کاشف اسرار – راننده منظم و مقید به رعایت مقررات و قوانین با برداشت از مقررات راهنمایی و رانندگی در خیابان ها و جاده ها عبور می کنند . یک راننده مقرراتی با دیدن تابلوها و علائم و در عبور و مرور ، نظم ایجاد می کند .

مقدمه برای این به نگارش در آمد تا به اصل موضوع بپردازیم . رانندگان وسایل نقلیه هنگام عبور از ” جاده انزلی به رشت ” نزدیک فرودگاه بین المللی ” سردار جنگل رشت ” و محدوده ” کوی یخ ” تابلویی ” مربعی و سبز رنگ آگاهی دهنده دستوری ” مشاهده می کنند که به راننده اعلام می نماید که حداکثر سرعت 70 کیلومتر در این مسیر بوده و دوربینی مکانیزه برای ثبت تخلفات نصب است.

رانندگان با مشاهده این تابلو و طی مسیر حدود 150 متری ،دوربین فعال مکانیزه ای را مشاهده می کنند ، با طیب خاطر و سرعت کمتر از 70 کیلومتر عبور می کنند تا جریمه نشوند ،اما پس از گذشت دقایقی پیامکی از جانب پلیس راهور فراجا بر روی گوشی تلفن همراه مالک خودرو دریافت می شود که در آن اطلاع رسانی بر اعمال جریمه به علت تخلف ” تجاوز از سرعت مجاز تا 30 کیلومتر در ساعت در محل ابتدای فرودگاه رشت به مبلغ 630 هزار ریال توسط دوربین مکانیزه ” می کند.

سئوالاتی که در ذهن تداعی شده ، این است : ” هدف از ساخت و نصب تابلوی اعلام تابلو اعلام سرعت مجاز تا 70 کیلومتر در ساعت از محل بیت المال که قبل از دوربین نصب گردیده است ، برای چیست ؟ خیلی از افراد برای این که به دنبال دردسر نیستند و حوصله درگیری ندارند در بیشتر مواقع مبلغ این جریمه ناحق را می پردازند ولی آیا گرفتن این چنین جریمه ها شرعی و قانونی است ؟ متاسفانه در این راستا هزینه گزاف و ناحقی در قالب جریمه از مردم در این وضع بد اقتصادی وارد و ستانده می شود .

از مسئولان ذیربط سئوال می شود تا پاسخ بدهند چرا به مردم اعلام کرده اید مجاز می باشید تا 70 کیلومتر در ساعت طی مسیر رانندگی کنید تا جریمه نشوید ولی به علت تخلف ” تجاوز از سرعت مجاز تا 30 کیلومتر در ساعت در محل ابتدای فرودگاه رشت به مبلغ 630 هزار ریال توسط دوربین مکانیزه ” می کنید ؟

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : لَيس مِنّا مَن ماكَرَ مُسلِما -از ما نيست كسى كه به مسلمانى نيرنگ زند
امام على عليه السلام : آفةُ الذَّكاءِ المَكرُ -آفتِ زرنگى، نيرنگ بازى است –

امام على عليه السلام : المَكرُ بمَنِ ائتَمنَكَ كُفرٌ -نيرنگ زدن به كسى كه به تو اعتماد كرده، كفر است

با توجه به این که پایگاه خبری و تحلیلی”کاشف اسرار”مستند به ماده 48 فراخوان رهبر انقلاب اسلامی برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی ملزم وظیفه ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام دارد،بنابراین ” مسئولان ذیربط ” وظیفه پاسخ گویی و اصلاح این روند را بر عهده دارد.

رهبر انقلاب: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخ گو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنان چه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :