کاشف اسرار – استاندار گیلان به مدیران کل دستگاههای اجرایی و فرمانداران استان تاکید کرد: اقدامی که انجام می شود باید اطلاع رسانی درست و به موقع نیز انجام شود که مورد بی توجهی مدیران قرار گرفته و این نقیصه درهمه بخش ها مشاهده می شود.

 به گزارش کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدلله عباسی امروز (پنجشنبه) در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: در طرح جامع توسعه استان بویژه در قرارگاه جهادی که برای طرح (تکام) توانمند سازی و کارآمدی مردم پایه تشکیل شد، مهاجرت روستائیان از شهرها به روستاها  مورد تاکید قرار گرفته است که پیشگیری از معضل بزرگی خواهد بود که در گذشته از آن غفلت شده است.

وی تصریح کرد: درحال حاضر برخی از روستاها به دلیل مهاجرت روستائیان خالی از سکنه شده اند درحالی که در سالهای نه چندان دور ظرفیت های تولیدی و اقتصادی در روستاها بسیار بالا بود و در شهرها محصولات تولیدی در بخش های کشاورزی و یا دامی در بازارهای هفتگی عرضه می شد و اکنون روستائیان جذب جاذبه های شهری شده اند که نتیجه آن فقر و افزایش  متقاضیان تحت پوشش نهادهای حمایتی است.

*لزوم توجه به مزیت گردشگری روستامحور در روستاهای مستعد

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تاکید بر توجه به مزیت گردشگری روستامحور در روستاهای مستعد از اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خواست به این موضوع توجه ویژه داشته باشند و از این ظرفیت ها استفاده درست صورت گیرد.

عباسی با اشاره به موارد مطروحه از سوی نمایندگان حاضر در جلسه و بیان اینکه هر کدام از نمایندگان پاسخگوی حوزه های انتخابیه خود هستند، افزود: برخی از پروژه ها ملی و استانی هستند و همه باید منسجم برای به نتیجه رسیدن و تکمیل آنها اهتمام ویژه داشته باشیم.

وی اظهار کرد: یکی از آسیب های توسعه استان در بخش پروژه های کلان عقب ماندگی است که از سالهای گذشته به دلیل توجه به مسائل بخشی بجا مانده است.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: نمایندگان در لایحه برنامه هفتم و تصویب بودجه ۱۴۰۳ مانند سال گذشته همکاری لازم را داشته باشند و تاکید بیشتری بر برش استانی شود.

عباسی اضافه کرد: در برش استانی و شهرستانی اعتباراتی که در دست فرمانداران است با همکاری مدیران کل دستگاههای اجرایی در نقاط مهم و حیاتی صرف شود و اگر پروژه ای با مبلغ اندک و یا بیشتر تمام خواهد شد در استان مطرح شود که با کمک از طرق مختلف زودتر به نتیجه برسد.

* توزیع بودجه عدالت محور و متوازن است

وی اظهار داشت: نگاه ما در توزیع بودجه عدالت محور و برقراری توازن طبق پیش بینی قانون به لحاظ وسعت، جمعیت و محرومیت است و تلاش داریم به همه مناطق از زوایای مختلف و منصفانه توجه داشته باشیم نه آنکه با توجه به برخی نقاط، سایر نقاط محروم بمانند.

*زبان رسانه ای دستگاه ها تقویت شود

استاندار گیلان به مدیران کل دستگاههای اجرایی و فرمانداران استان تاکید کرد: اقدامی که انجام می شود باید اطلاع رسانی درست و به موقع نیز انجام شود که مورد بی توجهی مدیران قرار گرفته و این نقیصه درهمه بخش ها مشاهده می شود.

عباسی با شاره به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت سیزدهم گفت: طبق منویات معظم له، دستگاهها باید عملکرد ۲ ساله دولت را انتشار دهند، در این دولت بحث خدمت صادقانه به مردم برنامه ویژه راهبردی برگرفته از اسناد بالادستی است که منطبق با منویات مقام رهبری می باشد.

وی با بیان اینکه تلاش می کنیم  رضایت مندی مردم را در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و در همه قسمت ها فراهم آوریم، افزود: اشکال در نارسایی زبان رسانه ای دستگاهها است که فعالیت های خوب به اندازه کافی و شایسته به مردم منعکس نمی شود و باید تقویت شود.

این مقام ، گیلان را استان آسیب پذیری در بلایای طبیعی دانست و افزود: حوادث مختلفی مانند سیلاب آستارا، فومن و شفت آسیب بسیاری  وارد کرده است درحالی که ترمیم آسیب های ناشی از سیلاب سال ۹۸ در مراحل پایانی بود و خساراتی به سایر نقاط استان وارد شد.

عباسی از دستگاههای مختلف خواست تا از اظهار نظرهای غیر کارشناسی پرهیز کنند و افزود: برخی دستگاهها اظهار نظرهایی می کنند که ارتباطی با موضوع ندارد باید با پرهیز از کلی گویی برای مشکلی که بیان می شود راهکار ارائه دهید.

وی در مورد برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی مانند ساخت و ساز غیر مجاز و عدم لایروبی رودخانه ها گفت: اگر کسی ادعا کند طی این ۲ سال اخیر ساخت و ساز غیرمجازی انجام شده به عنوان نماینده دولت در استان اعلام می کنم که باید شهردار، بخشدار و دهیاری و هر متولی امری که پراونه ساخت و ساز صادر کرده است پاسخگو باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان ، افزود: اگر جایی جلوی لایروبی دستگاهی گرفته شده دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشد نه همه مدعی باشند و دیگران را زیر سوال ببرند اگر در جایی برخورد منفعلانه مشاهده شود مسئولیت به افراد فعال تری سپرده خواهد شد.

عباسی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز خواست نظرات دستگاههای مختلف را برای تخصیص بودجه لحاظ کنند و اظهار داشت: دستگاه ها بودجه جاری و تملک دارایی به صورت تخصصی و درست در نظر بگیرند، امسال  درآمدمالیاتی و سایر درآمد ها خوب خواهد بود و تا پایان سال از بسیاری تعهدات جلوتر عمل خواهیم کرد.

وی یاد آوری کرد: این سازمان باید ابهاماتی که برخی نمایندگان و مدیران در مورد پروژه های عمرانی دارند شفاف سازی کند و به سوالات مطرح شده پاسخ دهد.

این مقام رویکرد دولت سیزدهم را پرداخت معوقات برای جلوگیری از خسارت بیشتر عنوان کرد و افزود : پروژه های بزرگ در اولویت کار ما قرار دارد و اکنون پروژه های راه آهن و آزاد راه از پیشرفت مناسبی برخوردارند در مورد سایر پروژه ها نیز سعی داریم رضایت مندی مردم را فراهم کنیم.

*تقدیر از حضور آگاهانه و دقیق رسانه ها در جریان آتش سوزی لنگرود

عباسی ضمن ابراز تاسف مجدد و هم دردی در جریان وقوع حادثه دلخراش و هولناک آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با خانواده های متوفیان و مجروحان و مصدومان، از پیگیری های شخص ریاست جمهوری، حضور میدانی وزیر کشور و نیز حضور همه مسئولان ذیربط در حوزه های قضایی، نظامی و انتظامی، خدمات رسان(آتش نشانی و فوریت های پزشکی) و درمانی و … و هم چنین از همراهی ویژه، دقیق و آگاهانه رسانه های استان در پوشش مناسب و به موقع و هوشمندانه در وقوع این حادثه دلخراش در راستای اطلاع رسانی درست به مردم و همراهی افکار عمومی تقدیر کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان نیز از اجرای طرح توانمند سازی کارآفرینی مردم پایه و مهاجرت معکوس در گیلان خبر داد و افزود: این طرح در دستور کار دولت قرار گرفته و قرارگاه جهادی در این رابطه تشیکل شد که تحول در روستاها را با سه موضوع تثبیت جمعیت، مهاجرت معکوس و تقویت تولید دنبال می کند.

موسی فکور  پاشاکی ” ، گفت: مهاجرت روستائیان به حاشیه نشینی ها دامن زده است لذا ‌جلساتی در شهرستانها با حضور فرمانداران برگزار و  ۶۷ روستای هدف برای اجرای این طرح تعیین شد.

در این جلسه همچنین سید علی آقازاده، رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان و نماینده مردم شهرستان های رشت و خمام، جبار کوچکی نژاد نماینده مردم شهرستان های رشت و خمام، خلیل بهروزی فر نماینده مردم شهرستان های فومن و شفت، رسول فرخی نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل، احمد دنیامالی نماینده مردم شهرستان بندرانزلی،  ابراهیم نجفی نماینده مردم شهرستان های آستانه اشرفیه و کیاشهر و مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی هر یک در سخنانی مباحث و نقطه نظرات خود را بیان کردند.

در شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان، محمدرضا رستمی، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نیز شماری از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان، گزارش فعالیت های مرتبط با این شورا را به سمع ریاست جلسه و حاضرین رساندند.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :