیشنهادات مختلف در موضوع زباله‌سوز را حتما به حوزه استانداری اطلاع دهید و مشورت بگیرید اما افرادی در این حوزه آرمانی صحبت کرده و عملکردی ندارند.
*موضوع پسماند یکی از اولویت‌های حوزه شهری است
معاون امور عمرانی استانداری گیلان نیز در این همایش در سخنانی با بیان اینکه موضوع پسماند یکی از اولویت‌های حوزه شهری است گفت: حوزه پسماند شهری از روستا جدا نیست و حلقه‌ای کاملا بهم متصل است.
مسعود کاظمی لیچایی ”  با تشریح اقدامات مختلف در حوزه پسماند گیلان اظهار داشت: ساماندهی محل دفن زباله در سراوان رشت حدود ۶۷ تا ۶۸ درصد، کمپوست لنگرود ۶۱ و لندفیل لاهیجان ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی از شهرداران خواست تا در ایجاد بازارچه‌هایی در حوزه شهری توجه داشته و حداکثر همکاری را در حوزه مسکن و شهرسازی با افراد در صنعت ساختمان داشته باشند.
در این همایش شهرداران خشکبیجار، اسالم، سیاهکل، کیاشهر، منجیل، خمام، رضوانشهر و چاف چمخاله لنگرود اقدامات شان را در ارتباط با مدیریت پسماند ارائه دادند و کتاب آموزشی با موضوع پسماند ویژه دانش‌آموزان تهیه شده از شهرداری سیاهکل رونمایی شد.
Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :