کاشف اسرار- سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، گفت : به زودی رشت به نام شهر جهانی رشتی دوزی ثبت می شود.

به گزارش کاشف اسرار ، حمید رضا آذر پور قره بلاغ ” شامگاه امشب هنگام بازدید از جشنواره ” عیدانه ” در پارک سبزه میدان رشت که از عید فطر برپاست در گفتگو با خبرنگار ما ، اظهار کرد : این جشنواره با همکاری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت ،شهرداری رشت و با مدیریت بخش خصوصی در حال برپایی است.

وی یکی از اهداف این گونه جشنواره ها را ترویج فرهنگ صنایع دستی به بهانه های مختلف به مردم و انتقال دهنده فرهنگ استفاده از صنایع دستی ایرانی علی الخصوص بومی و محلی به نسل های حاضر و آینده عنوان کرد.

معاون سابق گردشگری گیلان از دیگر اهداف برگزاری این گونه جشنواره های پر بازدید را حذف دخالت واسطه ها و عرصه مستقیم صنایع دستی و هنرهای سنتی به خریداران دانست و از برپایی این جشنواره ابراز خرسندی کرد.

آذر پور قره بلاغ ” با ابراز خرسندی از این که بیماری منحوس کرونا با تلاش دست اندرکاران مراکز بهداشتی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم در حال از بین رفتن می باشد ، برگزاری جشنواره ها به بهانه های مختلف از جمله ” عیدانه ” در پارک تاریخی سبزه میدان رشت را سبب ایجاد شور و نشاط هم شهری ها ،هم استانی ها و هم وطنان در کنار یک دیگر ارزیابی کرد.

وی برپایی غرفه های متعدد صنایع دستی ،اجرای بازی لافند بازی توسط پهلوان ” جمشید حسین زاده به اتفاق خانواده ” ، اجرای موسیقی محلی و نیز به نمایش در آوردن عروسک های غول پیکر را موجبات حضور پر رنگ مردم در جشنواره مذکور دانست.

این مسئول به برگزاری جلسه ای مقارن با عصر روز جاری در شورای اسلامی شهر رشت با حضور رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان رشت و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان اشاره کرد و گفت : به زودی شاهد رقم خوردن اتفاقات بسیار خوبی در حوزه صنایع دستی مرکز استان خواهیم بود.

آذر پور قره بلاغ ” با قدردانی از تلاش های بسیار ارزنده مدیر جدید اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت در دوره کوتاه مدیریتی، ابراز کرد : با پیگیری و تلاش های ” سید مهدی میر صالحی ” و ” ولی جهانی ” به عنوان مدیر کل این دستگاه اجرایی ، به زودی رشت به نام شهر جهانی رشتی دوزی ثبت می شود.

وی ثبت رشت در فهرست جهانی یونسکو را سبب حضور بسیار زیاد گردشگران برای بازدید از این شهر و دیگر مناطق استان گیلان، توسعه گردشگری و رونق اقتصادی برای شهر،شهرستان ،استان و کشورمان ارزیابی کرد.

رشتی دوزی در گذشته با نام قلاب دوزی رشتی معروف بود که در دهه ۸۰ یونسکو آن را به رشتی‌ دوزی تغییر داد، رشتی دوزی یکی از رو دوزی‌های سنتی ایران و از صنایع دستی شهر رشت است که در فهرست آثار ملی ایران به عنوان میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :