کاشف اسرار -مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، اذعان کرد : ششمین عاملی که  در کشور نداریم فرهنگ تولید است، ظرفیتی که در مولا علی وجود داشته و قابل عاریه گرفتن و فرهنگ سازی در بطن نظام اقتصادی کشور است ، ضمن این که برخی از مسوولان طراز اول اقتصادی کشور اطلاعی از شش ویژگی مناطق آزاد ایران ندارند

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از انزلی ، حجت اله عبدالملکی ” امروز در مراسم معرفی محمد سجاد سیاه کار زاده،  به عنوان : ” رییس هیأت مدیره و مدیر عامل منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی ” با ارائه تحلیلی از سبک زندگی نخستین امام همای شیعیان ، حضرت علی ( ع ) را یکی از برجسته ترین و  نمونه های موفق برای زندگی زاهدانه و تولید کننده برجسته بودن دانست.

وی با بیان این که موفقیت هرگونه فعالیت تولیدی نیازمند شش عامل است که در کشورمان پنج عامل موجود است ، وجود مواد اولیه و منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه مالی، بازار مصرف، فناوری را پنج شاخص اعلام کرد که در ایران اسلامی وجود دارد .

به گفته این مقام ، ششمین عاملی که نداریم فرهنگ تولید است، ظرفیتی که در مولا علی وجود داشته و قابل عاریه گرفتن و فرهنگ سازی در بطن نظام اقتصادی کشور است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی عنصر تولید رکن اساسی و رکن رکین نظریه اقتصاد مقاومتی تقویت تولید ملی است، خاطر نشان کرد : با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نظام اقتصادی کشور در سال 1392 شمسی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی شد؛ و در مجموعه سیاست های اقتصاد مقاومتی برای مناطق آزاد جایگاه و شرح وظایف و عمل این مناطق تعریف شده است.

وی تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را 97 عدد بیان نمود که از این تعداد 48 منطقه فعال و مشغول به کمک به اقتصادی جمهوری اسلامی می باشند و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای 18 منطقه آزاد و 30 منطقه ویژه اقتصادی فعال می باشد، این مناطق ظرفیت بسیار خوبی برای کشور محسوب شده و در قالب نظریه اقتصاد مقاومتی تثبیت شده اند.

مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه به واسطه نقش آفرینی در اقتصاد ملی سربلند می باشد، ابراز کرد : هم اکنون یک سوم صادرات غیر نفتی کشور یعنی حدود 18 میلیارد یورو در سال از مناطق صورت می گیرد .

به گفته عبدالملکی ، در عین حال بیش از 80 درصد میزان ترانزیت عبوری کشورمان از طریق مناطق آزاد انجام می شود، به عبارت دقیق تر تقریباً تمام مبادی ورودی-خروجی جمهوری اسلامی مجهز به مناطق آزاد شده است.

وی خبر از فعالیت افزون بر 100 هزار واحد اقتصادی که برای بالغ بر  700 هزار نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل نموده اند نمود و با بیان اینکه 2 هزار و 500 شرکت متوسط و بزرگ در مناطق فعال می باشند، تصریح کرد: دیگر کسی صحبت از فرار مالیاتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نمی کند، بلکه همه باور داریم که مناطق آزاد بهشت سرمایه گذاری و جزو بهترین نقاط دنیا برای سرمایه گذاری می باشند، موضوعی که در سفر اخیر بنده به عمان نیز مورد قبول طرف عمانی قرار گرفت.

این مقام به تجزیه و تحلیل وجوه متمایز پنج گانه مناطق آزاد ایران در سطح جهانی پرداخت و  تاکید کرد: ویژگی های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران باید به گوش همهاز جمله سرمایه گذاران و مسوولان اقتصادی برسد که هم اکنون برخی از مسوولان طراز اول اقتصادی کشور اطلاعی از این ویژگی ها ندارند

عبدالملکی با بیان این که پایین بودن هزینه فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد ایران قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست، ویژگی دوم زیرساخت های بسیار خوب ایجاد گردیده می باشد که بر این اساس در کنار جهش کلی بعد از انقلاب، بیش از 60 تا 79 درصد بودجه مناطق آزاد صرف ایجاد زیر ساخت های ضروری شده است.

وی سومین ویژگی را دسترسی به بازار داخلی و کشورهای همسایه و بازارهای جهانی بیان کرد و افزود: سهولت کسب و کار در مناطق آزاد از دیگر ویژگی هاست.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ، خاطر نشان کرد : بر اساس آخرین رتبه بندی شاخص های استاندارد بانک جهانی،مناطق آزاد جزو کشورهای متوسط قرار داشته اما از سرزمین اصلی که در رتبه 127 ایستاده، شرایط به مراتب بهتری دارند و در پایان پنجمین ویژگی معافیت های مالیاتی و گمرکی، که باعث شده چند گام از رقبای داخلی و خارجی خود چند گام جلوتر باشند.

عبدالملکی با تأکید براینکه این پنج ویژگی در کمتر نقطه ای از دنیا قابل مشاهده بوده و اگر باشد بسیار معدود است که همه شاخص ها و ویژگی های متمایز مناطق آزاد را به صورت همزمان دارا باشند، گفت: مناطق آزاد با این پنج خصیصه به دنبال جذب چهار گروه از سرمایه گذاران می باشند.

وی گروه نخست را جریان خروج سرمایه از کشور  ذکر کرد که مناطق آزاد و ویژه جایگزین خوب و مناسبی برای سرمایه گذاری این عزیزان محسوب می شود به حدی که هم اکنون بیش از 1 هزار بسته سرمایه گذاری به ارزش بیش از 17 میلیارد دلار در پرتال اطلاع رسانی مناطق آزاد وجود دارد؛ طرح های سرمایه گذاری سودآورتری می باشند.

این مقام  گروه دوم را افرادی که در حال فعالیت در مناطق آز،اد بوده و به دنبال گسترش و یا کسب و کار می باشند ، معرفی کرد و افزود: سومین گروه ایرانیان خارج از کشور و گروه چهارم سرمایه گذاران خارجی، گروه های هدف مناطق آزاد محسوب می شوند.

عبدالملکی با بیان انکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان بهشت سرمایه گذاری و تیم ملی اقتصادی بین الملل جمهوری اسلامی ایران شناخته می شوند، تصریح کرد: تا پایان برنامه هفتم شاخص های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دو برابر خواهد شد.

وی تاکید کرد : تا پایان اجرای گام دوم انقلاب شاخص های ما پنج برابر می شود، به عبارت دقیق تر اقتصاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان موتور محرک پرقدرت در حال تحرک پویاتر و یکی از ارکان پیشرفت اقتصادی جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی یک منطقه ویژه، فعلاً تنها منطقه آزاد فعال دریای کاسپین است، که در اقتصاد ملی موثر بوده، اظهار داشت: می توان گفت منطقه آزاد انزلی در تأمین نیازهای اساسی و نیازهای واحدهای تولیدی موفق بوده و صدها واحد تولیدی اینجا فعال و در حال صادرات ارز آوری برای کشور است.

جایگاه منطقه آزاد انزلی درشبکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ممتاز است

عبدالملکی، منطقه آزاد انزلی را یک منطقه آزاد نمونه برشمرد و در این خصوص گفت: بر اساس مجموع اطلاعات همیشه مثال منطقه آزاد انزلی را به عنوان یک منطقه موفق مطرح می کنم؛ منطقه ای که از نظر وسعت خیلی بزرگ نیست اما از نظر اثر گذاری بسیار موفق؛ موضوعی که ناشی از همت سرمایه گذاران، مجموعه سازمان و همکاری نهادهای دولتی دیگر است.

وی با تصریح براینکه چشم ها به سمت انزلی دوخته شده، بسیار بسیار از نظر مسئولین دولتی در پایتخت این منطقه دارای اهمیت است، جایگاه منطقه آزاد انزلی درشبکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ممتاز است؛ گفت: ظرف هفت ماه گذشته ” اکبر نیازی یکی از اعضای هیأت مدیره به عنوان سرپرست منطقه امور جاری و برنامه های توسعه ای منطقه را تا انتصاب مدیر عامل برعهده گرفت.

این مقام با اشاره به اینکه در این دوره هیچ دغدغه ای از بابت امور منطقه آزاد انزلی نداشتیم و “نیازی ” متواضعانه و شبانه روزی امور منطقه را پیش بردند؛ گفت: به دلیل وجهه حقوقی، به مسائل اشراف کامل داشتند، به صورت جهادی و شبانه روزی کارکردند؛ یک امانتی را بر روی دوش خود احساس کرده و نسبت به متعهدانه عمل نمود ، اما پست مدیر عاملی سازمان را نپذیرفت .

عبدالملکی در خصوص مدیرعامل جدید منطقه آزاد انزلی، سیاهکار زاده را یکی از مدیران جوان انقلابی و متخصص در حوزه اقتصاد در تراز انقلاب اسلامی معرفی کرد که یکی از نخبگان علمی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مالی می باشند.

وی افزود: سیاه کار زاده ” در حوزه اجرایی، حدود 19 سال سابقه کار تخصصی در سطوح بالا داشتند، آخرین جایگاه، عضو هیأت مدیره و معاون شرکت پتروشیمی جم، در طراز بالا مدیریت این مجموعه، جزو مدیرانی هستند که تجربه مدیریت در مناطق آزاد را دارا می باشند، در منطقه آزاد کیش یک دوره طلایی به نام ایشون درموضوع جذب سرمایه گذاری درخشیدند.

مشاور رییس جمهوری ، یاد آور شد : توانایی بالا در تعاملات بین المللی و تسلط به زبان انگلیسی را از دیگر توان مندی های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بیان نمود و اضافه کرد انتظار داریم در دوره مدیریت وی مراودات منطقه یک پله ارتقاء پیدا نماید و خوشحال هسیم از این که فرصت بهره گیری از ایشان در مناطق آزاد به وجود آمده است.

عبدالملکی با بیان اینکه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی یک میراث ارزشمند را تحویل می گیرد یعنی یک منطقه موفق، و این مهم ناشی از وجود همکاران بسیار توانمند، سرمایه نخبگانی کاربلد، و متعلق به همین منطقه است که کار شما ساده تر می کند. در عین حال همکاری با یک تیم هماهنگ و قوی، مجموعه اداری استان که هماهنگ، در این منطقه همراهی با مسئولین استان، استاندار استان و مدیران شهرستان، کار را ساده اما مسئولیت را سنگین می کند.

وی در پایان با تصریح براینکه هم افزایی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل و همکاران این سازمان درنتیجه انتظار جهش در شاخص های اصلی منطقه آزاد انزلی مثل سرمایه گذاری، سرمایه گذاری خارجی صادرات و ترانزیت، می رود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :