کاشف اسرار – مدیر کل تامین اجتماعی گیلان ، گفت : بر اساس اعلام مرکز آمار ، اطلاعات و محاسبات سازمان تامین اجتماعی ، این استان  بالاترین ضریب شیوع ( متوسط تعداد سند صادره و پرداختی به ازای هر هزار نفر مشمول ) در دریافت کمک هزینه کفن و دفن به عنوان یکی از تعهدات کوتاه مدت را در سال ۱۴۰۱ داشته است .
به گزارش کاشف اسرار  کیوان مرتضوی سرایی ” با بیان اینکه بر اساس بند ۱۸ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی ، کمک هزینه مراسم ترحیم ( کفن و دفن ) با هدف جبران هزینه های مالی مربوطه برای خانواده متوفی در قالب یکی از تعهدات کوتاه مدت این سازمان در نظر گرفته شده است و به بازماندگان پرداخت میگردد افزود : طبق قانون در صورت فوت بیمه شده یا مستمری بگیر اصلی و یا فوت همسر وی ( در صورتی که بیمه شده یا مستمری بگیر اصلی در قید حیات باشد ) کمک هزینه کفن و دفن به میزان حداقل حقوق سال فوت به مشمولین پرداخت خواهد شد .

وی با بیان اینکه بر اساس آمار منتشره از سوی مرکز آمار و اطلاعات و محاسبات سازمان ، در سال ۱۴۰۱ تعداد ۵۳۷۸۸ فقره کمک هزینه کفن و دفن در سطح کشور پرداخت شده است که ۹۷/۵ درصد آن مربوط به مردان و ۲/۵ درصد متعلق به زنان بوده است .

این مسوول افزود : از تعداد کل اسند قطعی صادره بیش از ۸۲۰۰ فقره را بیمه شده یا مستمری بگیر اصلی دریافت نموده که حدود ۱۵ درصد را شامل میگردد و در بیش از 45 هزار و 500 فقره یعنی ۸۵ درصد موارد افراد تبعی دریافت کننده وجه بوده اند .

مرتضوی سرایی ” با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ مجموعاً مبلغ ۲۲۴ میلیارد تومان بابت این تعهد توسط سازمان به مشمولین پرداخت گردیده است خاطر نشان ساخت نکته حائز اهمیت اینکه متوسط ضریب شیوع در کشور برابر ۳/۳۵ سند به ازای هر هزار نفر مشمول دریافت این تعهد بوده که استان گیلان با ۵/۱۹ در این شاخص بیشترین رقم را به خود اختصاص داده و استان هرمزگان با ۱/۶۲ سند کمترین میزان استفاده را داشته است .

شایان ذکر است نزدیک به ۹۰ درصد یعنی بیش از 48 هزار سند تعهداتی این خدمت به صورت غیرحضوری و مابقی حضوری بوده و گروه سنی بالاتر از ۸۰ سال با 9 هزار و 230 فقره سند و پس از آن گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال با 7 هزار و 917 فقره سند بیشترین میزان دریافت کنندگان را تشکیل می دهند .

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :