کاشف اسرار- از ساعت 11 تا 13 امروز انتخابات تعیین هیات مدیره و بازرسان خانه مطبوعات استانی به صورت الکترونیک با نظارت نمایندگان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ،پلیس فتا و استانداری برگزار شد و رییس هیات مدیره خانه مطبوعات کشور هم حضور داشت.

به گزارش کاشف اسرار، “سید حسین ضیابری سیدین” و ” اکبر مصطفوی “به ترتیب به عنوان ” رئیس و نائب رئیس “،” سکینه حسابی “، ” حسین همرنگ ” و “حسن سامری ” عهده دار سمت ” منشی ” هیئت رئیسه سنی پنجمین دوره انتخابات خانه مطبوعات و رسانه های استان انتخاب شدند.

این مؤسسه در حال حاضر دارای 352 عضو اصلی و 10 عضو افتخاری است و 32 نامزد این دوره از انتخابات مورد تائید قرار گرفتند به طوری که 13 نفر به‌عنوان بازرس، 8 نفر مدیرمسئول، 6 روزنامه‌نگار (خبرنگار) و 5 نماینده رسانه کشوری (دفتر سرپرستی نشریه و یا خبرگزاری) رقابت کردند.

بر اساس نتایج اعلام شده ” ابراهیم بهمنی جلالی و میلاد ابراهیمی ” در بخش ” مدیران مسئول “، ” سینا هوشمند گورابی ” اسماعیل بلالایی و بابک محب پور ” قسمت : ” خبرنگاران ” ، ” حسن شکری ” ، ” ابراهیم افشاری” و ” رضا اسدی و غلام پور ” به ترتیب حوزه ” سرپرستی نشریه، نماینده خبرگزاری و بازرسان ” انتخاب گردیدند و میزان رای نامزدها اعلام نشد.

” فیروز فاضلی-حسین ابراهیمیان و هما باقری پور ” به ترتیب ” مدیرکل “،” معاون فرهنگی و رسانه” و نیز کارشناس رسانه این دستگاه اجرایی هم حضور داشتند،ضمن این که ” مریم اسلامی ” مسئول دفتر خانه مطبوعات و رسانه های استانی ” در حال فعالیت کاری بود”

” کریم خورسندی مژدهی، اکبر مصطفوی، حسین همرنگ ،خلیل اخوان اصغری،فاطمه عباس زاده و رضا اسدی از اعضای اصلی خانه مطبوعات استانی حضور داشتند، هنگام برگزاری انتخابات سیستم اینترنتی در اتاق جلسات هیات مدیره که مقامات هم حضور داشتند،رویت نشد.

این دوره از انتخابات در حالی برگزار شد که نحوه اجرای آن علی الظاهر با برخی از مواد اساس نامه خانه مطبوعات و رسانه های گیلان به دلایل زیر مغایرت دارد و از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به صورت تلفنی سئوال شد و قادر به توجیه نبودند،درخواست می شود به سئوالاتی که در ادامه منتشر می شود هر چه سریعتر با ذکر مستندات جهت تنویر افکار عمومی علی الخصوص کاندیداها و حامیان آنان اقدام بکند :

1- باید برابر ماده 17 اساس نامه ” استماع گزارش ادواری و هم چنین رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره تراز نامه و سایر گزارش های مالی هیات مدیره و بازرسان ” جزو وظایف و اختیارات مجمع عمومی است، چرا این موارد مطرح نشد ؟

2-مدیر خانه مطبوعات و رسانه های گیلان در روز جاری طی گفتگویی اعلام کرد : ” خانه مطبوعات و رسانه های استان گیلان در حال حاضر هیچ گونه منبع درآمدی در اختیار ندارند” این در حالی است به نظر نویسنده این یادداشت ،یکی از منابع درآمدی این موسسه ، اخذ حق عضویت و دریافت کمک اشخاص است، چرا میزان درآمد و کمک ها اعلام نشد ؟

3- ” کریم خورسندی مژدهی” در گفتگوی مذکور اعلام کرد : “برگزاری جشنواره ملی مطبوعات با حضور دکتر نوبخت ، نمایندگان و استاندار و مدیران وقت استان و با حمایت مالی منطقه آزاد انزلی برگزار شد” حال این سئوال مطرح می شود ،میزان حمایت مالی منطقه آزاد انزلی چه مقدار بوده است؟ آیا اعضای مجمع نامحرم می باشند ؟

4- ماده 9 اساس نامه تاکید دارد : ” در جلسه مجمع ابتدا یک رئیس،یک نائب رئیس،یک منشی و دو ناظر از میان اعضای مجمع عمومی انتخاب خواهند شد ” و ماده ششم هم اعضای مجمع را ” اعضای حقیقی خانه” می داند، حال یک سئوال حسابی می شود چطور یک شخصی خارج از اعضا به عنوان اعضای هیات رئیسی سنی انتخاب شد ؟

5- در کجای اساس نامه بر حضور ” نمایندگان استانداری ” و ” پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ” ( فتا ) موافقت شده است که هر کدام یک نماینده از استانداری و یک نفر از پلیس فتا حضور یافتند؟

شش-ماده 44 اساس نامه بر ضرورت ارائه ” گواهی سوء پیشینه ” از شرایط اختصاصی برای بازرسی و عضویت در هیات مدیره ” تاکید شده ، حال سئوال می شود ،چطور ” غلام پور ” گواهی مذکور تسلیم نکرده است به عنوان : ” بازرس منتخب معرفی شد ؟

7- در انتخابات مجلس شورای اسلامی که با نظارت شورای نگهبان برگزار می شود نمایندگان کاندیداها می توانند زمان اخذ رای و شمارش آرا حضور داشته باشند، حال سئوال می شود چرا هنگام اخذ رای و اعلام نتیجه آرا ، سیستمی برای رویت آرا در خانه مطبوعات معرض دید کاندیداها قرار نداشت و حتی در سامانه خانه مطبوعات ، تعداد آرای هر نامزد اعلام نشد؟ضمن این که آرا به صورت تلفنی از تهران اعلام شد و قابل رویت برای کاندیدا و مقامات نبود!؟

8-” یکی از اعضای اصلی خانه مطبوعات استان یعقوب امیری می باشد که چند سالی می باشد از طریق روزنامه سوال و جواب به مدیر مسوولی کریم خورسندی مژدهی و مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان به عضویت این موسسه صنفی تحت عنوان خبرنگار در آمده است.

این شخص به اصطلاح خبرنگار که همزمان کارمند شهرداری رشت بوده از 97 تا آذر ماه 98 مدیر مالی نهاد مذکور بوده و به دلیل تحصیل در خارج از این سمت وداع کرده و احتمالا اروپا رفته است.

اگر ترک وطن توسط امیری صورت گرفته باشد و هم چنان ” غربت به سر می برد ، این سوال در ذهن تداعی شده با توجه به اینکه یکی از شروط عضویت در خانه مطبوعات تابعیت داشتن در ایران و از سویی دیگر استمرار عضویت،اقامت داشتن در محل فعالیت خانه مطبوعات است؛ اگر ترک وطن کرده باشد و در حوزه فعالیت خانه مطبوعات ساکن نیست؛ آیا استمرار عضویت نامبرده در موسسه صنفی مذکور و شرکت در انتخابات روز جاری قانونی است؟

از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و هم چنین مدیر خانه مطبوعات استان ،بازرسین خانه و سایر نهادهای نظارتی درخواست میشود هر چه سریعتر برابر مستندات و موازین قانونی نسبت به تنویر افکار عمومی بپردازند

9-چطور شخصی که صفحه بند نشریه می باشد و احتمالا خبرنگار نیست،توانسته است به عنوان خبرنگار توسط مدیر مسئول رسانه اش معرفی و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مورد تائید قرار گرفته است،برای انتخابات تائید صلاحیت شد ؟

10 -بنا به مشاهدات مدیر مسئول پایگاه خبری ” کاشف اسرار”یکی از ناظران انتخابات ،صورت جلسه هیات رئیسه سنی امضاء کرد ، آیا پیش از تنظیم صورت جلسه دوم که برای اعلام اسامی منتخبین بود، مکان را زودتر ترک کرد؟

11- چرا برابر ماده 42 اساس نامه موسسه،سابقه پرداخت بیمه توسط رسانه ” در کنار نام و نام خانوادگی،نام رسانه ،سمت و تاریخ عضویت منتشر نمی شود؟ وظیفه بازرسان چیست ؟

12-چرا علی رغم این که اعلام رسمی شد از 30 فروردین ماه امسال سامانه بر روی متقاضیان عضویت تا زمان برگزاری انتخابات مسدود می شود،در 31 فروردین ،3 نفر عضو شدند ؟

13-چرا برخی از کاندیداهای ثبت نام کننده برای شرکت در انتخابات به بهانه عدم نظم در انتشار رسانه شان مورد تائید قرار نگرفتند ؟ آیا طبق تبصره 5 ماده 42 و تبصره 6 ماده 21 بود؟

13-چرا علی رغم این که کریم خورسندی مژدهی” طی گفتگوی منتشر شده زمان برگزاری مجمع اذعان کردند : ” متاسفانه شاهد هستیم که بعضی از اعضای خانه های مطبوعات از منسوبین مدیران مسوول هستند و یا اینکه صلاحیت عضویت یا فعالیت رسانه را ندارند و فقط برای رای گیری در انتخابات، عضو خانه شده اند” چرا افراد عضو قبل از برگزاری مجمع ،پالایش نشدند؟ پالایشی که مورد تاکید نگارنده قبل از شروع رای گیری بود.

14وی یکی دیگر از عملکردهای بی سابقه خانه مطبوعات گیلان در این دوره “اعزام بیش از ۴۰۰ خبرنگار و فعال رسانه ای با خانواده های آنها به وسیله قطار از راه آهن گیلان به مشهد مقدس” عنوان کرد این در حالی می باشد معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور،برخی از مقامات و اغلب روزنامه نگاران گواه هستند با درخواست نگارنده،همکاران عزیزان اعزام شدند و اگر توانایی اعزام داشتید چرا سنوات گذشته نتوانستید رهسپار کنید؟ خدای شکر درخواست اختصاص بنزین با نرخ دولتی به صورت ماهیانه 400 لیتر،عیدی معادل کارکنان دولت و درخواست کمک بلاعوض به پایگاه های خبری دارای مجوز هم از طریق خانه مطبوعات پیگیری نشد!

15-چرا حدود 29 درصد از اعضای خانه مطبوعات گیلان در انتخابات امروز شرکت نکردند؟ آیا برخی از قدیمی ها عرصه مطبوعات استانی من جمله :” سید حسین ضیابری “،اکبر مصطفوی ،حسین خوش سیرت شالدهی( به اتفاق 6 شش نفر و… ” در انتخابات شرکت کردند؟ آیا قاسم مصفا ( از کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و دارای رسانه) در انتخابات شرکت کرد؟

16-چرا از زمان برگزاری انتخابات بازرسی در نیمه دوم 1398 تاکنون برابر ماده 16 اساس رفتار نگردید و مجمع عمومی عادی موسسه برگزار نشد؟ بازرسان خانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این باره پاسخگو باشند

در راستای تنویر افکار عمومی بر گرفته از قانون مطبوعات و ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام مورد تاکید مقام معظم رهبری در بند 48 فراخوان معظم له برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت،ضرورت دارد هر چه سریعتر ناظان انتخابات با ارائه اسناد محکم و مستند،روشن گری کنند

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :