کاشف اسرار-مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه گیلان از اختصاص اعتباری به میزان 145 میلیارد تومان برای حوزه پسماند استان که در عمر فعالیت سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بی سابقه بوده است،خبر داد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار ،سید پویا شهشهانی رشتی “امشب در نشست شورای اقتصاد مقاومتی گیلان که در استانداری برگزار شد،اظهار کرد:امروز در آستانه یک رویداد بزرگ در بخش پسماند استان قرار داریم و آن احترام خاص به خواست مردم،اصحاب رسانه و سازمان های مردم نهاد است.

وی از اختصاص اعتباری به میزان 145 میلیارد تومان برای حوزه مدیریت پسماند شهرداری های استان گیلان در آخرین جلسه سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور خبر داد. و از تخصیص این میزان اعتبار ابراز خرسندی شدید کرد.

این مسئول،تخصیص این میزان اعتبار را بی سابقه دانست و مدعی شد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از ابتدا تاسیس تاکنون در حوزه مدیریت پسماند در 700 منطه ایران که 7 نقطه آن مربوط به استان گیلاناست،اعتباری به میزان 180 میلیارد تومان تخصیص اعتبار داده و این تخصیص اعتبار اتقاق بی بدیل و بزرگی است

به گفته”شهشهانی رشتی”اختصاص 145 میلیارد تومان برای گیلان با پی گیری های صورت گرفته توسط اعضای مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ،دستگاه های قضائی ،انتظامی و امنیتی و عنایت ویژه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه و پی گیری های صورت گرفته توسط استاندار و نیز معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و شهرداران صورت پذیرفت.

وی با اعلام تعیین 5 پروژه سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه گیلان در لیست پروژه های اقتصاد مقاومتی استان،ابراز کرد:19 پروژه اصلی و 33 زیر پروژه جهت سامان دهی 9 محله دفن،به سازی،و احداث و توسعه 7 مرکز تاسیسات پردازش مکانیکی بیولوژگی (کمپوست)و احداث 3 نیروگاه پسماند زباله سوز از پروژه های مصوب استانی بر اساس طرح جامع سازمان مدیریت پسماند استان است.

این دانش آموخته سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه گیلان ،متذکر شد:بیشتر پروژه های مصوب مذکور در شهر رشت قرار دارند.

شهشانی رشتی ،بیان کرد:تاسیسات پردازش مکانیکی بیولوژگی شهرستان تالش و مدیریت شیرآبه شهرستان بندر انزلی از جمله پروژه های مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی استان در حوزه پسماند است.

وی تعمیرات اساسی و اورهال شرکت کود آلی گیلان مستقر در منطقه لاکان رشت ،افزایش ظرفیت شرکت مذکور از 300 تن به 500 تن که در حال حاضر با احداث 12 هزار متر مربع سوله تخمیر زباله و خطوط انتقال در حال انجام است. پروژه های مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی استان در حوزه پسماند شهر رشت عنوان کرد.

به گفته این مسئول،در برنامه پیش بینی شده افزایش ظرفیت شرکت از 500 تن به 1 هزار تن در روز در دستور کار قرار دارد که خروجی این تاسیسات خوراک مناسبی برای نیروگاه زباله سوز خواهد داشت.

شهشهانی رشتی؛احداث نیروگاه زباله سوز شامل تاسیسات و ابنیه فنی،اصلاح و به سازی کارخانه کمپوست رودسر و محل دفن زباله و هم چنین تاسیسات پردازش مکانیکی بیولوژگی لنگرودبه عنوان یکی از فعال ترین پروژه ها از پروژه های مصوب اقتصاد مقاومتی استان است.

وی با اشاره مجدد به اختصاص مبلغ 145 میلیارد تومان برای حوزه پسماند گیلان،تصریح کرد: 78.4 ذرصد از میزان اعتبارات مورد نیاز اختصاص یافته و برای شروع پروژه ها به میزان کافی در اختیار سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه استان است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه گیلان،از اختصاص 1میلیارد تومان اعتبار به شهرستان آستارا به دلیل وجود پروژه به سازی محل دفن زباله برای اجرا به مدت 5 سال خبر داد و یاد آور شد:پروژه های شهرستان آستارا و لاهیجان مشمول پروژه های اقتصاد مقاومتی نیستند.

“شهشهانی رشتی” به تبیین پروژه های مصوب برای حوزه انتخابیه شهرستان های تالش،ماسال و رضوان شهر در مجلس شورای اسلامی پرداخت.

وی گفت:این شهرستان ها دارای پروژه ای غیر فعال بودند،ولی پس از ابلاغ اعتبار 4 میلیارد تومان مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی فعال شده و فعالیت آن به صورت هفتگی توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه استان رصد می شود.

این مسئول،مدیریت پسماند رشت بر عهده شهرداری رشت دانست و اظهار کرد:زحمات بسیار زیادی 2 ماه اخیر در بخش پسماند برداشته شده و 81 میلیارد تومان اعتبار برای بخش پسماند این شهر تخصیص یافت.

شهشهانی رشتی،با بیان این که برای بهسازی کارخانه کمپوست تصفیه خانه شهر انزلی 4 میلیارد تومان تخصیص یافته است،اضافه کرد:برای آستانه اشرفیه مبلغ 1 میلیارد تومان و لاهیجان 30 میلیارد ریال اختصاص یافت.

وی اذعان کرد:آستانه اشرفیه دارای مشکل محل دفن زباله می باشد و برای شروع احداث به مدت 5 اول این مبلغ اعتبار کافی می باشد ولی باید به صورت مداوم تزریق بشود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه گیلان از اختصاص اعتباری 3 میلیارد تومان برای بخش پسماندرودسر و 120 میلیارد ریال برای لنگرود خبر داد.

شهشهانی رشتی ،خاطر نشان کرد: از ۱۴۵ میلیارد تومان برای پروژه های مدیریت پسماند استان، مبلغ ۱۰۸ میلیارد تومان به صورت مستقیم و یا مشروط ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: از این میزان ۸۱ میلیارد تومان برای شهرداری رشت تخصیص داده شده است و ۳۷ میلیارد تومان هم در فضای رقابتی در سازمان شهرداری ها فریز شده است و به پروژه هایی که سرعت خوبی داشته باشند پرداخت می شود .

این مسئول ابراز کرد: این تخصیص اتفاق بسیار مهمی است و پشتوانه خوبی برای شهرداری های استان برای پیشبرد پروژه ها است.

شهشهانی رشتی،تاکید کرد:استان مسوولیتی بسیار سنگینی بر عهده دارند. و باید در طراحی، انتخاب پیمانکاران و نظارت پروژه ها هر چه در توان دارند بگذارند،ضمن این که هر کمکی بتوانم انجام خواهم داد و هر گونه کوتاهی محضر مردم و مسوولین مربوطه گزارش می شود.

وی با بیان این که شرکت کود آلی گیلان دارای 2 سوله تخمیر با پیشرفت فیزیکی کم 35 درصدی می باشد ولی با تلاش های صورت گرفته طی 2 ماه اخیر ابراز امیدواری کرد با تزریق اعتبار صورت گرفته مراحل احداث آن طی چندین ماه آینده به پایان برسد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه گیلان ،اذعان کرد:2 فاز کارخانه کود آلی گیلان دارای فرسودگی بسیار زیاد تجهیزات می باشد .

شهشهانی رشتی،ادامه داد: برخی از تجهیزات دارای 18 سال بهره برداری می باشند به مدت کوتاهی تعطیل شد ولی با همت شهرداری رشت و کمک شهرداری هایی که دارای سهام هستند 1 فاز آن راه اندازی شده است.

وی خاطر نشان کرد: فاز اول این شرکت آغاز به کار کرده و روزانه 307 تن پذیرش زباله دارد که با راه‌اندازی فازهای دیگر این میزان به حداکثر یک هزار تن می‌رسد

این نشست به ریاست استاندار و حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه ،تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی و فرمانداران و غیاب “جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی-ولی داداشی و سید کاظم دلخوش اباتری”به عنوان نمایندگان رشت،آستارا و صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی برگزار شد

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :