کاشف اسرار- ظهر امروز 28 مرداد ماه 1400 شمسی و مقارن با دهمین روز از محرم الحرام 1443 هجری قمری مراسم باشکوه هیات عزا داری شرکت ساختمانی انبوه سازان آرش منطقه آزاد انزلی ” در کوچه گلستان دوم روستای چونچنان ” زیبا کنار شهرستان رشت با حضور آحاد مختلف عزا داران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار، این مراسم همچون سالیان گذشته با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ، اجرای گروه مدیحه سرایی نوجوانان ، سینه زنی مردان و زنان سیاه پوش، آتش زدن نمادین خیمه ها به یاد دشت کربلا ، پخت و توزیغ غذای نذری ، اقامه نماز ظهر عاشورا در زیر آفتاب داغ و سوزان و شرجی مرداد ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک ، رنگ و روی خاصی بر محفل عزا داری اعطا کرد.

عزا داران ابا عبدالله الحسین ( ع) که از نقاط دور و نزدیک خود را به مراسم رسانده بودند چنان بر سر و صورت خود می زدند اگر صدا وسیما که در زیبا کنار شهرستان رشت دفتر دارد و با مراسم حدود چند دقیقه فاصله داشت ،نسبت به اعزام خبرنگار خود برای پوشش برنامه اعزام می کرد به طور یقین یکی از زیباترین برنامه های تولیدی و قابل پخش برای هم استانی ها بود.

این شرکت طی چندین سال فعالیت خود توانسته با انجام حمایت های مادی و معنوی توانسته تعدادی از جوانان توان مند و دل سوخته امام حسین ع و آل پیامبر اکرم ( ص) را برای مدیحه سرایی به جامعه و سطح استان و کشور معرفی بکند به طوری که ” حسین اجاق لو ” توانست برای اولین بار دی ماه 1398 توانست در یکی از صحن بارگاه ملکوتی امام رضا ( ع) روضه خوانی و مدیحه سرایی کند.

مدیر عامل شرکت ساختمانی انبوه سازان آرش منطقه آزاد انزلی در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه اجتماعی ،قدمت برگزاری این مراسم توسط مجموعه به مدیریت خودش را از سال 85 عنوان و اظهار کرد : آیین سوگواری ماه محرم ، پدیده مذهبی ساده ای نیست، بلکه چنان کیفیتی را داراست که خصایص یک نمود زنده و فعال فرهنگی و اجتماعی را آشکار می سازد.

آرش تقی پور دهکاء ، خاطر نشان کرد : از واقعۀ عاشورا حدود 1400 سال می‎گذرد و طی این مدت این واقعه پیوسته در زندگی مردم ایران حضور داشته است

وی متذکر شد : مراسم عاشورا به‌عنوان یکی از عناصر فرهنگی اقوام ایرانی ریشه در باورها و اندیشه‎های آن‎ها دارد. این مراسم که طی دوران‎ متمادی و به‌تدریج شکل گرفته و به صورت شفاهی و سینه به سینه از نسلی به نسلی منتقل شده‎اند، بدون شک در زندگی ایرانیان تأثیرات نیز داشته ‎است.

این فعال اجتماعی و اقتصادی جوان ، ابراز کرد : مراسم عاشورای حسینی یکی از باشکوه‎ترین و عظیم‌ترین مراسم کشور ماست که منشأ تحولات و هنجارآفرینی فراوانی در کنش‌های فردی و اجتمـاعی بوده ‎است.

تقی پور دهکاء ” در پایان درباره دلیل پخت و توزیع غذای نذری توسط هیات مدیره شرکت به مدیر عاملی خودش، اظهار کرد : یکی از نذرهایی که از گذشته تا امروز جایگاه ویژه‌ای نزد ما ایرانی‌ها داشته است، نذری دادن برای عزاداران سیدالشهدا (ع) محسوب می‌شود.

وی یاد آور شد : نذری‌ روز عاشورا ماه محرم یکی از بخش‌های اصلی عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) را تشکیل می‌دهند و وسیله‌ای برای روای حاجات، خیرات و اطعام عزاداران به حساب می‌آید./ /گزارش : خلیل اخوان اصغری

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :