کاشف اسرار – رئیس پلیس راه گیلان تقریبا 148 نفر معادل 28 درصد از آمار جان باختگان حوادث جاده های استان طی 9 ماهه امسال سهم 8 محور ورودی پر خطر استان اعلام کرد و 5 محور پر تصادف و قرمز در فصول مختلف سال دانست که محور تالش به آستارا در صدر اول جدول قرار دارد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار ، ” جاور صفاری ” امروز طی سخنانی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان به ریاست استاندار به ارائه گزارش درباره وضعیت محورهای برون شهری استان طی 9 ماهه امسال پرداخت و اظهار کرد : 351 نفر بر اثر وقوع تصادفات رانندگی فوت شدند و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ،حاکی از افزایش 4 درصدی جان باختگان جاده ای دارد.

به گفته وی ، 201 نفر از جان باختگان سهم موتور سیکلت سواران و عابرین پیاده از این آمار بوده ، علاوه بر آن حدود 150 نفر معادل و حدود 43 درصد از جان باختگان سهم مربوط رانندگان و سرنشینان خودروهاست.

این مسئول ، خاطر نشان کرد : تقریبا 148 نفر معادل 28 درصد از آمار جان باختگان حوادث جاده های طی 9 ماهه امسال سهم 8 محور ورودی پر خطر گیلان بوده است.

صفاری ” با اعلام آغاز طرح زمستانی پلیس راه گیلان از 23 آذر ماه امسال و تا 20 اسفند ماه به مدت 3 ماه تداوم دارد ،اضافه کرد : ۶۵ تیم گشتی پلیس به استعداد ۲۹۸ نفر در محورهای مواصلاتی استان به شهروندان خدمت رسانی خواهند کرد .

وی هدف از اجرای این طرح را تسهیل در عبور و مرور، کنترل ایمنی معابر به خصوص در زمان بارش برف، پیشگیری از انسداد مسیرها و مدیریت ترافیک و پایش تخلفات رانندگی به منظور کاهش جان باختگان تصادفات اعلام کرد.

رئیس پلیس راه گیلان با تاکید بر حضور موثر دستگاه‌های متولی طرح زمستانی در محورهای کوهستانی به خصوص در سه گردنه برف‌گیر حیران ، زندانه و الماس بیان کرد: مجموعه انتظامی در کنار سایر دستگاه‌های متولی این طرح در اجرای وظایف خود مصمم است.

صفاری ” یاد آور شد : در طرح زمستانی سال گذشته، ۳.۵ درصد افزایش تردد با ورود دو میلیون و ۷۰۰ هزار خودرو به سطح استان را شاهد بودیم گفت: 1 هزار و 171 فقره تصادف در سال گذشته در استان به وقوع پیوست که در این حوادث 1 هزار و 245 نفر از هم وطنان مجروح و ۱۲۷ نفر از آنها نیز جان باختند.

وی با اشاره به بررسی میزان تردد وسایل نقلیه زمینی در 4 سال اخیر بازه زمانی طرح زمستانی توسط پلیس راه گیلان ، تصریح کرد : 4 میلیون و 702 هزار و 914 دستگاه خودرو در سال گذشته وارد استان گردید که نسبت به مدت مشابه سال قبل تر حاکی از افزایش 35 درصدی دارد.

این مسئول با بیان این که حدود 48 درصد ورود خودروها از محور جنوب گیلان یعنی شهرستان رودبار می باشد که باید به این محور علی الخصوص زمان بارش برف توجه خاص بشود ، اذعان کرد : 5 محور پر تصادف و قرمز استان در فصول مختلف سال شامل محورهای : رشت به لنگرود – تالش به آستارا – لنگرود به چابکسر – رشت به انزلی و رشت به فومن می باشند که متاسفانه محور تالش به آستارا در صدر اول جدول قرار دارد.

صفاری ” با اعلام شناسایی کانون بحرانی برون جاده ای در زمان بارش برف و انعکاس آن توسط پلیس راه گیلان به اداره کل حمل و نقل جاده ای استان ، بر ضرورت توجه ویژه به آزاد راه رشت به قزوین محور سراوان به امام زاده هاشم ( ع ) رشت علی الخصوص بریدگی ” گلسرک ” برای عدم تکرار حادثه بارش سنگین برف در سال 1398 و گیر کردن مردم در درون خودروها با استقرار چندین دستگاه خودرو برف روب ، پلیس راه و فعالیت راه دار خانه ، تاکید کرد.

وی در پایان بر ضرورت اختصاص سوخت مازاد به میزان 100 میلیون تومان به خودروهای گشت پلیس راه و راه داری گیلان به منظور گشت زنی و حضور مستمر طی زمان اجرای زمستانی و بحران برف احتمالی و نیز جیره غذایی ،کاپشن و دستکش به ماموران پلیس ، تاکید کرد.

مسعود کاظمی لیچایی ” به عنوان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در واکنش به درخواست رئیس پلیس راه استان برای اختصاص سوخت مازاد به میزان 100 میلیون تومان به خودروهای گشت پلیس راه و راه داری به منظور گشت زنی و حضور مستمر طی زمان اجرای زمستانی و بحران برف احتمالی ، به اختصاص 50 میلیون تومان خبر داد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :