کاشف اسرار – 11 آذر ماه 1400 بود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی، « رضا ثقتی » را به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان منصوب کرد و از زمان این انتصاب 6 ماه و 11 روز و معادل 192 سپری شد

” محمد مهدی اسماعیلی ” در بند هشتم حکم انتصاب ” ثقتی ” را مکلف به : ” برقراری ارتباط حسنه و صمیمی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان و تکریم ایشان ” کرد و این سئوال در ذهن تداعی شده آیا وی طی مدت 192 روز فعالیت خودش به این دستور و حتی مقررات دولت عمل کرده است ؟

یکم : بنا به مستندات موجود مدیر کل پاسخگو تماس های تلفنی و پیامک و حتی پذیرش ملاقات نبوده و این خلاف مصوبه شورای عالی اداری ، منشور حقوق شهروندی و تاکیدات رهبر انقلاب مبنی بر دسترس بودن مسئولان است.

با توجه به این که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ” ثقتی ” را مکلف به ” برقراری ارتباط حسنه و صمیمی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان و تکریم ایشان” نمود ،آیا او تاکنون با توجه به این که در بین اصحاب رسانه تعدادی از بیماران حیات دارند ،به مشکلات آنان رسیدگی کرده است که از جمله می توان به : ” سید گلمیر ساداتی ، مهتاب ره ،اخوان اصغری و…” ، اشاره کرد ، مدیر کل هر چه سریعتر در این باره با ارائه مستندات پاسخگو باشد .

دوم : 11 بهمن ماه سال گذشته نسبت به برگزاری نشست های خبری به منظور : ” تبیین برنامه های فجر ” و هم چنین : ” هفته قرآن و عترت در استان” کرد و نوع برگزاری نشست های مذکور با دعوت گزینشی از اصحاب رسانه بود که خلاف مصوبه شورای عالی اداری در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری است.

نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان 3

طبق بند ۱۱ ماده هشتم مصوبه شورای عالی اداری در زمستان ۹۵ در راستی حقوق شهروندی در نظام اداری که توسط رئیس جمهوری سابق ابلاغ گردید بر این نکته تاکید شد:”در جلسات پرسش و پاسخی که از سوی سخنگوی دستگاه اجرایی یا روابط عمومی دستگاه برگزار می شود، نباید تبعیضی از حیث دعوت، شرکت، طرح پرسش، ارائه پاسخ و سایر موارد، علیه رسانه های منتقد صورت گیرد.

حسب بند ۳ ماده ۹ این مصوبه،دستگاه های اجرایی به آزادی بیان نظرهای شخصی، ارزیابی های انتقادی و پیشنهادهای اصلاحی مراجعین و رسانه ها احترام گذاشته و فضای تحمل نظرات مخالف را در درون خود نهادینه کنند.

ماده ۱۶ و بند ۱ ماده ۱۸ این مصوبه تاکید دارد:بالاترین مقام دستگاه اجرایی، مسئول اجرای این مصوبه بوده و مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول در تمامی سطوح سازمانی، مکلف به رعایت مفاد آن هستند.مسئولیت هدایت، راهبری، پیگیری و نظارت بر اجرای این مصوبه در سطح استان به عهده استاندار است.

ضمانت اجرای بی توجهی به این مصوبه  برابر ماده ۱۹چیست؟

نقض یا عدم رعایت حقوق و الزامات مندرج در این مصوبه و دستورالعمل های آن؛ در چارچوب ماده (۲۰) آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان، حسب مورد از مصادیق بندهای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات  اداری کارمندان محسوب می شود و شکایات واصله از مردم یا دستگاه های نظارتی، ضمن بررسی و تطبیق با مقررات توسط واحدهای ذیربط، بر احقاق حقوق آنان از منظر تخلفات مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، در هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری مربوط مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.تبصره ۲- اجرای این ماده نافی حقوق قانونی مردم برای مراجعه و طرح شکایات احتمالی در سایر مراجع قانونی و قضایی نمی باشد.

سوم : اسفند ماه سال گذشته بود معاون اول رئیس‌جمهوری تمامی دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرد آگهی‌های مورد نظر خود را برای درج در رسانه‌ها، از طریق سامانه جامع رسانه‌های کشور به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی در تهران و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها ارسال کنند.

این بخش نامه تاکید دارد : ” از آن جایی که مطابق اصلاحیه قانون مطبوعات (۱۳۷۹) نشریات الکترونیکی نیز مشمول قانون مطبوعات هستند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز است که عنوان کلیه آگهی‌ها را به اندازه کوچکترین کادر واحد، مطابق با نرخ نامه آگهی‌های دولتی و سایر ضوابط مربوط، برای درج در نشریات (اعم از کاغذی یا اینترنتی) واجد شرایط نیز،  ارسال نمایند” .

حال این سئوال دذر ذهن تداعی شده که آیا مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نسبت به اجرایی کردن این بخش نامه مبنی بر توزیع آگهی ها بین رسانه های الکترونیک اقدامی به عمل آورده است ؟ هر چه سریعتر در این باره با ارائه مستندات پاسخگو باشد .

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :