کاشف اسرار – رییس سازمان چای کشور با بیان این که چای با مشقت تولید می شود، گفت : از 80 میلیون نفر جمعیت کشورمان، 70 میلیون نفر به صورت روزانه یک لیوان چای می نوشند.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از املش ، حبیب جهان ساز ” طی سخنانی در اولین جشنواره چای این شهرستان با تشکر از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، فرمانداری املش و دیگر برپا کنندگان این همایش، اظهار کرد : چای اولین نوشیدنی پس از آب می باشد و از 80 میلیون نفر جمعیت کشورمان، 70 میلیون نفر به صورت روزانه یک لیوان چای می نوشند..

وی با بیان این که چای با مشقت تولید می شود ، ابراز کرد : جای بسی خوشحالی می باشد پس از حدود 18 سال رکود در صنعت چای بار دیگر این صنعت احیاء شده است.

این مسئول با اشاره به چای خیز بودن و جایگاه بسیار مهم استانهای گیلان و مازندران در تولید چای ،شهرستان املش تولید کننده حدود 35 درصدی تولید این محصول در کشورمان معرفی و از زحمات چای کاران و کارخانه داران قدردانی کرد.

جهانساز ” ،صنعت چای در بهبود وضعیت اقتصادی کشورمان بسیار زیاد تاثیر گذار دانست و خاطر نشان کرد : این صنعت دارای 50 هزار نفر چای کار را مشغول به کار کرده، بالغ بر 3 هزار و 500 میلیارد تومان گردش مالی و بیش از 200 هزار نفر اشتغال زایی در یک بازه زمانی 6 ماهه دارد.

وی با اشاره به فعالیت 175 کارخانه چای سازی ،افزایش درآمد اقتصادی و توسعه صنعت گردشگری را از مزایای صنعت چای کشورمان برشمرد و متذکر شد : اگر باغات چای در مجاورت اراضی کشاورزی وجود نداشت،سیلاب در گیلان به وجود می آمد.

رئیس سازمان چای کشور به تبیین تفاوت تولید چای ایرانی با خارجی پرداخت و تاکید کرد : چای تولید داخل کشورمان بدون استفاده از سموم در اقلیم های جغرافیایی 38 درجه تولید میشود ولی چای خارجی در اقلیم پائین تر و با استفاده از سموم تولید می شود.

جهانساز ” با ابراز خرسندی از برگزاری اولین جشنواره چای املش، دیگر شهرستان های تولید کننده چای استان گیلان را در صف برگزاری این گونه جشنواره بیان کرد تا بتوان چای ایرانی را هر چه بهتر به مصرف کنندگان معرفی بشود تا چای بار دیگر به سفر خانوارهای ایرانی برگردد.

وی در پایان میزان تولید چای و مصرف در کشورمان به ترتیب 30 هزار تن و 80 هزار تن عنوان و تاکید و امیدواری کرد تا میزان تولید در بازه زمانی 5 ساله میزان تولید به 50 هزار تن می رسد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :