کاشف اسرار-شهردار خشکبیجار از تدارک دیدن برگزاری” جشنواره تفیک پسماند از مبدا”از ساعت 19 امروز در جنب پارک شهر و کتابخانه امام علی(ع)با همکاری شورای اسلامی شهر و توزیع کیسه مخصوص نان و اجرای برنامه های مفرح خبر داد.

صدراله فرخی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار با اعلام این خبر،اظهار کردشهر خشکبیجار بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود 900 سال می رسد.

وی ادامه داد: این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای 7هزار و 245 نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد.

این مسئول،خاطر نشان کرد: شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود.

فرخی با اعلام جمع آوری 5 تن زباله به صورت روزانه در شهر خشکبیجار،تصریح کرد:این مقدار زباله در محل کارخانه کود آلی لاکان شهرستان رشت تخلیه می شود.

به گفته وی،شهرداری خشکبیجار به صورت ماهیانه به شهرداری رشت بابت تخلیه زباله حدود 13 میلیون تومان پرداخت می کند که این پرداختی در طول سال 156 میلیون تومان می شود.

شهردار خشکبیجار با اذعان بر این که این نهاد عمومی غیر دولتی از بابت تخلیه زباله مقداری به شهرداری رشت بدهکار است،متذکر شد:مبلغ باقی مانده به صورت اقساطی پرداخت می شود.

فرخی،از تدارک دیدن برگزاری” جشنواره تفیک پسماند از مبدا”از ساعت 19 امروز در جنب پارک شهر و کتابخانه امام علی(ع)با همکاری شورای اسلامی شهر و توزیع کیسه مخصوص نان و اجرای برنامه های مفرح خبر داد.

وی تفکیک زباله تر از خشک،کمک به حفظ محیط زیست ،ایجاد بستری برای تفیک پسماند از مبدا برای بازگشتن دوباره به چرخه طبیعت و ایجاد ورمی کمپوست را از مهمترین اعداف برگزاری این جشنواره توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری خشکبیجارعنوان کرد  

این مسئول با تصریح بر این که جمع آوری و بخشی از تفکیک از مبدا پسماند در داخل شهر توسط شهرداری انجام می شود،مقدار تفکیک از مبدا را نیازمند بررسی دانست.

فرخی با تصریح بر این که شهرداری خشکبیجار برای انجام تفکیک از مبدا به دنبال سود آوری نبوده است،ابراز کرد:حفظ محیط زیست مهم ترین دغدغه مدیریت شهری بوده است.

وی تاکید کرد:این نهاد عمومی غیر دولتی مقدار درآمدی که از تفیک پسماند از مبدا به دست می آورد برای خرید پلاستیک و ارائه به شهروندان جهت تشویق کردن هم شهریان و استمرار فرهنگ تفکیک از مبدا به مصرف می رساند.

شهردار خشکبیجار با بیان این که 20 نفر در حوزه خدمات شهری و جمع آوری پسماند و تفکیک از مبدا در خشکبیجار فعالیت می کنند،خاطر نشان کرد:یک ماشین جمع آوری زباله خشک به صورت هفتگی با آهنگ  ثابت و مخصوص مشغول جمع آوری این گونه پسماند است.

وی پیدا کردن راهکار برای راغب شدن شهروندان برای تفیک پسماند از مبدا و تاسیس کارخانجاتی برای خریداری پسماند تفکیک و جمع آوری شده با هر قیمتی را از مهم ترین دغدغه های حال حاضر شهرداری خشکبیجار بیان کرد.

این مسئول با اشاره به وجود 250 گاری جمع آوری پسماند تفکیک از مبدا درخشکبیجار به عدم امکان دفن پسماند در این شهر و یا اطراف آن به جای کارخانه کود آلی لاکان شهرستان رشت تاکید کرد.

این مسئول با اشاره به وجود یک مکان موقت برای جمع آوری پسماند در شهر خشکبیجار،خشکبیجار را به عنوان اولین شهر جمع آوری و ساماندهی کننده سگهای ولگرد در استان معرفی کرد.

فرخی در پایان مهم ترین مشکلات حال حاضر شهرداری خشکبیجار به عنوان شهرداری درجه 5 در حوزه های مختلف را کمبود ماشین آلات جمع آوری پسماند،آتش نشانی و عمرانی،نیروهای خدماتی اعلام و تصریح کرد:این نهاد هم اکنون نیروی انسانی مازاد دارد و تعداد نیروهای شاغل 45 نفر است.     

پایان پیام   

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :