کاشف اسرار-دهستان گَشت (فومن) نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان فومن، استان گیلان در ایران می باشد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن 16 هزار و 781 نفر ( 4 هزار و 440 خانوار) بوده‌ است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از فومن ، این دهستان از مناطق خوش آب و هوا ، گردشگری و کشاورزی در غرب استان محسوب می شود و از محصولات کشاورزی این منطقه می توان به : برنج، چای ، صیفی جات : نعناع ، خیار بومی محلی، هندوانه، خربزه ، زنبور عسل و دام پروری اشاره کرد.

” فریدون آژیده ” از اهالی خوش نام ،توان مند و خلاق می باشد، متولد یکم تیر ماه 1346 شمسی در شهرستان فومن ، دارای مدرک تحصیلی ” فنی و دارای سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت ” پایا صنعت رخش ” و پخش مواد غذایی در استان البرز، تاسیس اولین فروشگاه هایپر مارکت مواد غذایی ” آرش” در شهر فومن و کاشف قبرستان تاریخی با قدمت ” صفویه ” در روستای گشت ” فومن است.

وی دارای خانه ای ویلایی به متراژ یک هکتار در روستای ” گشت ” می باشد که در آن انواع محصولات کشاورزی بومی و غیر بومی معروف می دهد که از جمله آنها می توان به کشت : ” تمشک یا ولش ” بدون خار آمریکایی ، بلوبری ( آمریکایی)، انجیر، آفتاب گردان ، خیار ، سیب ترش و….اشاره کرد.

این شهروند گیلانی که اولین کشت دهنده بخش خصوصی ” بلوبری ” در گیلان می باشد درباره این گیاه ، گفت : ” بلوبری یکی از محصولات باغ من می باشد که گیاهی درختچه ای و کند رشد می باشد که میوه های زیادی در سطح وسیع تولید می کنند و این درختچه ها با عادت رشد کوتاه و معمولاً تا ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر ارتفاع رشد می کند.

” آژیده ” آغاز کشت ” بلوبری ” در باغ خودش را از سال 1394 شمسی بدون اخذ کمک دولتی، عنوان کرد و افزود : ” در حال حاضر موفق شدیم 8 هزار مساحت برای کاشت بلوبری را در نظر گرفتیم که خوش بختانه این درختان به مرحله‌ی میوه دهی رسیده است.

وی با بیان اینکه بلوبری ارزش اقتصادی بالایی دارد، تصریح کرد: هر کیلوگرم بلوبری به قیمت یک میلیون تومان در بازار عرضه و از این میوه علاوه بر استفاده به صورت خام، در تولید مربا، ژله، دسر و نوشیدنی هم استفاده می‌شود.

به گفته این شهروند فومنی ، ” بلوبری ” سرشار از فلاونوئیدها، تانن‌ها، اسیدهای فنولیک و آنتوسیانین است و با داشتن فیبر فراوان، تانن‌ها، آنتوسیانین‌ها، ویتامین C، اسیدهای چرب امگا ۳، کارتنوئیدها و مواد معدنی، ارزش غذایی بالایی دارد.

” آژیده ” ، خاطر نشان کرد : مطالعات نشان می‌دهد که بلوبری به دلیل وجود ترکیبات زیستی فعال به ویژه آنتوسیانین ها، نقش بسیار سودمندی در سلامتی دارند. / گزارش : خلیل اخوان اصغری

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :