کاشف اسرار-17 دی ماه 1398 یعنی یک سال و دو روز قبل بود مدیرکل معزول میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در پاسخ به استعلام مدیر منطقه دو شهرداری رشت با تخریب ملک متعلق به وراث مرحومه ” ربابه حجتی ” و شرکا ” مخالفت کرد.

به گزارش کاشف اسرار، اعلام مخالفت ” شهرود امیر انتخابی هشتبری ” در بخشی از نامه خطاب به ” علی رضا کامران راد ” نوشت :

بازگشت به نامه شماره …..تاریخ…….در خصوص احداث بنا توسط وراث مرحومه ربابه حجتی و شرکاء در محدوده ی بازار شهر رشت،به آگاهی می رساند مکان مورد نظر توسط کارشناسان این اداره کل مورد بازدید و بررسی قرار گرفت که به استناد به آن:

“از آن جایی که بنا در داخل بافت تاریخی شهر قرار گرفته و نیز واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی کشور است،هر گونه احداث بنا در زمین تعرفه شده ممنوع می باشد”.

بنا به تحقیقات به عمل آمده این ملک متعلق به خاندان”نوبخت حقیقی”در خیابان امام-خیابان بحرالعلوم -نرسیده به مسجد تاریخی و اثر ملی”مسجد صفی”و روبروی منزل آیت الله “سید مجتبی رودباری” بوده و زمانی که “محمد باقر نوبخت حقیقی” به عنوان نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بود،بخشی از آن به عنوان دفتر ملاقات مردمی دارای کاربری بود.

” پایگاه خبری کاشف اسرار ” 27 فروردین ماه امسال یعنی 8 ماه و 24 روز قبل در راستای اطلاع رسانی ،خبری با تیتر : ” مخالفت مدیر کل میراث فرهنگی گیلان با تخریب خانه مادری نوبخت در رشت ” منتشر کرد و به یکی از اخبار پر بازدید روبرو شد.

این رسانه مستقل با گذشت 2 هفته از انتشار این خبر گفتگویی با مدیرکل دفتر ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی انجام داد و با تیتر : ” خانه مادری محمد باقر نوبخت حقیقی در رشت واجد شرایط ثبت است ” به تاریخ 11 اردیبهشت ماه امسال نشر داد.

” مصطفی پور علی ” که اصالتا گیلانی می باشد در بخشی از این گفتگو ،خاطر نشان کرد:این بنا متعلق به وراث مرحومه “ربابه حجتی “بوده و یکی از وراث “محمد باقر نوبخت حقیقی “می باشد که در دوره های سوم تا ششم به عنوان محل مراجعات مردمي زمان نمايندگي مردم در مجلس شوراي اسلامي و منتسب به آيت الله حجتي پدر بزرگ مادري “نوبخت حقیقی” است.

به گفته وی، اين بنا داراي ارزش هاي معماري و فرهنگي است و در جلسه هفته گذشته( اردیبهشت 99) شوراي فني گيلان توصيه شد كه با رايزني مسوولان محلي شرايطي فراهم شود تا اين بنا مورد حفاظت قرار گيرد و حتي مي تواند به عنوان موزه احيا بشود.

این مسئول ،متذکر شد: البته در مورد ثبت ملي بنا، “شوراي ملي ثبت آثار” بايد تصميم بگيرد،ضمن این که قرار شد پرونده پيشنهادي ثبت اين اثر براي ستاد مرکزی وزارت میراث فرهنگی ارسال بشود و در اولين جلسه شوراي ملي ثبت مورد بررسي قرار گيرد ولي آنچه كه مهم است اين امر است كه بايد تلاش كنيم اين بنا حفظ شود .

با گذشت سه روز از انتشار گفتگو با ” مصطفی پور علی ” یک باره مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان برکنار شد و با گذشت 8 ماه و 5 روز علت عزل ” شهرود امیر انتخابی هشتبری ” به عنوان مدیر میانی حرفه ای اعلام نشده و در هاله ای از ابهام قرار دارد ! و مدیر قبلی هم اکنون سمت مهمی در سطح ملی یک دستگاهی دیگر بر عهده دارد.

با توجه به این که بالغ بر 8 ماه از زمان عزل مدیرکل سابق سپری گردیده ،طی این مدت تعدادی از ابنیه تاریخی و… گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و عدم ثبت منزل مادری ” نوبخت حقیقی ” سئوالاتی در اذهان تداعی شده است .

با توجه به تاکید رهبر انقلاب اسلامی در بند 51 ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مبنی بر : ” گزینش مسئولان و مدیران بر مبنای التزام عملی آنان به حد کفاف در معیشت و اهتمام ایشان به هنجارهای عدالت، صداقت، راستگویی، اعتماد، فداکاری و پاسخگویی” ضرورت دارد مسئولان ذیربط هر چه سریعتر به سئوالات ذیل پاسخ لازم جهت تنویر افکار عمومی ارائه بشود:

یک : چطور پرونده ثبت مسافرخانه فرد واقع در رشت-خیابان امام-نبش کوچه حاج وکیل -روبروی ساختمان تاریخی آذربانی اردیبهشت ماه امسال در شورای ثبت آثار تاریخی استان مطرح و تائید و 19 خرداد ماه امسال در شورای سیاست گذاری ثبت کشور ثبت شد ولی از اعلام ثبت احتمالی منزل مادری”نوبخت حقیقی” خبری نیست ؟

دو : دلیل عزل ” شهرود امیر انتخابی هشتبری ” از سمت مدیرکلی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان چه بود ؟ آیا ربطی به مخالفت با تخریب خانه مادری ” خاندان نوبخت حقیقی ” داشت ؟ اغلب نامه های تخصصی در حوزه میراث فرهنگی توسط ” ولی جهانی ” به عنوان ” معاون میراث فرهنگی اداره کل ” به صورت پیش نویس تنظیم و از طریق اتوماسیون اداری برای مدیرکل ارسال می شود و او هم چنان به عنوان معاون در اداره کل مشغول به کار می باشند !

لازم به ذکر می باشد معاون اول رییس جمهوری در راستای ضرورت پاسخ به انتقادات رسانه ها در چارچوب کلی ابلاغی آیین نامه روشنگری رسانه ای (بخش نامه شماره 103658/51259 مورخ نهم آذر ماه 93 بخش اینامه به کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری ها صادر کرد .

در متن بخش نامه ” اسحاق جهانگیری کویشاهی ” آمده است :

با عنایت به اهمیت و ضرورت پاسخ به انتقادات رسانه ها اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب و مجازی در زمینه عملکرد دستگاه های اجرایی و با رعایت چارچوب کلی ابلاغی آیین نامه روشنگری رسانه ای ابلاغی شماره 175768 مورخ 23/11/1392، مقتضی است تمامی دستگاه های اجرایی نسبت به اجرای موارد زیر اقدام نمایند:

1- ارسال پاسخ مستند و مستدل به انتقادات رسانه ها ظرف (24) ساعت پس از انتشار مطلب انتقادی و ارسال رونوشت پاسخ به دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت.

تبصره 1- در مواردی که دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت ارسال پاسخ را فوری تشخیص دهد، دستگاه موظف است در همان روز کاری پاسخ را ارسال و منتشر نماید.

تبصره 2- در مواردی که دستگاه مورد انتقاد تشخیص دهد که انتقاد وارد شده، به هر دلیلی نیاز به پاسخ گویی مستقیم یا علنی ندارد، لازم است دلایل عدم پاسخ گویی به طور مکتوب به دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت ارسال شود. در این گونه موارد، تصمیم نهایی درباره ارایه یا عدم ارایه پاسخ به انتقاد با دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت خواهد بود.

2- خودداری دستگاه ها از هر گونه موضع گیری رسانه ای علیه یک دیگر در موارد اختلافی

3- تصمیم نهایی درباره چگونگی پاسخ گویی به موارد مورد اختلاف بین دستگاه های اجرایی پس از بررسی های لازم توسط دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت و ابلاغ به آنها.

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت گزارش عملکرد دستگاه ها در پاسخ به انتقادات موضوع این بخشنامه شامل میزان پاسخگویی دستگاه ها، کیفیت پاسخ ها، سرعت زمانی پاسخگویی و استدلال های دستگاه ها برای عدم پاسخگویی را پس از جمع بندی گزارش های مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی به صورت هفتگی به معاون اول رییس جمهور و رییس شورای اطلاع رسانی دولت ارایه می کند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :