کاشف اسرار – معاون سیاسی ، اجتماعی و امنیتی فرمانداری رودبار این شهرستان را مظلوم و محروم دانست و اذعان کرد : رودبار دارای محرومیت می باشد و امکانات و اعتبارات کافی ندارد و تعداد جمعیت رودبار هر ساله کمتر ، در حالی که این شهرستان که چیزی معادل 3.5 برابر کشور سنگاپور با جمعیت 5.5 میلیون نفری وسعت دارد و می تواند چندین برابر جمعیت فعلی داشته باشد و خدماتی بهتر و شایسته تر به شهروندان ارائه کند.

قاسم رضایی بره سری ” در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار اظهار کرد : شهرستان رودبار 94هزار جمعیت است در حالی که 5 سال قبل تر حدود 104 هزار جمعیت داشت و این مهاجرت 10 هزار نفره در حدود 5 سال خود بیانگر موضوعات است که امیدواریم با تدابیر و همدلی مدیران فعلی شهرستان شاهد بهبود وضعیت باشیم.

وی رودبار را به عنوان بزرگترین شهرستان استان گیلان معرفی و خاطر نشان کرد : رودبار بیش از یک پنجم و حدود 18 درصد وسعت استان به خود اختصاص داده و به لحاظ میزان وسعت در مقایسه با دیگر شهرستانها،متمایز است.

این مسئول به تبیین نعمت وجود شهرستان رودبار برای استان گیلان پرداخت و ابراز کرد :بسیاری از خدمات زیر بنایی گیلان توسط شهرستان رودبار تامین می شود به طوری که بیش از 75 کیلومتر خط لوله گاز سراسری از این شهرستان عبور دارد.

رضایی بره سری ” ، اضافه کرد : گیلان حدود 230 هزار هکتار اراضی شالی زاری دارد و حدود 180 هزار هکتار از شالی زار های استان توسط سد و رودخانه سپیدرود مشروب می شوند ، ضمن این که سرمنشآ، جمع آوری و هدایت آب بر عهده رودبار است.

وی با بیان این که سد آیت الله بهجت فومنی ” آب شرب 13 شهرستان گیلان را تامین می کند ، شهرستان رودبار خیلی سخاوت مند است و از این آب برخوردار نیست.

معاون فرماندار با بیان این که تمام مشکلات اجتماعی و ترافیک ناشی از ایجاد پروژه ساخت آزاد راه ” بر عهده شهرستان رودبار می باشد ، متذکر شد : جاده قدیم رشت به قزوین به عنوان جاده مهم مواصلاتی و کردیدور شمال به جنوب کشور قلمداد و منتهی به کشورهای حاشیه دریای کاسپین ( خزر ) می شود.

رضایی بره سری ” با تاکید بر این که رودبار با همه مشکلات موجود در خودش با تعداد کم نیرو و امکانات کم به ارائه خدمات به استان و کشور می کند ، اذعان کرد : نیروهای کار به دلیل محرومیت ها و کمبود زیر ساخت ها خیلی ماندگاری ندارند و مهاجرت دارند و نیروهای خارج از رودبار هم رغبت ندارند به این شهرستان برای کار کردن بیایند.

وی اعتقاد دارد : شهرستان رودبار آن قدر قابلیت دارد ولی به دلیل وجود مشکلات در زیر ساخت ها نمی تواند آن قدر قابلیت های خودش را نشان بدهد و شکوفا بکند.

معاون فرماندار رودبار با اشاره به وجود بیش از 1 هزار کیلومتر مربع راه روستایی در شهرستان رودبار ،متذکر شد : اگر شخصی از رشت به دورترین نقطه رودبار در بخش عمارلو عزیمت بکند حدود 4 ساعت راه مسافت دارد ولی مسافت رشت به تهران حدود سه ساعت است.

رضایی بره سری ” با بیان این که رودبار دارای 19 هزار کیلومتر خط لوله و شبکه انتقال آب است ، ادامه داد : این شهرستان دارای بیش از 93 ایستگاه پمپاژ آب دارد این در حالی می باشد رشت دارای 17 ایستگاه است.

وی با اشاره به وجود 164 روستا در رودبار و با تاکید بر این که شاخص های اعتباری این شهرستان باید به صورت ملی دیده بشود، اذعان کرد : رودبار دارای آب می باشد ولی پول نیست و اعتبارات باید به صورت ملی دیده بشود.

این مسئول ، خاطر نشان کرد : نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی پیگیر اصلاح اعتبارات شهرستان می باشد و شرکت سهامی آب و فاضلاب استان گیلان باید شاخص ها به صورت ملی لحاظ بکند با اعتبارات موجود 70 سال طول می کشد تا اصلاح شبکه آب در شهر رودبار عملی بشود و الان اعتبارات چندانی وجود ندارد و حدود یک میلیارد تومان است.

رضایی بره سری ” جمعیت شهرستان رودبار در سال 95 را 94 هزار و 720 نفر و دارای 2 هزار و 574 کیلومتر وسعت و وسعت کشورهای مالزی و بحرین را به ترتیب 706 و 725 کیلومتر اعلام کرد و متذکر شد : وسعت این دو کشور به اندازه بخش عمارلو رودبار است .

وی اذعان کرد : شهرستان رودبار سال به سال محروم تر می شود و جمعیت ساکن آن دارد به دلیل نداشتن امکانات فرار می کند ، افزود : حدود 70 درصد خدمات زیربنایی استان گیلان را شهرستان رودبار انجام می دهد و سهم ما از عوارض معادن از حقوق دولتی صفر است.

معاون فرماندار ، هشدار داد : دستگاه های متولی باید پیگیر باشند تا اعتبارات به شهرستان برگردد، متاسفانه سالهاست حقوق دولتی به شهرستان واریز نشده تا هزینه بشود ، فقط خرابی اش برای شهرستان باقی مانده است.

رضایی بره سری ” ، ابراز کرد : با تصمیماتی که اخیرآ گرفته شده قرار است سهم شهرستان از حقوق دولتی معادن به شهرستان برگردد.

پایان پیام


Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :