کاشف اسرار- مدتی است شهروندان با مراجعه به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری شهرستان رشت واقع در بلوار امام- روبروی کلینیک تخصصی دندان پزشکی علوم پزشکی گیلان با اطلاعیه ای مبنی بر ممنوعیت تصویر برداری از اوراق پرونده مواجه شده اند.

یکی از شهروندان مراجعه کننده خبرنگار کاشف اسرار بود با رویت این اطلاعیه به مسئول اداره مراجعه و با مقاومت شدید ” خانم صورتی ” مواجه گردید که استدلال برابر قوانین و مقررات نداشت و به بخش نامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اکتفا کرد.

این فعال رسانه ای به بند هجدهم ماده هشتم قانون تخلفات اداری و هم چنین قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مبنی بر مجاز بودن و حق شهروندان برای اخذ کپی اوراق پرونده و مکاتبات خود ، استناد ولی فایده نداشت.

طبق ماده هفتم منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهوری سابق ، : “شهروندان از کرامت انسانی و تمامی مزایای پیش‌بینی‌شده در قوانین و مقررات به نحو یکسان بهره‌مند هستند.” ضمن این که برابر ماده بیست یکم : ” ق شهروندان است که چنانچه تصمیمات نهادهای اداری و یا کارکنان را خلاف قوانین و مقررات بدانند، از طریق مراجعه به مراجع اداری و قضائی صالح، تقاضای احقاق حق کنند”.

ماده 19 منشور مذکور تاکید دارد : ” شهروندان از حق اداره شایسته امور کشور بر پایه‌ی قانون‌مداری، کارآمدی، پاسخگویی، شفافیت، عدالت و انصاف برخوردارند. رعایت این حق توسط همه مسئولین و کارکنان الزامی است” .

رهبری انقلاب قوه قضاییه را ” ملجأ و پناهگاه مردم ستمديده می دانند و با توجه به این که پایگاه خبری و تحلیلی”کاشف اسرار”مستند به ماده 48 فراخوان رهبر انقلاب اسلامی برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی ملزم وظیفه ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام دارد،بنابراین رئیس قوه قضائیه و معاون رئیس قوه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملزم به پاسخگویی می باشند. که این بخش نامه مطابق با کدام قانون و مقررات است ؟ تخلف است یا نیست ؟

رهبر انقلاب: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخ گو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنان چه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :