کاشف اسرار- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد شدید از نصب روزشمار منفی در سایت سراوان و هم چنین اعلام وعده های بی اساس به شهروندان این منطقه،این عمل را موجب دلسرد نمودن مردم و ابعاد سوء در حوزه اجتماعی دانست

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،”محمد باقر نوبخت حقیقی”امشب در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان که به ریاست استاندار برگزار شد،اولین جلسه تشکیل شده برای ستاد اقتصاد مقاومتی این استان در مرداد ماه سال جاری ذکر کرد.

وی با بیان این که دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان هم اکنون در حال برگزاری است،برگزاری این گونه جلسات را به صورت فصلی عنوان و تاکید کرد:جلسه بعدی در فصل زمستان امسال برپا می شود.

این مقام اولین ماموریت ستاد اقتصاد مقاومتی استان را احصاء و تعیین پروژه‌های حوزه اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.

به گفته نوبخت حقیقی،هدف از برگزاری جلسه امروز را استماع گزارش تعدادی از مدیران دستگاه ها برای اعلام درصد میزان پیش رفت فیزیکی پروژه ها،بیان مشکلات و موانع برای اجرای و زمان اتمام پروژه های اقتصاد مقاومتی بوده است .

وی به ارزیابی پروژه ساخت ۱۱ سد لاستیکی استان با پیشرفت فیزیکی متوسط 55درصد از پروژه های مهم ستاد اقتصاد مقاومتی پرداخت.

معاون رئیس جمهوری،خاطر نشان کرد:در خصوص 4سد، ۶۴ میلیارد تومان دریافت شده و ۳۵ میلیارد نیز برای اتمام پروژه‌ها مورد نیاز است.

نوبخت حقیقی به وضعیت 7 سد دیگر لاستیکی اشاره و اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه‌ها ۴۱ میلیارد تومان تخصیص یافت و ۹۵ میلیارد اعتبار جهت تکمیل طرح باقی‌مانده است.  

وی متذکر شد: با توجه به وضعیت موجود امیدواریم تا قبل از پایان سال ۹۸، تعدادی از این پروژه‌ها به اتمام برسد.

جانشین فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی آبفای گیلان اشاره و تصریح کرد: از 117 میلیارد تومان اعتبار مصوب سالجاری آبفای گیلان، 93 میلیارد تومان تخصیص داده شد که این رقم بیش از 80 درصد است.

نوبخت حقیقی ابراز کرد: با توجه به وضعیت اعتبارات، پرداخت انجام شده برای پروژه‌های آبفا نسبت به اعتبار مصوب، خوب است اما به دلیل حجم فعالیت ها و نیازهای طرح، حجم اعتبار کافی نیست و باید اقدامات در این خصوص انجام شود.

وی به تخصیص اعتبار مدیریت پسماند گیلان اشاره و تاکید کرد: در این زمینه، مبلغ 145 میلیارد تومان تخصیص و پرداخت صورت گرفته که این امر کم نظیر است.

این عضو هیات دولت،اذعان کرد: در شرایط سخت اقتصادی، طی یک ماه گذشته 180 میلیارد تومان برای مشکل پسماند مازندران و گیلان تزریق شد.

نوبخت حقیقی به تشکیل کارگروه تخصصی با حضور متخصصین پسماند و استانداران استان‌های شمالی اشاره کرد و گفت: وضعیت پسماند در شمال کشور جدی بوده و اولویت دولت حل مشکل پسماند است.

وی با اشاره به حضور تعدادی از اصحاب رسانه در نشست و ضرورت تحریف سخنان،هشدار داد:شمال کشور در بخش پسماند اصلا دارای شرایط خوبی نیست.

این مقام با تصریح بر این که کشور دارای شرایط خاص خودش است،یاد آور شد:180 میلیارد تومان در شرایط سخت کشور مجدا برای بخش پسماند شمال تزریق شده که از این محل حدود 40 میلیارد تومان برای احداث کارخانه زباله سوز نوشهر نیاز است.

نوبخت حقیقی از وضعیت پیش رفت فیزیکی احداث نیروگاه زباله سواز رشت به شدت انتقاد کرد و گفت:پیش رفت کار ساخت زباله سوز ساری خیلی بیشتر از رشت است.

  وی با انتقاد شدید از نصب روزشمار منفی در سایت سراوان،خاطرنشان کرد: مسئولانی که دو سال پیش این تابلو روزشمار را نصب کردند امروز باید پاسخگو باشند.

معاون رئیس جمهوری با انتقاد از اعلام وعده های بی اساس به شهروندان سراوان، این عمل را موجب دلسرد نمودن مردم و ابعاد سوء در حوزه اجتماعی دانست.

نوبخت حقیقی به تشکیل کارگروه تخصصی با حضور متخصصین پسماند و استانداران استان‌های شمالی اشاره کرد و گفت: وضعیت پسماند در شمال کشور جدی بوده و اولویت دولت حل این مشکل زیست‌ محیطی است.  

وی در ادامه به افتتاح یک هزار واحد مسکونی محرومان کمیته امداد گیلان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه کمیته امداد امام خمینی (ره) در حوزه حمایت از محرومین کار خود را به درستی و بر اساس برنامه ریزی زمان بندی انجام می‌دهد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه دولت خود را مقید می داند که در کنار برنامه توسعه‌ای، برنامه ویژه‌ای برای محرومان داشته باشد، تصریح کرد: نمی توانیم تنها از سرریز برنامه‌های توسعه ای کشور به محرومان کمک کنیم،لذا باید در خصوص محرومیت زدایی در کشور اقدامی موثر و پایدار انجام دهیم.

به گفته نوبخت حقیقی، با تاکید بر اینکه رسانه‌ها در کنار نهادهای نظارتی، بر مصوبات و اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی، نظارت کنند، تصریح کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه چشمان بینای مردم باشند.  

وی با تاکید بر اینکه طرح‌های عمرانی یکی از نمادهای توسعه هر کشوری است، گفت: تا نیمه نخست سال جاری، مبلغ ۲۹ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های عمرانی کشور پرداخت شده است.

این مقام با بیان اینکه طرح‌های تولیدی نیز باید در اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد، افزود: همت دولت در حوزه تولید اشتغال در طرح‌های عمرانی به درستی انجام می‌شود.  

نوبخت حقیقی با اشاره به اینکه سایت ویژه اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان تا پایان سال جاری باید راه‌اندازی شود، تاکید کرد: این سایت باید به صورت آنلاین بروزرسانی شود تا مردم به صورت شفاف به اطلاعات و آمار دسترسی داشته باشند.

به گفته وی، میزان تسهیلات پرداخت شده، میزان واحدهای احیاء شده و میزان اشتغال انجام شده باید از طریق سایت در دسترس عموم قرار گیرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ،متذکر شد: برنامه دولت در سال آتی حرکت قطار در مسیر بندرانزلی است و اگر این رویکرد اجرایی نشود،باید این موضوع را حاصل کوتاهی و قصور دانست.

نوبخت حقیقی با تاکید بر ایجاد سامانه ای شفاف جهت رصد مردم در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان گفت: این سایت باید اطلاعات و پایشی  از میزان حل مشکلات اعتبارات،  تسهیلات واحدهای بانکی، تعداد جذب نیروی انسانی و فعال کردن واحدها را ارائه دهد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :