کاشف اسرار-استاندار گیلان نهضت جنگل را الهام بخش ملت های آزادی خواه دنیا دانست و با بیان اینکه میرزا کوچک مبارزه علیه استبداد و استعمار را با مشارکت مردم، معنا بخشید، گفت: صیانت و حفاظت از اسناد تاریخی،  گامی موثر در انتقال فرهنگ به نسل جوان است.

 به گزارش کاشف اسرار به نقل از استانداری گیلان، ارسلان زارع ” امروز (چهارشنبه) در حاشیه آیین رونمایی از سکه های طراحی شده منقش به تصویر میرزا کوچک به مناسبت آغاز یک صدمین سالگرد جنبش جنگل که در استانداری گیلان برگزار شد، اظهار کرد: جنبش جنگل، جنبشی مردمی و برگرفته از ایدئولوژی توحیدی بود که با بهره‌گیری از اندیشه دفاع از کیان ملت، میهن و سرزمین شکل گرفت.

وی افزود: شهید میرزاکوچک جنگلی، رهبر و طلایه دار این نهضت توانست ایده استقلال طلبی و مبارزه علیه استبداد و استعمار را به خوبی با مشارکت حداکثری مردم، معنا ببخشد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: این نهضت به عنوان حرکتی ارزشمند در ایجاد مردم سالاری دینی، الهام بخش همه ملت های آزادی خواه به ویژه جوامع مسلمان علی الخصوص ایران است.

زارع”نهضت جنگل را به عنوان یک مولفه اثرگذار در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نهضت امام خمینی (ره) و پیروزی انقلاب اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب نیز این نهضت را مینیاتوری از نظام اسلامی و مردم سالاری دینی تعبیر کردند.

وی گفت: صیانت و حفاظت از اسناد تاریخی به عنوان واقعیت های یک ملت، اقدامی مهم و استفاده از ابزارهای فرهنگی همچون ضرب سکه و طرح های نمادین در انتقال فرهنگ استقلال طلبی، عزتمندی و دفاع از میهن در هر دوره‌ ای خصوصاً برای نسل جوان امروزی، بسیار مفید و راهگشاست.

این مقام همچنین از مردم عزیز، فرهیختگان و کسانی که هنوز اسناد تاریخی مربوط به جنبش‌ جنگل و یا هر دوره تاریخی دیگری را در دست دارند، خواست برای نگهداری شایسته و حفاظت و صیانت بهتر از این اسناد با نام خود به صورت امانت تحویل مرکز اسناد و کتابخانه ملی دهند تا زمینه ساز انتقال فرهنگ ایستادگی، مقاومت و استعمار و استبداد ستیزی به نسل آینده باشند.

زارع” در این مراسم از چندین سند تاریخی به نمایش گذاشته شده مربوط به جنبش جنگل، بازدید کرد و در کارت یادمان به مناسبت آغاز یک صدمین سالگرد این جنبش نیز، دست‌نوشته ای به رشته تحریر درآورد.

قابل ذکر است در این مراسم “اشرف بروجردی” رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز به صورت ارتباط تصویری، در سخنانی؛ آغاز یک صدمین سالگرد جنبش جنگل را پاس داشت و میرزاکوچک را در زمره رهبران قیام ملی علیه استبداد و استعمار در تاریخ ایران عنوان کرد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :