کاشف اسرار-یکی از مجتمع های بزرگ در دست ساخت رشت،«مجتمع بزرگ تجاری و فرهنگی آدینه»، می باشد که در مجاورت مصلای نماز جمعه این شهر و حریم رودخانه قرار گرفته است.

به گزارش کاشف اسرار،مجتمع آدينه در زمان شروع به ساخت و پیش فروش ،بزرگترین مجتمع تجاري‌ فرهنگي‌ شمال كشور به خود لقب گرفت و داراي حدود یک هزار و 240 مغازه است.

فروشنده این مجتمع تجاری زین العابدین قربانی«نماینده مستعفی ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه شهر رشت بود و قرار داد پیش فروش واحدهای مجتمع به مهر و امضاء ایشان رسید..

مجتمع آدينه با تجهيزات كامل داراي سالن غذاخوري با ظرفيت 2 ‌هزار نفر، سالن اجتماعات 2 هزار نفري، سه سالن سينما، پارك شهربازي، بانك، قنادي، آرايشگاه و … خواهد بود،اگر به خریداران پس از چند سال خلف وعده تحویل بدهند.

ساخت اين مجتمع تجاري‌ فرهنگي عامل ايجاد اشتغال مستقيم براي حدود 5 هزار نفر و ايجاد اشتغال غيرمستقيم حدود 25 هزار نفر خواهد بود.

هزينه ساخت اين مجتمع با پيش‌فروش مغازه‌هاي آن تامين و از محل درآمد اين مجتمع، مصلاي نماز جمعه رشت از جمله كتابخانه اين مكان تكميل مي‌شود و مردم مي‌توانند از آن در آینده نامعلوم استفاده كنند.

ساخت اين مجتمع توسط يك مجموعه و شركت با عنوان «طرح سازه» از تهران كه زيرنظر شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه مصلاهاي كشور ،صورت گرفت.

فروشنده برای پیش فروش واحدهای تجاری مجتمع آدینه با خریداران قراردادی، در بر گیرنده 9 ماده منعقد گردیده که در ماده سه آن،مدت قرارداد از زمان مبادله قرارداد و پرداخت پیش پرداخت 48 ماه کامل شمسی می باشد.

طبق مستندات موجود در نزد کاشف اسرار ،بر گرفته از یکی از قراردادهای منعقده شده بین فروشنده و خریداران در تابستان 89،فروشنده در بند یک ماده سه این فروش نامه متعهد گردیده درصورت اجرا به موقع تعهدات موضوع ماده 2 قرار داد در مهلت مقرر در ماده 3 نسبت به تحویل واحد به خریدار اقدام نماید.

ماده دو این قرارداد نامه در برگیرنده مبلغ قرار داد و نحوه پرداخت می باشد که طبق آن،مبلغ 5 درصد کل قرار داد به صورت نقدی در هنگام تنظیم قرار داد و 60درصد کل قرارداد طی 8 فقره چک 6 ماهه بوده که بدین ترتیب کل مدت تسویه اقساط مربوطه معادل 48 ماه شمسی می شود.

از سویی دیگر بر اساس این قرارداد نامه،مبلغ 5 درصد مبلغ کل قرار داد طی یک چک بدون تاریخ بابت تحویل واحد و مبلغ 5 درصد دیگر طی یک فقره چک بدون تاریخ بابت تنظیم سند ارایه شده و زمان اولین و آخرین سر رسید چکها طبق مستندات موجود در شهریور ماه 89 و شهریور ماه 92 بوده است.

بخشی از بند دو ماده سه این قرارداد تاکید دارد: « فروشنده متعهد است حداکثر ظرف مدت 48 ماه شمسی نسبت به تحویل واحد تجاری نسبت به خریدار اقدام نماید» .

در ادامه این بند ،آمده است:«حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از تحویل نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی و انجام تشریفات قانونی جهت انتقال قطعی به نام خریدار اقدام نماید ،در صورت تاخیر به ازای هر روز مکلف به پرداخت 300 هزار ریال در وجه خریدار می باشد».

در بند 8 ماده شش این قرارداد که به شرایط قرارداد پرداخته،تصریح شده است :« در صورتی که فروشنده در تمامی مراحل فعال باشد ولی در موعد مقرر قادر به تحویل واحد مذکور نباشد،در چنین حالتی اضافه شدن 20 درصد به مدت زمان قرار داد از نظر طرفین بلامانع است.

با محاسبات به عمل آمده ،فروشنده مکلف بوده حداکثر تا حدود اردیبهشت ماه 1394 نسبت به تحویل واحدهای تجاری به خریداران اقدام بنماید،ولیکن تا لحظه تنظیم این گزارش،از تحویل واحد خبری نیست.

آن چه در عمل رخ داده خریداران به تعهدات خود عمل کرده و نسبت به پرداخت اقساط طبق قرارداد نمودند و احتمالا فروشنده اقساط ن دریافتی را صرف ساخت مجتمع آدینه و هم چنین حوزه علمیه امیرالمومنین ( ع) رشت کرد،لکن اسناد مصرف در دسترس نیست و منتشر نشده که بتوان درباره مصارف اظهار نظر قاطع کرد.

عدم پرداخت جرائم تاخیر مندرج در قرارداد پیش فروش به خریداران از قرار روزی 30 هزار تومان،فروش بالکن با متراژ اضافه با قیمت های نجومی به خریداران و تغییر احتمالی نقشه واحدها و طبقات بدون اطلاع و رضایت مشتریان از جمله تخلفات احتمالی در ساخت پروژه به شمار می رود.

خریداران به دنبال خلاف وعده تاکنون به مسئولان استانی و کشوری اعتراض کرده اند که از جمله این اعتراض ها می توان به برگزاری تجمعات متعدد،نهاد بازرسی بیت رهبری،دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور و دادگستری گیلان اشاره کرد.

با بالا گرفتن اعتراض ها بالاخره فروشنده مجتمع حاضر به دیدار با تعدادی از خریداران شد و نماینده مستعفی ولی فقیه در گیلان توضیحاتی ارائه داد.

بنا به آن چه در فضای مجازی مجازی نقل شده “زین العابدین قربانی ” در این جلسه اعلام کردند : ” من لازم دیدم در گیلان حوزه علمیه جدید ساخته بشود،لذا پول های دریافتی را در آن جا هزینه کردم”

وی در پاسخ به اعتراض خریداران مبنی بر این که : ” آیا با وجود عدم رضایت خریداران برای صرف هزینه در حوزه علمیه،آیا آن مکان غصبی نبوده و عبادت در آن مکان مجاز است”،واکنش نشان داد.

فروشنده در قالب پاسخ ،اظهار کرد : ” شما این که پول خودتان را به من دادید ،رضایت به خرج آن دادید و من به شما قول تحویل آن را داده ام که این کار را هر وقت توانستم،انجام می دهم”.

“قربانی”در روز‌های پایانی سال 96 در واکنش به تجمع‌های گفت که «خسارات خریداران را تمام و کمال» پرداخت خواهد کرد.

وی افزوده بود «ثواب تمام‌کارهای خوب را تقدیم مقام معظم رهبری کرده و قصورها و نقصان‌ها را به جان می‌خرم.»

نماینده سابق ولی فقیه در گیلان و امام جمعه شهر رشت همچنین در اسفند ماه 1396 ،گفته بود :«مجتمع آدینه را ساختیم و از آن یک وجب هم مال ما نیست و تمام آن زیر نظر مقام معظم رهبری است.»

به دنبال اعتراضات و استعفای ” قربانی” از نمایندگی ولی فقیه در گیلان و امام جمعه شهر رشت،طی حکمی از سوی رهبر انقلاب، حجت الاسلام شیخ به‌عنوان امام‌ جمعه جدید و نماینده ولی‌ فقیه در استان منصوب و معرفی شد.

رییس دفتر رهبر انقلاب طی سخنانی در مراسم معارفه ” رسول فلاحتی” به سخنان “قربانی” مبنی بر این که: ” مجتمع آدینه را ساختیم و از آن یک وجب هم مال ما نیست و تمام آن زیر نظر مقام معظم رهبری است” با صراحت واکنش نشان داد.

محمد محمدی گلپایگانی”با اشاره به این که مطالبی درباره ساخت مجتمع آدینه رشت توسط “زین العابدین قربانی” مبنی بر این که چنین و چنان است،پخش کردند،،اظهار کرد:خریداران واحدهای این پروژه حقی داشته و دارند و الان هم تدبیر چنین است که ان شاء الله حقوق آنان احیاء بشود.

وی با تاکید بر این که در کار احیای حقوق خریداران واحدهای مجتمع آدینه رشت هستیم،تصریح کرد:دفتر مقام معظم رهبری دخالت مستقیمی ندارد .

رئیس دفتر رهبر انقلاب،متذکر شد : چون نماینده سابق ولی فقیه در گیلان طی سخنانی گفته بودند:” این ساختمان مربوط به رهبری می باشد و مال شخصی من نیست و چنین و چنان است”،برخی از این حرف برداشت غلط داشتند و فکر می کردند چنین و چنان است.

محمدی گلپایگانی با بیان این که :”مقام معظم رهبری در چند روز قبل به بنده گفتند من اصلآ از وجود ساختمان آدینه خبر نداشتم “،متذکر شد:نظر”زین العابدین قربانی”این بوده این ساختمان از نهاد نماز جمعه می باشد و  خودشان هم گفتند،آدینه ملک شخصی وی و فرزندان نیست.

وی با تاکید بر این که مجتمع آدینه و هیچ کدام از ساختمان های مشابه در دیگر استانها  و کشور توسط ائمه جمعه ساخته شده و یا در اختیار دارند متعلق به ائمه جمعه نیست،اذعان کرد:این ابنیه متعلق به نهاد نماز جمعه بوده “

به گفته رئیس دفتر رهبر انقلاب، از چهاردهم فروردین ماه جاری حکم انتصاب برای نماینده جدید ولی فقیه در گیلان صادر شده و امروز هم خوانده می شود ،اختیارساختمان آدینه و چیزهای دیگری که در اختیار نماز جمعه می باشد،با امام جمعه جدید است.

محمدی گلپایگانی با اصلاح سخنان نماینده سابق ولی فقیه در گیلان درباره مجتمع آدینه رشت و تکرار مجدد،بیان کرد:این ساختمان و امثال آن هیچ ربطی به حضرت آقا(آیت الله خامنه ای)و دفترش ندارد  و مربوط به نماز جمعه و امام جمعه ای که اقامه نماز می کند  و بعد از انتصاب فرد جدید،او عهده دار ساختمان و امثال آن می شود.

وی در پایان،اظهار کرد،:”بنده به دین وسیله سوء برداشتی که از تعبییر آقای قربانی شد را اصلاح می کنم و امیدواریم خداوند تبارک و تعالی به همه شما عزیزانتوفیق خدمت بیشتر به نظام مقدس جمهوری اسلامی و نیز نماز جمعه بدهد”.

بنا به گزارشات دریافتی،تاکنون تعدادی از خریداران به مرجع قضایی شکایت کرده اند و پرونده ها با تشکیل شعبه ویژه،به شعبه 13 دادگاه حقوقی رشت ارجاع شده است.

النهایه این سئوال در ذهن تداعی شده آیا تاکنون نماینده و هیات امنای خریداران مجتمع انتخاب شده اند؟ اگر پاسخ مثبت می باشد چه افرادی هستند ؟ آیا پاسخگو و در دسترس هستند؟ آیا با تمام خریداران واحدها جلسه و یدیدار کرد ه اند؟ مستند انتخاب نشر یابد.

این گزارش را با آیاتی از قرآن کریم به پایان می رسانیم که خدا وند متعال،فرموده اند:

«الَّذینَ یُوفُونَ بِعَهْدِ اللّهِ وَ لا یَنْقُضُونَ الْمیثاقَ؛ آنها کسانی هستند که به عهد الهی وفا می کنند و پیمان را نمی شکنند». (رعد: 20)

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! به پیمان ها وفا کنید». (مائده: 1)

رهبر انقلاب: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :