کاشف اسرار-سرپرست اداره کل آموزش و پرورش گیلان در ساعات اداری امروز نسبت به برگزاری نشست خبری با دعوت گزینشی و تبعیضی از برخی رسانه ها با دهن کجی به مصوبه شورای عالی اداری در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری ، اقدام کرد.

به گزارش کاشف اسرار ،” محمد فائزی ” که 13 اسفند ماه سال گذشته به این سمت منصوب گردیده و به قول معروف هنوز جوهر حکم انتصابش خشک نشده با دهن کجی به مصوبه شورای عالی اداری نسبت به برگزاری نشست خبری اقدام کرد که مشخص نیست معیارش برای انتخاب حاضرین چیست ؟!

این اقدام “ فائزی “،مصداق بارز بی توجهی به بند 11 ماده هشتم مصوبه شورای عالی اداری  در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری بوده و نشان دهنده این است مصوبه شورای عالی اداری و ابلاغ” رئیس جمهوری سابق برای این مدیر استانی اهمیتی ندارد و این تخلف قابل پیگردد اداری و قضایی است.

با توجه به این که در نظر است این بی توجهی به مصوبه مذکور از طریق وزیر و مدیرکل روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و حتی مراجع اداری و قضائی تحت پیگردد قانونی احتمالی قرار بگیرد از اصحاب رسانه ای که اخبار این دستگاه اجرایی منتشر می کنند ولی برای برگزاری این نشست دعوت به عمل نیامده است درخواست می شود مراتب اعتراض خویش را از طریق رایانامه(جیمل)منتشر شده در قسمت ارتباط با ما پایگاه خبری کاشف اسرار ارسال کنند.

امروزه مدیر روابط عمومی موفق می باشد که با رسانه های فعال و دارای اخبار به روز فعالیت بکند و نیز بررسی مستمر اخبار و رویدادهای سازمان در خبرهای روزانه مطبوعات، خبرگزاری ها و فضای مجازی،کنترل اخبار منتشره سازمان در رسانه ها را انجام بدهد و و به اطلاع مدیر دستگاه اجرائی برساند،ضمن این که زمان معارفه به این سمت لیست رسانه های دارای همکاری را از مدیر قبلی اخذ بکند.

مدیر روابط عمومی توانا کسی می باشد که نسبت به تهیه بانک اطلاعاتی خبرنگاران، خبرگزاری ها و مطبوعات و  انجام هماهنگی های لازم برای انجام سفرهای رسانه ای خبرنگاران به  شهرستان های استان های را انجام بدهد،نه این که نام روابط عمومی را یدک بکشد و برخی از اصحاب رسانه را به صورت گزینشی آن هم خلاف ابلاغیه رئیس جمهوری به نشست خبری دعوت کند.

از سوئی دیگر این گونه برخوردها به نوعی نادیده گرفتن حق مردم و مخالطبان این رسانه‌ها بوده و انتظار می‌رود این روند اصلاح شود،ضمن این که آیا نادیده گرفتن برخی رسانه‌ها و نقش تاثیرگذار آنان در جامعه را باید نشانه ضعف و ناکارآمد بودن روابط عمومی مجموعه متولی دانست؟

عدم دعوت ‌از همه خبرنگاران توسط مسئولان ذی‌ربط و یا روابط عمومی موجب سلب اطمینان از روابط عمومی مربوطه می‌شود در حالی که خبرنگاران باید تنگناهای پیش روی مدیران را اگر چه بر ضررشان باشد برای منفعت آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی کنند.

مدیره روابط عمومی باید بداند در دنیای امروزه که تماماً بر اساس تعامل و ارتباط است، هر رسانه علاوه بر آن که مخاطب خاص خود را دارد، اثر گذاری منحصر بفرد خود را می‌تواند در مسائل مختلف داشته باشد وچه خوب است که روابط عمومی خود را پاسخگوی افکار عمومی دانسته و روند تعاملی بهتری را با رسانه‌ها در پیش بگیرد،.

برابر ماده ۵ قانون مطبوعات؛کسب و انتشار اخبار داخلی و خارجی که به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه باشد با رعایت این قانون حق قانونی‌مطبوعات است.متخلف به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از‌خدمات دولتی محکوم خواهد شد.

دو:طبق بند ۱۱ ماده هشتم مصوبه شورای عالی اداری در زمستان ۹۵ در راستی حقوق شهروندی در نظام اداری که توسط رئیس جمهوری سابق هم ابلاغ گردیده بر این نکته تاکید شد:”در جلسات پرسش و پاسخی که از سوی سخنگوی دستگاه اجرایی یا روابط عمومی دستگاه برگزار می شود، نباید تبعیضی از حیث دعوت، شرکت، طرح پرسش، ارائه پاسخ و سایر موارد، علیه رسانه های منتقد صورت گیرد.

حسب بند ۳ ماده ۹ این مصوبه،دستگاه های اجرایی به آزادی بیان نظرهای شخصی، ارزیابی های انتقادی و پیشنهادهای اصلاحی مراجعین و رسانه ها احترام گذاشته و فضای تحمل نظرات مخالف را در درون خود نهادینه کنند.

ماده ۱۶ و بند ۱ ماده ۱۸ این مصوبه تاکید دارد:بالاترین مقام دستگاه اجرایی، مسئول اجرای این مصوبه بوده و مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول در تمامی سطوح سازمانی، مکلف به رعایت مفاد آن هستند.مسئولیت هدایت، راهبری، پیگیری و نظارت بر اجرای این مصوبه در سطح استان به عهده استاندار است.

ضمانت اجرای بی توجهی “سرپرست آموزش و پرورش گیلان “به عنوان دستگاه دولتی به این مصوبه  برابر ماده ۱۹چیست؟

نقض یا عدم رعایت حقوق و الزامات مندرج در این مصوبه و دستورالعمل های آن؛ در چارچوب ماده (۲۰) آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان، حسب مورد از مصادیق بندهای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات  اداری کارمندان محسوب می شود و شکایات واصله از مردم یا دستگاه های نظارتی، ضمن بررسی و تطبیق با مقررات توسط واحدهای ذیربط، بر احقاق حقوق آنان از منظر تخلفات مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، در هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری مربوط مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.تبصره ۲- اجرای این ماده نافی حقوق قانونی مردم برای مراجعه و طرح شکایات احتمالی در سایر مراجع قانونی و قضایی نمی باشد.

سه:برابر مصوبه هیات وزیران در نیمه اول سال 1397 و نیز ماده ۲۸  لایحه قانون مطبوعات و خبرگزاری ها:”تهیه خبر از داخل اماکن و تأسیسات متعلق به مؤسسات عمومی یا مؤسسات خصوصی مأمور به خدمات عمومی که تردد عمومی در آنها مجاز یا آزاد است، بلامانع می باشد”.

برابر ماده ۶۸ آن، روزنامه‏ نگاران برای‌ انجام‌ کار خود با رعایت حدود مقرر در این قانون از حقوقی من جمله این موارد برخوردار هستند:اطلاعات‌ مورد نظر را جستجو، جمع‌ آوری‌، مطالبه‌، دریافت و منتشر کنند.در صحنه‌ بلایای‌ طبیعی‌، حوادث‌ و وضعیتهای دارای نفع عمومی یا ارزش خبری،‌ حضور یافته‌ و گزارش‌ تهیه‌ کنند.در اجتماعات، راهپیمایی‌ها، تظاهرات، تجمعات، نشستهای عمومی‌، مناسبتها و رخدادهای‌ مهم‌ عمومی‌ حضور یافته‌ و آنها را تحت‌ پوشش‌ خبری‌ قرار دهند.

چهار:با توجه به این که بر اساس مصوبه هیات دولت در سال ۸۶، وظایف و اختیارات روابط عمومی دستگاه های اجرایی تصویب و ابلاغ شده است،برابر ماده ۷، روابط عمومی‌ها موظف به همکاری و تعامل مناسب با تمامی رسانه‌های قانونی و رعایت سیاستهای مربوط ابلاغی موضوع آیین‌نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایتهای) ایرانی، موضوع تصویب نامه شماره ۱۰۹۰۶۰/ت ۳۵۷۴۱ هـ مورخ ۵/۹/۱۳۸۵ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

پنج:آیا مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش حسب تبصره دو ماده ۲ و نیز ماده ۴ این آئین نامه منصوب شده است؟این مصوبه تاکید دارد:”  به منظور ایجاد ساختار مناسب روابط عمومی، دستگاههای اجرایی موظفند جذب ظرفیت سازمانی مصوب روابط عمومی را از سهمیه استخدامی ستادی و استانی خود از میان دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاهی روابط عمومی و رشته‌های مرتبط و یا دارندگان تجربه کاری در زمینه روابط عمومی را در اولویت قرار داده و جهت ارتقای پستهای حوزه روابط عمومی اقدام نمایند”.

“مدیر روابط عمومی دستگاههای اجرایی در سطح ستادی از سوی عالی‌ترین مقام دستگاه و از میان افراد دارای خلاقیت، تحرک و آگاهی سیاسی – اجتماعی و رسانه‌ای و تا حد امکان مرتبط با رشته روابط عمومی با هماهنگی سخنگو و در سازمانها و ادارات زیر مجموعه هر دستگاه با هماهنگی مدیر روابط عمومی دستگاه مربوط انتخاب خواهد شد و به صورت مستقیم زیر نظر مقام منصوب کننده فعالیت خواهد کرد.

شش:حسب بخش  بند ۴۸ تدابیر ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان در ۲۲ مهر ماه امسال بر ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی تاکید شده است.

خاطر نشان می گردد،طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی،”چنانچه هر یک از صاحب‌منصبان و مستخدمین و مامورین دولتی و شهرداریها در هر رتبه و مقامی که باشند از مقام خود سوء استفاده ‌نموده و از اجرای اوامر کتبی دولتی یا اجرای قوانین مملکتی و یا اجرای احکام یا اوامر مقامات قضائی یا هر گونه امری که از طرف مقامات قانونی ‌صادر شده باشد جلوگیری نماید به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد “

لازم به تاکید می باشد متن این گزارش به صورت مستقیم و بی واسطه برای وزیر و استاندار ارسال می شود تا از بی توجهی سرپرست آموزش و پرورش گیلان به مقررات شورای عالی اداری مطلع بشوند و اخذ تصمیم بگیرند.طرح شکایت در مراجع اداری و قضایی هم محفوظ است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :