کاشف اسرار-دنیای امروز دنیای رسانه‌هاست و اهمیت و جایگاه رسانه‌ها در جهان امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست. رخنه وسیع رسانه‌ها در تار و پود زندگی، بشر را کاملاً وابسته کرده است. دنیای امروز برآیند ارتباطات بیش از حد وسیع و گسترده میان انسان‌های امروزی است که از مجراهای مختلف تأمین می‌گردد.

رسانه‌های کشور، از جمله مطبوعات و مراکز خبری استانی و منطقه ای و سراسری به عنوان یکی از مؤثرترین عوامل رشد فرهنگ عمومی کشور نقشی اساسی در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری و اشاعه ارزش­های انقلابی و تنویر افکار عمومی ایفا می‌کنند.

همچنين مطبوعات نقش مهمی در رشد و ارتقای فرهنگي، سياسي و اجتماعي ملت­ها و نظارت، نقد و بهبود عملکرد حاكمان دارند و در عصري كه رسانه­ های گروهی، کاربردی­ ترین ابزار جوامع برای تولید و انتقال اطلاعات قلمداد مي­ شوند، نقش عمده رسانه ‌هاي محلی به عنوان بازتاب­‌دهنده رویدادها ومشکلات منطقه ای در جهت­‌دهی نیروها و برنامه‌ریزی‌ برای رفع نارسایی­ها و توسعه کشور  بر كسي پوشيده نيست.

استان گیلان یکی از استان های پر آوازه کشور جمهوری اسلامی ایران در بیشترین تعداد رسانه های مکتوب و الکترونیک تلقی می شود و دلیل این مدعا آمار سایت جامع رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر وجود 406 رسانه دارای مجوز این استان با قدمت تاریخی در انتشار نشریه است.

خیرالکلام نخستین روزنامه گیلان و از روزنامه‌های مهم صدر مشروطه در تاریخ ۲۴ جمادی الثانی ۱۳۲۵/ ۱۳ مرداد ۱۲۸۶/ چهارم اوت ۱۹۰۷ توسط میرزا ابوالقاسم افصح المتکلمین در شهر رشت شروع به کار کرد، ضمن این که اولین شهید پر افتخار گیلان و ایران زمین عرصه رسانه ” میرزا کوچک جنگلی” از یاد فراموش نشدنی است.

با گذشت حدود 113 سال از انتشار اولین نشریه در گیلان، با پیروزی انقلاب اسلامی با حمایت توده های مردمی و رهبری حضرت آیت الله خمینی (ره) هر ساله بر تعداد رسانه های گیلان افزوده شده به طوری که هم اکنون این استان دارای 176 نشریات مکتوب و 230 رسانه برخط است.

وجود 406 رسانه دارای مجوز دولتی و غیر دولتی در گیلان سبب اشتغال به کار حجم زیادی از افراد به عنوان شاغل شده که در وضعیت وانفسای اقتصادی کشورمان،به کار گیری حداقل 500 نفر خبرنگار قابل توجه است.

افراد شاغل در این رسانه ها به صورت آزاد،رسمی وحق التحریر فعالیت دارند ،بنا به ضوابط افرادی که به مستمر یا پاره وقت فعالیت دارند،خبرنگار شناخته می شوند ،ولی برخی از خبرنگاران از مزایای داشتن بیمه تامین اجتماعی به کارفرمایی مدیر مسئول رسانه محل خدمت برخوردارند.

خبرنگاران به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولین که دوشادوش مردم و مسئولان فعالیت می کنند و غم و شادی هم وطنان خودشان به جان می خرند چنان دارای جایگاه مهمی در کشورمان می باشند به طوری که رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۸۰/۸/۲۲ درباره خبرنگاران فرموده‌اند:

«اگر زحمات شما نباشد، این لحظه‌ها هرگز ماندگار نمی‌شود. شما آن را حفظ می‌کنید و در اختیار افکار مردم قرار می‌دهید. بدون این دوربین‌ها، قلم‌ها و دلسوزی‌های شما برای تهیه و تنظیم اخبار و مطالب، این کارهای ما مثل یک چیزهای تثبیت نشده است.»

از زمان تصویب قانون مطبوعات در سال 1364 تاکنون خبرنگاران زیادی در خطه سر سبز گیلان فعالیت داشته اند و دارند ولی علی رغم فعالیت برخی از نهادهای صنفی غیر حکومتی در حوزه رسانه ای آن طور باید و شاید نتوانسته برای حل مشکلات صنفی چاره گشا باشد.

خبرنگاران به عنوان قشری که همواره دغدغه‌ها و مسائل اصناف دیگر را پیگیری می‌کنند، همواره از نداشتن صنفی که مشکلات آنها را جدی دنبال کند، محروم بوده‌اند؛ این در حالی است که حداقل ۲۷ انجمن‌ صنفی روزنامه‌نگاری از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دارند ،اما آیا کاری مفید برای خبرنگاران انجام داده‌اند؟

عدم حل بخش زیادی از مشکلات صنفی خبرنگاران تا اوایل دهه نود شمسی و نا امیدی خبرنگاران از حل معضلات حود، تاسیس بسیج رسانه گیلان در دی ماه 1392 به عنوان زیر مجموعه‌ای از سازمان بسیج مستضعفین سبب ایجاد انسجام و تقویت بهتر هویت جمعی بین اصحاب رسانه در راستای پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی و کمک به تربیت و پرورش کادر تراز انقلاب اسلامی در جامعه رسانه‌ای کشور تشکیل شده است.

از زمان تاسیس بسیج رسانه استان تاکنون نزدیک به 7 سال سپری شده و تلاش هایی برای ارتقای وضعیت جامعه رسانه ای استان و صفیر مهمی در بیان رسای مشکلات صنفی خبرنگاران این استان بوده اند که تلاش های ارزنده در برابر حمایت بسیار کم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بسیار ارزشمند بوده و جای تقدیر دارد،به طوری که تلاش کردن در حد توان برای حل مشکلات صنفی خبرنگاران ، طلسم شکنی است.

خوش بختانه از زمان تاسیس با برکت ” بسیج رسانه ” در استان اتفاقات خوبی رخ داده است به طوری برخی از فعالین رسانه ای به مجلس شورای اسلامی و به کربلای معلی جهت تهیه خبراعزام شده اند و علاوه بر آن بین تعدادی از اصحاب رسانه بسته های معیشتی توزیع گردیده و اردوهای جهادی برپا شده است

به باور نگارنده بیان نقد منصفانه و معضلات آن هم به صورت مستمر به صورت کتبی و شفاهی می تواند سبب گره گشایی باشد،لذا مواردی که مد نظر است در ادامه منتشر می شود ،امید است مسئولان ذیربط برای توجه به مشکلات صنفی تلاش وافری داشته باشند.

یکم: عدم وجود شرکت تعاونی برای خرید مایحتاج اصحاب رسانه و خبرنگاران در استان گیلان که شغل اصلی آنان روزنامه نگاری است.

دوم: فقدان مجموعه ورزشی برای استفاده جامعه اصحاب رسانه و روزنامه نگاری در استان گیلان دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سوم: عدم وجود و اعمال ضوابط برای به کارگیری علاقه مندان جدید برای ورود به حرفه خبرنگاری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

چهارم: عدم اعطای تسهیلات بلاعوض به روزنامه نگاران و خبرنگاران برای رفع حوائج خودشان. ضمن اینکه وعده مرداد ماه سال 98 معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در رشت به مدیران مسئول پایگاه های خبری برای کمک بلاعوض محقق نشده است این در حالی است پیش از این نشریات مکتوب بهره مند شدند

پنجم: عدم اعطای آگهی های دولتی و مناقصات به رسانه های الکترونیک از طریق دستگاه های مناقصه گذار -ضرورت اصلاح بند «ج» ماده سیزدهم قانون مناقصات مصوب ۱۳۸۳ و الزامی کردن اجازه اعطای انتشار فراخوان مناقصات، همچون روزنامه‌ها توسط مجلس شورای اسلامی

ششم: ضرورت اعمال معافیت مدیران مسئول رسانه و خبرنگاران و هم چنین اعضای درجه یک خانواده آنان ( والدین،همسر و اولاد) از پرداخت عوارض خروج از کشور مندرج در ماده 45 قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس شورای اسلامی .

هفتم: وجود قلیل اشخاص باج بگیر و منفعت طلب در حوزه رسانه و نیز برخی رسانه های فاقد مجوز با مدت فعالیت بالغ بر یک سال

هشتم: عدم اعمال معافیت اصحاب رسانه و به تبع آن خبرنگاران از پرداخت عوارض مناطق گردشگری، آزاد راه قزوین به رشت و بالعکس و سایر آزاد راه های کشور و هم چنین ورود خودرو به محدوده سیاحت و تجارت منطقه آزاد انزلی

نهم: دعوت گزینشی و تبعیضی از خبرنگاران و رسانه های دارای مجوز و فعال به بهانه های مختلف از جمله : کمبود جا، نداشتن توان تقدیر مادی و طی حدود ده ماه گذشته افزودن بهانه ” شیوع کرونا” ، ضمن این که از توان برخی از رسانه های فاقد مجوز استفاده می شود.

دهم: عدم برخورداری برخی از اصحاب رسانه از داشتن بیمه پایه تامین اجتماعی و هم چنین وجود برخی از خبرنگاران عضو صندوق هنر و برخوردار نبودن از مزیت قانون سخت و زیان آور و بازنشستگی 20 ساله

یازدهم: برخی از خبرنگاران توسط مدیر مسئول رسانه ای که در آن مجموعه خدمت می کنند به بیمه تامین اجتماعی معرفی شده اند ولیکن هزینه ماهیانه توسط کارفرما پرداخت نمیشود .

دوازدهم : ضرورت اختصاص سهمیه بنزین ویژه (نظیر رانندگان تاکسی) از سوی دولت به مدیران مسئول و خبرنگاران دارای خودروی سواری که خودرو به نام شخص فعال رسانه‌ای معتبر یا یکی از اعضای درجه یک خانواده بوده و تحت تصرف فعال رسانه‌ای باشد.رانندگان تاکسی مثل اعضای صندوق هنر دارای بیمه اختیاری و مشاغل آزاد می باشند.

سیزدهم : عدم اعطای تسهیلات قرض الحسنه با اخذ وثیقه قابل تامین همچون چک و سفته به مدیران رسانه ها و خبرنگاران برای تهیه دفتر خرید لوازم مورد احتیاج در حوزه رسانه از جمله دوربین عکاسی و موارد دیگر و ضورت تخصیص از سوی دولت

چهاردهم : علی رغم این که برخی از اصحاب رسانه در دهه هشتاد توسط مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به شعبات تامین اجتماعی برای برخورداری از دفترچه درمان و نیز دریافت کمک هزینه 50 درصدی دولت برای دریافت خدمات درمانی معرفی شدند ولی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تامین اجتماعی در سال 94 به صورت خود سرانه این کمک هزینه را حذف کردند.

پانزدهم: عدم جبران پرداخت هزینه بیمه تکمیلی اعضای صندوق هنر مربوط به سال 98 توسط استانداری گیلان علی رغم عرف پرداخت هزینه در سنوات گذشته

شانزدهم : علی رغم اینکه برخی از اصحاب رسانه و خبرنگاران از بیمه اجباری تامین اجتماعی برخوردارند و از پرداخت فرانشیز هزینه های درمان و دارو برخوردارند ولی برخی از شاغلین در استان عضو صندوق هنر می باشند و چندین سال با پرداخت هزینه بیمه تکمیلی از خدمات درمانی برخوردار می باشند ولی چندین سال سقف هزینه جبران هزینه دندان پزشکی از یک میلیون نومان بیشتر نشده است و جوابگوی ترمیم برخی از دندان های مشکل دار نیست،بنابراین برخی از اعضا نسبت به تهیه بیمه تکمیلی رغبتی ندارند.

هفدهم : ضرورت صدور مجوز و در اختیار گذاشتن کیوسک های مطبوعاتی در سطح شهرها به مدیران مسئول و خبرنگاران فاقد استخدام با دستگاه ها و هم چنین در اختیار گذاشتن بیلبورد تبلیغاتی جهت کرایه دادن و تقسیم منافع بین اعضا

هجدهم : تسهیل در صدور کارت بازرگانی برای مدیران رسانه ها جهت واردات کالاهای مورد نیاز فاقد مشابه داخلی از طریق مناطق ویژه و آزاد تجاری

نوزدهم : صدور کارت و اعمال تخفیفات دایمی جهت انجام سفرها از جمله هوایی و ریلی برای اصحاب رسانه

بیستم : اختصاص وام های کم بهره از سوی دولت برای شاغلین رسانه ای ( خبرنگاران ) جهت خرید منزل مسکونی

بیست و یکم : عدم استفاده از لباس متحد الشکل خبرنگاران و عکاس زمان پوشش برنامه های رسمی

بیست و دوم : درخواست از دولت و شورای ارزشیابی هنرمندان کشور مبنی بر ضرورت مشمول شدن روزنامه نگاران و اصحاب رسانه از تعیین مرتبه و درجه هنری و سنجش میزان تخصص و تجربه آنان در جهت شناخت شأن و منزلت شان

بیست و سوم : فقدان نظام صنفی رسانه ای در کشور و به تبع آن در استان گیلان

بیست و چهارم : این روزها هر کس به خود اجازه می‌دهد با تلفن همراه خود یک کانال تلگرامی بدون سامان دهی و قرار گرفتن در سامانه خبرنگاری کشور و بدون توجه به پاسخ گویی دستگاه‌های نظارتی و کنترلی هر مطلبی را منتشر کند.

بیست و پنجم : ارائه لیست معرفی خبرنگاران و رسانه ها به صورت گزینشی برای حضور در برخی از برنامه های نشست خبری و تجلیل توسط موسسه صنفی خانه مطبوعات استان

انتشار مطالب اقتصادی توسط افراد نا آگاه مانند عرضه قیمت‌های مختلف خودرو، کانال های بورسی و یا بازی با آبروی یک شهر، محله و یا یک فرد بخشی از عواقب این نا به سامانی است.

النهایه این یادداشت را با سخنان رهبر انقلاب در باب جایگاه مهم نقد منصفانه به پایان می رسانیم و امید مسوولان ذیربط توجه به اجابت حوایج و حل معضلات اشاره شده داشته باشند
* انتقاد به معناى تضعيف نيست

حضرت آیت الله خامنه ای در ديدار اعضاى هيأت دولت، به مناسبت هفته 04/06/81 فرمودند: 
«البته معناى اين حرف آن نيست كه ما بگوييم هيچ‏ كس حق ندارد از دولت انتقاد كند؛ چون انتقاد به معناى تضعيف نيست. انتقاد اگر دل سوزانه و منصفانه باشد، كمك هم مى‏كند. اگر انتقادى دل سوزانه هم نبود، بالاخره دانسته میشود. در مقابل حركت دولت، اگر يك وقت عيب جويىِ غير منصفانه ‏اى هم بشود، نخواهد توانست افكار عمومى و واقعيّت هاى بيرونى را تحت تأثير قرار دهد. بنابراين من نمی خواهم انتقاد را منع كنم؛ اما تخريب را چرا. تخريب به ‏هيچ ‏وجه مصلحت نيست. با هيچ توجيهى كسى نمی تواند خود را قانع نمايد كه دولت را تخريب كند.»

رهبر معظم انقلاب اسلامى در پاسخ به پرسشهاى دانشجويان در دانشگاه صنعتى شريف در تاریخ ‏ 01/09/78 فرمودند:
«من البته هيچ ‏وقت جلوِ انتقاد را نگرفته ‏ام و كسى را منع نكرده ‏ام. انتقاد صحيح و دل سوزانه ضررى ندارد.

مقام معظم رهبرى در ديدار با جوانان در مصلّاى بزرگ تهران در تاریخ ‏01/02/79 فرمودند:
«
من نه با آزادى مطبوعات مخالفم، نه با تنوّع مطبوعات. اگر به‏ جاى بيست عنوان روزنامه، دويست عنوان روزنامه در اين كشور در بيايد، بنده خوشحال تر هم خواهم بود و از اين‏كه روزنامه ‏هاى كشور زياد شوند، هيچ احساس بدى ندارم. اگر مطبوعات، آن‏ طورى كه در قانون اساسى هست، مايه روشن گرى باشند؛ مصالح كشور را رعايت كنند، به نفع مردم قلم بزنند، به نفع دين قلم بزنند، هرچه بيشتر باشند، بهتر است.

* از انتقاد نترسيد و خشمگين نشويد

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى هيأت دولت، به مناسبت هفته دولت در تاریخ 04/ 06/ 81 فرمودند:
: به شما مسوولان دولت كه بخش هاي گوناگون در اختيارتان است، مي گويم از انتقاد نه بترسيد، نه خشمگين و نااميد شويد. اين‏ طور هم نباشد كه اگر روزنامه يا شخصي به بخشي از بخش هاي دولت يا به كاري كه دولت پديد مي ‏آورد، انتقاد مي‏كند، مسوولان آن بخش يا مسوولان دولتي سراسيمه شوند.

گاهي اوقات انسان مي ‏بيند يك حالت سراسيمگي در اينها پيدا مي‏شود. نه، به‏ هيچ ‏وجه سراسيمه نشويد. بالاخره انتقاد وجود دارد. راه مورد انتقاد قرار نگرفتن اين است كه انسان به كنج انزوايي بخزد و هيچ اقدامي نكند، يا اگر مسووليتي مي ‏پذيرد، خداي نكرده به لوازم آن مسووليت عمل نكند تا مثلا كسي به انتقاد از او نپردازد و برخلاف توقع او كاري صورت نگرفته باشد.بالاخره هر حركتي صورت مي‏گيرد، ممكن است مخالفان و منتقداني داشته باشد. ممكن است يك اقدام شما كساني را به حق يا به ناحق عصباني كند و آنها چيزي بگويند. وقتي كار شما مبتني بر مقدمات منطقي است، بايد آن را ادامه دهيد.
* انتقاد موجب شناسايي نقاط قوت و ضعف است 

رهبر انقلاب در ديدار مسئولان و كاركنان قوه‌ی قضائیه در آستانه سالروز هفتم تير در تاریخ ۱۳۸۱/۰۴/۰۵ فرمودند:
مطلب مربوط به منتقدان اين است كه انتقاد در جامعه چيز خوبي است. زيرا انتقاد موجب مي‏شود انتقاد شونده بتواند نقاط قوت و ضعف خود را بفهمد و هم چنين ناظران صحنه بتوانند بفهمند. اين به پيشرفت كار كمك مي‏كند ولي انتقاد، غير از عيب جويي، آن هم عيب جويي خصمانه است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :