کاشف اسرار-استاندار گیلان،هشدار داد: از هم اکنون برای فصل پاییز و زمستان که احتمال آبگرفتگی در معابر وجود دارد، تدابیر لازم جهت جمع آوری آبهای سطحی اندیشیده شود تا خللی در آرامش شهروندان به وجود نیاید

به گزارش کاشف اسرار،ارسلان زارع صبح امروز در گردهمایی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: یکی از چالش های کنونی در بخش مدیریت شهری موضوع بودجه شهرداری ها است و تمرکز بر بودجه‌های دولتی در شهرداری و هیچ دستگاهی جوابگو نیست.

وی با بیان اینکه تنها با بودجه دولتی نمی‌توان توسعه پایدار را محقق نمود، تصریح کرد: دستگاه ها باید از حضور سرمایه‌گذار توانمند و تایید شده توسط نهادهای دارای صلاحیت استقبال کنند.

این مقام ،شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را از دستگاه های خدمت‌رسان با گسترده وظایف دانست و گفت: راهبرد مدیریت شهری باید بر محور بهره گیری از فرصت حضور گردشگران در استان و نیز سرمایه‌های بخش خصوصی بر مبنای سه اصل استفاده از تخصص، تدبیر و امیدبخشی، استوار باشد.

زارع به ظرفیت های بسیار موجود در مناطق مختلف گیلان به منظور بهره‌گیری در بخش گردشگری و توسعه سرمایه گذاری اشاره و خاطرنشان کرد: این مهم نیازمند تدوین برنامه کارآمد، ذیل عنوان نقش آفرینی مدیریت شهری در توسعه گیلان است.

وی بیان داشت: شهرداران استان باید با نگاه اقتصاد پویا، فعالانه و مبتنی بر طرح های سرمایه گذاری مفید در جهت افزایش درآمد شهری تلاش کنند .

نماینده عالی دولت در گیلان ،تاکید کرد: شهرداران باید نسبت به ارتقای دانش حقوقی خود و مجموعه کارکنان شهرداری‌ها اقدام کنند و برنامه‌ ریزی ها بر مبنای برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت باشد.

زارع به وجود همدلی مثبت میان دستگاه‌های اجرایی، قضایی، امنیتی و نظارتی در گیلان اشاره کرد و گفت: با این اوصاف مانعی برای توسعه استان وجود ندارد و خوشبختانه فضای امنی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی حلقه واسط ارتباط مردم با مدیریت شهری هستند، افزود: شهروندان همواره عملکرد شماو مسئولان را رصد ، مورد بررسی و قضاوت قرار می دهند.

این مقام سیاسی با بیان اینکه در برخی مواقع فرصت کوتاه شهرداران در مدیریت شهری به عنوان یک چالش در اجرای برنامه‌ها تبدیل شده است، اظهار داشت: در عمل، با فرصت سوزی ها حقوق شهروندان تضییع می شود،

زارع،تاکید کرد: بر این مبنا لازم است تا اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار همه جوانب مورد ارزیابی قرار دهند تا شهردار منتخب زمان بیشتری برای ارائه خدمات داشته باشد.

وی همچنین به برگزاری جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که شب گذشته تشکیل شده اشاره کرد و گفت: در این جلسه تاکید کردم که باید آمادگی لازم برای مقابله با بحران وجود داشته باشد.

استاندار گیلان،هشدار داد: از هم اکنون برای فصل پاییز و زمستان که احتمال آبگرفتگی در معابر وجود دارد، تدابیر لازم جهت جمع آوری آبهای سطحی اندیشیده شود تا خللی در آرامش شهروندان به وجود نیاید.

زارع با اشاره به لزوم توجه به دفع بهداشتی و امحای زباله در نقاط مختلف استان افزود: دستگاه های متولی در کنار ضرورت انجام وظایف خود در حیطه مدیریت پسماند، باید نسبت به نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله به عنوان یکی از اصلی‌ ترین حلقه این موضوع، اقدامات موثری داشته باشند.

وی اظهار داشت: پیگیری حل معضلات پسماند از مهم ترین وظایف شهرداران با حمایت استانداری و فرمانداران است.

این مقام با اشاره به اینکه هر ساله هزینه‌های جاری شهرداری‌ها اضافه می شود، گفت: با عنایت به سیاست دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه متوازن شهرها، افزایش بودجه شهرداری ها از ۴۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به هزار و ۳۳۷ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده است که این رقم رشد ۲۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

زارع با بیان اینکه مساعدت وزارت کشور و سازمان شهرداری ها از ۲۸ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۹۸ میلیارد تومان رسیده و شاهد رشد ۲۵۰ درصدی هستیم، از افزایش ۱۰۸ درصدی رقم پرداختی های سازمان امور مالیاتی از ۷۲ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ برای شهرداری های استان خبر داد.

وی متذکر شد: این اعتبارات باید صرف طرح‌های اجرایی و عمرانی، جمع آوری آب‌های سطحی، ایجاد فضای سبز، درختکاری، ایجاد پارکینگ اختصاصی و عمومی شود،

استاندار ، تأکید کرد: شهرداران باید نسبت به ارتقای دانش حقوقی خود و مجموعه کارکنان شهرداری‌ها اقدام کنند و برنامه‌ ریزی ها بر مبنای برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت باشد.

افزایش تبادل دانش و تجارب میان شهرداری های استان و نیز تقویت وحدت و هم افزایی در بین مدیران حوزه شهری از تاکیدات پایانی “زارع “در این گردهمایی بود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :