کاشف اسرار-عضو موظف هیات مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی از رشد ۱۴ درصدی تأمین کالاهای اساسی کشور از طریق مسیر این منطقه در اواخر اسفند ماه جاری خبر داد و ابراز کرد: افزایش تأمین کالای اساسی و تبدیل تجارت به سرمایه گذاری دو دستاورد امسال بود.

به گزارش کاشف اسرار،وحید طالب پور امیر هنده،با اعلام این خبر،اظهار کرد: افزایش تأمین کالای اساسی از طریق بنادر و گمرکات این منطقه و تبدیل تجارت به سرمایه گذاری دو دستاورد سال ۹۸ این سازمان در حوزه اقتصادی است.

وی خاطر نشان کرد:امسال از طریق دو بندر انزلی و کاسپین و گمرکات گلشن و بندر انزلی بالغ بر 1 میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات برای نیاز کشور تامین شده است.

به گفته این مسئول،این حجم از کالا شامل روغن،انواع غلات،چوب و برخی از تجهیزات مورد نیاز تأسیسات نفتی،دام زنده، پارچه، قطعات خودرو و… می باشد.

طالب پور امیر هنده، قرار گرفتن منطقه آزاد انزلی در مسیر عبوری کریدورهای بین المللی را مزیتی برای این منطقه ارزیابی کرد .

وی یاد آور شد: به منظور بهره برداری از چنین مزیتی، تلاشهای موثری در جهت تأمین کالای اساسی از طریق کشورهای عضو اوراسیا از جمله روسیه و قزاقستان و.. در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

به گفته عضو هیات مدیره سازمان منطقهآزاد انزلی، بیش از ۱۵۳ هزار تن روغن، ۶۲۶ هزار تن غلات، ۱۵۲ هزار تن چوب و حدود 3 هزار teu و ۹۸ هزار تن نیز سایر اقلام وارد شده است.

طالب پور امیر هنده،خاطر نشان کرد:سازمان منطقه آزاد انزلی تسهیلات متنوعی را برای تأمین کالای اساسی از مسیر بنادر و گمرکات منطقه از جمله کاهش عوارض،اخذ ضمانتنامه بانکی بلند مدت،کاهش تعرفه های انبارداری، مساعدت برای ترخیص کالا را ارائه داده است.

وی ابراز کرد: علی رغم این که حجم کالای تجاری تا پایان آبان ماه سال جاری در حدود ۱۷۰میلیون دلار بود،با اقدامات تیم بازاریابی،عملیات ترخیص و مجموعه همکاری بخشهای مختلف سازمان و دیگر دستگاههای همکار سازمان نظیر گمرک ، این مقدار با رشد ۱۴ درصدی در اواخر اسفند ماه سال جاری به بیش از ۳۷۰ میلیون دلار بالغ شده و سایر کالاها نیز با هدف تأمین نیاز کشور به صورت غیر تجاری از طریق منطقه ترخیص شده است.

این مسئول رویکرد سازمان منطقه آزاد انزلی را تبدیل تجارت به سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: در همین راستا بسیاری از تأمین کنندگان کالای اساسی که طی چند ماه اخیر جذب منطقه شده اند،نسبت به احداث انبار،سیلو،مخازن نگهداری کالا و کارخانجات مرتبط با مزیت نسبی کشورهای همسایه ابراز تمایل کرده اند،

طالب پور امیر هنده،اضافه کرد:موضوعی که بسیار امیدوار کننده ارزیابی می شود،به ویژه که برهمین اساس، در آینده نیز شاهد رشد تأمین کالاهای اساسی در منطقه خواهیم بود.

به گفته وی، یکی دیگر از دلایل افزایش استقبال بازرگانان در ورود کالاهای اساسی کشور از طریق این منطقه را باید در اقدامات بازاریابی سازمان، اجرای توافقنامه اوراسیا و کاهش تعرفه هایی که در این زمینه صورت گرفته توسط گمرکات مستقر در منطقه قلمداد کرد، به گونه ای که طی ماههای گذشته شاهد افزایش ورود کالاهایی نظیر سویا و روغن خوراکی از مسیر کشور روسیه به منطقه بوده ایم.

معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی، استفاده از ظرفیت های هر دو بندر انزلی و بندر کاسپین به صورت مکمل همدیگر در زمینه تأمین کالاهای اساسی کشور، صادرات و صادرات مجدد کالا به عنوان رویکرد جدی سازمان منطقه آزاد انزلی در سال آینده است.

طالب پور امیر هنده،تصریح کرد: از دیگر برنامه های سازمان واگذاری زمین صنعتی به سرمایه گذارانی است که با توجه به مزیت های نسبی منطقه و هم جواری با کشورهای قزاقستان، روسیه،آذربایجان،ترکمنستان و دیگر کشورهای همسایه نسبت به توسعه مبادلات تجاری اعم از واردات،صادرات و ترانزیت و صادرات مجدد در منطقه اقدام می کنند.

وی پیش بینی کرد: با راه اندازی کارخانجات صنعتی در پسکرانه بندر کاسپین و بندر انزلی شاهد حفظ و تداوم این رشد باشیم./منبع:روابط عمومی سازمان

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :