کاشف اسرار -مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: از ابتدای توزیع شیر در ۱۷ منطقه آموزش و پرورش استان، بیش از ۵۰ هزار دانش آموز گیلانی در مناطق روستایی گیلان شیر رایگان دریافت کردند.

محمد حسین رمضانی با اشاره به آغاز توزیع شیر در گیلان از ۲۷ آذر امسال در روستای لمر تالش اظهار داشت: در آغاز فرآیند توزیع شیر، قرار است ماهیانه ۲۰۰ هزار پاکت شیر استریلیزه و ۱۵۰ هزار پاکت شیر پاستوریزه بین دانش آموزان توزیع شود که تاکنون ۵۰ هزار و ۳۸۶ دانش آموز ابتدایی شیر رایگان ۲۰۰ سی سی فرادما دریافت کردند. وی با اشاره به اهمیت شیر در سبد غذایی دانش آموزان اظهار داشت:  تغذیه مناسب دانش آموزان از دغدغه اصلی آموزش و پرورش است و در راستای حمایت از تغذیه مناسب دانش آموزان شیر رایگان در مدارس توزیع می شود.

وی با اشاره به توزیع شیر یک نوبته هفتگی بین دانش آموزان خاطرنشان کرد: براساس توافق با یک شرکت تولید شیر و محصولات لبنی قرار است از هفته آینده دانش آموزان ابتدایی شهرستان رشت شیر پاستوریزه دریافت کنند. رمضانی با تأکید بر اهمیت توزیع شیر سالم در مدارس گفت: بر طبق با قرارداد شرکت لبنی موظف است تمام مجوزهای لازم شامل: پروانه تولید و بهره برداری از سازمان غذا و دارو و همچنین مجوز حمل و نقل و صلاحیت عوامل محیطی را از معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کند.

گفتنی است در مورد محصولات استریل و فرادما( UHT) ، اعمال حرارت به شیر  نسبت به فرآیند های دیگر بیشتر است و نوع جنس متفاوت و شرایط بسته بندی نیز خاص است تا امکان نگهداری تا شش ماه و در دمای محیط و نه یخچال، البته تا زمانی که درب محصول باز نشود را ممکن کند.

همچنین شیر پاستوریزه شیری است، که با یکی از روشهای معمول پاستوریزاسیون تهیه شده باشد، به طوری که میکروب های بیماری زایی آن معدوم گردیده  و تعداد میکروب های غیر بیماری زا  در آن به کمینه رسیده باشد و کمترین تغییرات کیفی در ترکیب آن حاصل شده باشد.
عمر شیر پاستوریزه محدود است و تا تاریخ مصرف آن باید در یخچال در دمای ۳±۵ درجه سلسیوس و دور از نور نگه داری شود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :