کاشف اسرار – استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت های صادراتی استان گیلان در بخش های کشاورزی، صنعتی و غیره گفت: این ظرفیت‌ها باید براساس چشم انداز و افق پیش رو در این استان شکوفا شود و در صادرات علاوه بر رشد حجمی به لحاظ ارزی نیز افزایش داشته باشیم.

 به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از رشت ؛ اسدالله عباسی عصر امروز (شنبه) در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی و شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی گیلان به درخواست رییس اتاق بازرگانی استان برای برگزاری جلسات شورای گفتگو به صورت جداگانه و تخصصی واکنش نشان داد و تاکید کرد : باید بر روی شورای گفت و گو به صورت جداگانه و تخصصی کار شود .

وی اظهار کرد: در این شورا اصل بر هموار کردن مسیر و تسهیل‌گری و رفع موانع است، باید با کمک به فعالان اقتصادی، کشاورزی و صنعتی روحیه امید برای سرمایه گذاری را در آنها تقویت کنیم.

این مقام با بیان اینکه سرعت گرفتن هم‌ترازی کالا و محصولات، سرمایه گذاران را دل گرم به سرمایه گذاری می کند، اضافه کرد : باید با بهره گیری از امکانات موجود روانسازی امور را انجام داد و راحت‌ترین و ارزان ترین راه را برای کاهش هزینه ها یافت تا استان شکوفا بشود

عباسی ،تصریح کرد: این موارد باید در جلسات این چنینی مطرح و با استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی، اتحادیه ها و اتاق تعاون راهکار لازم را برای رونق کسب و کار و تجارت پیدا کرد.

وی خواستار افزایش ارزش ارزی کالاهای صادراتی از طریق کنار هم قرار دادن کمیت و کیفیت محصولات شد و افزود: این ظرفیت بالقوه در گیلان وجود دارد و بر اساس آمایش سرزمینی که توسط سازمان برنامه و بودجه انجام شد میزان درآمد حاصل از لحاظ رشد اقتصادی و ارزآوری مشخص شود ، ضمن این که  حفظ وضع موجود اگرچه امتیاز تلقی می شود اما مانند آن است که به روزمرگی دچار شده باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر ضرورت افزایش فعالیت گمرک به سه سیفت کاری ، متذکر شد : اگر می خواهیم استفاده درستی از ظرفیت ها داشته باشیم باید از همه امکانات موجود برای دستیابی به این مهم استفاده کنیم.

عباسی خواستار کاهش بوروکراسی( کاغذبازی) اداری شد و  اذعان کرد : بخشی از مسائل و مشکلات صادراتی استان که موجب می شود کالاهای ما از سایر استانها صادر شود به سخت گیری‌ها و بوروکراسی‌های اداری برخی از ادارات اجرایی استان باز می گردد.

وی با تاکید بر این که همه دستگاهها باید در این بخش فعال شوند و معاونت های عمرانی و اقتصادی وظیفه دارند با کمک سایر دستگاههای موانع را برطرف کنند ،اضافه کرد : وظیفه ما پیگیری مشکلات و موانع است.

به گفته این مقام ، اگر درخصوص مسائل ارزی مشکلاتی وجود دارد و فعالان اقتصادی خواستار تشکیل واحد ارزی در استان هستند نخست باید میزان مبادلات ارزی در مقایسه با استان‌های هم جوار مشخص شود، ضمن آن که برای تبدیل نمایندگی وزارت خارجه به اداره کل نیز باید ظرفیت ها در این بخش سنجیده شود.

عباسی با اشاره به وجود سه بندر در گیلان ، تاکید کرد : باید ظرفیت های قابل استفاده آن استخراج شود که در سال های آینده این ظرفیت ها را تا چه میزان می توان افزایش داد و چه راه کاری برای افزایش آن پیش بینی می شود برای این سوالات به پاسخ درست دست یافت.

وی با بیان این که به زودی خط آهن رشت-کاسپین راه اندازی و سوت قطار در این بندر طنین انداز می شود ، متذکر شد : اما باید دید تا چه اندازه در خط ریلی شمال-جنوب توانسته ایم کشتی های رو رو، کانتینری و یخچال دار را برای صادرات محصولات کشاورزی آماده کنیم ، ضمن این که برای توسعه بندر باید اطلاعات به روزرسانی شود تا براساس واقعیات دسته بندی شده تصمیم گیری کنیم.

استاندار با تاکید بر این که باید از ظرفیت های اتاق های بازرگانی و تعاون استفاده بشود ، اعتقاد دارد : در جا زدن فایده ندارد ، وضع موجود هیچ وقت نمی تواند برای ما یک امتیاز باشد ،حفظ وضع موجود اگرچه امتیاز تلقی می شود اما مانند آن است که به روزمرگی دچار شده باشیم  ،بنابراین باید از همه امکانات استفاده بشود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :