کاشف اسرار – نماینده حوزۀ انتخابیۀ قصر شیرین، سر پل ذهاب و گیلان غرب و عضو مجمع نمایندگان کرمانشاه در دورهٔ یازدهم مجلس شورای اسلامی ،گفت: بیش از ۹۰ درصد کسانی که به خیابان آمدند نه مخالف نظام هستند نه انقلاب، این‌ها ممکن است اعتراضی به شرایط اقتصادی داشته باشند و اکثرا هم به بیکاری گرفتار هستند.

شهریار حیدری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اظهارات برخی از مسئولان و چهره‌های کشور که در این شرایط باعث رنجش و دلخوری بیشتر مردم شده است، مانند سخنان معاون امنیتی وزیر کشور، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر و یا مدیر مسئول یکی از روزنامه‌های پر تیراژ کشور گفت: شاید یکی از مسائلی که باعث تنش‌ها و اجتماعات و درگیری‌ها امروز شده همین صحبت‌های ناشیانه‌ برخی آقایان بوده است.

وی با بیان اینکه همه باید باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری سخن بگویند و اقدام کنند، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب چند توصیه درباره برخی مسائل داشتند که اگر افراد در همان چارچوب صحبت و حرکت کنند، معضل و مشکل خاصی نداریم؛ اما هنگامی که صحبت ناشیانه می‌شود نه تنها مشلکی را حل نمی‌کند بلکه یک تنش جدید در جامعه ایجاد می‌‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: قانونی که آقایان نیروی انتظامی اجرا کردند ایراداتی داشت؛ از همین رو اگر نیاز به اصلاح دارد، مراجع اصلاحش مشخص است، اگر در اجرا مشکل دارد، نیروی انتظامی به ستاد امر به معروف و نهی از منکر محولش می‌کرد، منتها خود این امر به معروف اهلش را می‌خواهد هر کسی نمی‌تواند امر به معروف کند زیرا کسی که دچار منکر می‌شود نمی‌تواند امر به معروف و نهی از منکر کند.

حیدری با اشاره به این‌که بخشی از مشکلات ناشی از عملکرد‌هاست، تاکید کرد: هیچکس در نظام جمهوری اسلامی دوست ندارد بی‌حجاب باشد و بی‌ حجابی را هم کسی دوست ندارد برخورد‌ها و کارکرد های غیر کارشناسی باعث تنش می‌شود.

وی ادامه داد: این گونه اظهار نظرها در فضای کنونی باز ناشی از همان بی‌تدبیری است. به اعتقاد من فرمایشات مقام معظم رهبری باید فصل‌الخطاب همه مسائل و مشکلات باشد و همه باید در این مسیر اظهارنظر و صحبت کنند. رئیس ستاد امر به معروف اگر خوب عمل می‌کرد ما دچار این مشکلات نبودیم. اتفاقا یکی از انتقاداتی که به این ستاد وارد می‌شود این است که خوب عمل نکرده است که امروز نیروی انتظامی و مردم درگیر هستند. معتقدم خود ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم در چارچوب عملکرد و رفتارش نیاز به اصلاح دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مردم ما مردم انقلابی هستند، همین مردمی که با نیروی انتظامی در کف خیابان درگیر هستند، فردا اگر نظام به حضورشان نیاز داشته باشد در دفاع از آن به خیابان‌ها می‌آیند و دفاع می‌کنند هیچ کس دنبال بر اندازی و علیه نظام نیست.

حیدری ” افزود: بله مخالفان نظام که در آن سوی مرزها هستند تکلیف‌ و موضع‌شان مشخص است، آن‌ها دنبال بر اندازی هستند اما ملت جمهوری اسلامی ایران که امروز بعضا هم در خیابان‌ها، شعار و یا بحثی را مطرح می‌کنند، مخالف نظام نیستند ممکن است مخالف رفتارها و عملکردها باشند.

وی درباره این‌که چقدر نیاز است نظارت بر گفتار و رفتار افرادی که تریبون دارند باشد تا با هر رفتار و گفته‌ای باعث رنجش مردم نشوند، گفت: معتقدم این کار نمایندگان است که باید این افراد را به مجلس فرا بخوانند و باز خواست کنند . هم چین دستگاه قضایی باید هر کسی را در چنین شرایطی به هر شکلی در هر مقامی به تنش با اظهارنظر و با رفتارش تحریک کند مورد بازخواست قرار دهد زیرا گاهی اوقات یک اظهارنظر و رفتار غلط باعث تنش در جامعه می‌شود و این‌ گونه اقدامات درست نیست.

وی تاکید کرد: همه مردم مخالف نیستند که به خیابان می‌روند؛ ممکن است آن‌ها منتقد وضعیت معیشتی و اقتصادی باشند اما من بر این نکته تاکید می‌کنم این مردم اگر نظام در خطر باشد، حاضر هستند جان‌شان را بدهند این که منتقد عملکرد دولت یا وضعیت اقتصادی باشند به منزله مخالفت با نظام و دولت نیست. مسئولان نباید اظهارنظر مردم را به عنوان مخالفت با نظام تلقی کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: گاهی اوقات پلیس باعث تنش می‌شود و لازم است فرمانده پلیس به جای مقاومت، عذر خواهی کند آن زمان دیگر مسائلی پیش نمی‌آید. از خود گذشتگی برای نظام و انقلاب یک ضرورت است. اگر افرادی اشتباه کرده‌اند به جای مقاومت و سایر مسائل از مردم عذر خواهی کنند.

حیدری ” درباره این‌که چقدر ضرورت دارد بازداشتی‌های حوادث اخیر کشور در بازداشتگاه‌های قوه قضائیه باشند و زیر نظر این قوه به پرونده‌شان رسیدگی شود، گفت: افراد باید تفکیک شوند، یک عده‌ به وضعیت اقتصادی معترض هستند که ۹۰ درصد بیشتر افراد این‌گونه هستند که قوه قضائیه باید کمک کند این افراد آزاد شوند. یک عده هم از این شرایط استفاده و موج سواری می‌‌کنند و خسارت به مردم می‌زنند که باید تفکیک شوند.

وی با تاکید بر این‌که بیش از ۹۰ درصد کسانی که به خیابان‌ها آمدند نه مخالف نظام هستند نه انقلاب، این‌ها ممکن است اعتراضی به شرایط اقتصادی داشته باشند و اکثرا هم به بیکاری گرفتار هستند، اظهار داشت: یک عده محدود مغرض و معاند هستند، تحت تاثیر شبکه‌های خارجی قرار گرفته‌اند و این‌ها حساب‌شان جدا است، این افراد تعمداً ورود کردند و به دنبال براندازی هستند که دستگاه‌ها باید به صورت جدا برای‌شان تعیین تکلیف کند، اما بیشتر جماعتی که دستگیر شدند قابل گذشت و اغماض هستند که دستگاه قضایی هم باید در موردشان از خود گذشتگی نشان دهد و آزاد شان کند. 

این مقام ،تاکید کرد: همه را نباید مثل هم ببینیم یک عده قصد عبور از خیابان داشتند که گرفتار پلیس شدند. یک عده تحت تاثیر این مسائل نا آگاهانه قرار گرفتند. یک عده موضع اقتصادی و معیشتی دارند و اعتراضی کردند این‌ها باید از هم تفکیک شوند.

به گفته حیدری ،یک عده محدودی هم آمدند مردم را هدایت کردند و آتش زدند این‌ها حساب‌شان جداست و باید مورد برخورد قرار گیرند، همه را نباید با یک دید نگاه و قضاوت کنیم. قضاوت‌ها باید واقع‌بینانه باشد .دستگاه قضایی می‌تواند کمک کند. پلیس با قوه قضائیه همکاری شورای امنیت یک تصمیم برای تفکیک کردن این مباحث بگیرد. انتهای پیام/

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :