کاشف اسرار – استاندار گیلان با بیان اینکه تعهد اشتغال امسال استان ایجاد شغل برای ۳۲ هزار نفر است، گفت : بر اساس سامانه رصد، تاکنون ۲۷ هزار و ۷۰۱ مورد از این تعهد اشتغال تحقق یافته است.

اسدالله عباسی امروز (پنجشنبه) در جلسه شورای اشتغال که به صورت ارتباط تصویری به ریاست رییس جمهور برگزار شد، با اشاره به تاکیدات رئیس جمهوری در حوزه اهمیت مسئله اشتغال، ازدواج و مسکن و ضرورت توجه به اشتغال پایدار عنوان کرد: تعهد اشتغال استان در سال گذشته بیش از ۳۰ هزار و ۹۴۰ نفر بود که ۳۶ هزار و ۴۹۶ شغل ایجاد شد و میزان تحقق اشتغال به ۱۱۸ درصد رسید.

وی خاطر نشان کرد: در پاییز امسال نرخ اشتغال ۶.۲ دهم درصد و کمتر از میانگین کشوری (۷.۶ دهم درصد ) است که پیش از این نرخ بیکاری در استان بالای هفت درصد بود ضمن اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در گیلان نیز ۴۴.۵ درصد گزارش شده که میانگین کشوری ۴۱.۵ درصد است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اهمیت مهارت آموزی برای دستیابی به اشتغال بر ضرورت ارتباط بیشتر بین واحدهای تولیدی، صنعتی و دانشگاهی تاکید کرد و افزود: گیلان در برخی از رشته‌ها اعم از پرستاری، پزشکی و پیراپزشکی دچار کمبود دانش آموخته دانشگاهی است که باید برای رفع این کمبودها برنامه‌ریزی شود.

عباسی با بیان اینکه اشتغال خانگی و روستایی مهم بوده و موجب تقویت اقتصاد روستا می‌شود، ادامه داد: کشاورزی از مزیت‌های استان بوده از این رو باید به اشتغال بخش کشاورزی بیشتر توجه شود.

وی خاطر نشان کرد: توجه به کسب و کارهای خرد در گیلان به ویژه در حوزه صنایع دستی نیز با اهمیت است و این نوع کسب و کارها اشتغال خانگی را در بردارد.

این مقام با بیان اینکه اقتصاد دریامحور نیز در حوزه اشتغال می‌تواند حائز اهمیت باشد، اضافه کرد: در این بخش با سرمایه گذاری در حوزه کشتی سازی قراردادی منعقد شد ضمن اینکه سرمایه‌گذار دیگری نیز در این زمینه درخواست داده‌است.

عباسی با تشریح سایر حوزه‌های اشتغالزایی، فعالیت بازارهای هفتگی در گیلان را مهم خواند و اظهار کرد: ایجاد بازارچه‌هایی برای عرضه تولیدات و محصولات مختلف اعم از کشاورزی و صنایع دستی در ورودی شهرستان‌های گیلان مورد توجه قرار گیرد.

وی اشتغال، ازدواج و مسکن را سه مولفه مورد تاکید رئیس‌جمهوری عنوان و ذکر کرد: در پرداخت تسهیلات باید به این سه موضوع اولویت داده شود، ۷۰۰ پرونده برای دریافت تسهیلات در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کشاورزی و خدمات وجود دارد.

استاندار با اشاره به نقش مهم نهضت ملی مسکن برای اشتغال زایی و رفع بخش زیادی از بیکاری اظهار کرد: ساخت مسکن و واحدهای وابسته به این بخش در ایجاد فرصت‌های شغلی نقش مهمی دارند.

 عباسی با تاکید بر توجه به اشتغال بانوان و اولویت دادن به این مهم؛ از نهادهای حمایتی استان نیز خواست تا باکارگروه اشتغال استان هماهنگ باشند و با انسجام و همدلی کارها را در این حوزه پیش ببرند.

وی تصریح کرد: مجموع دست اندرکاران حوزه اشتغا لزایی استان باید اشتغال آفرینی متوازن را با لحاظ مجموع توانمندی های بالقوه استان در بخش های کشاورزی، مشاغل خانگی، صنایع دستی و گردشگری مورد توجه جدی قرار دهند و در راستای تحقق عدالت در روند اشتغالزایی در تمامی حوزه ها بکوشد.

این مقام بر لزوم توجه به پیشران های اقتصادی بویژه طرح های ساخت مسکن تاکید کرد و افزود: این گونه طرح ها علاوه بر اشتغال زایی ، زمینه رونق اقتصدی در مشاغل مرتبط را فراهم می نمایند و اقتصاد استان را به تحرک وا می دارند.

عباسی ” مجموع کارفرمایان و مجریان طرح های عمرانی و زیر ساختی گیلان را نسبت به بهره گیری از نیروی کار اتباع خارجی برحذر داشت و تاکید کرد: درصورت مشاهده  این منع قانونی با کارفرما و اتباع مشغول در طرح ها برخورد قانونی خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :