کاشف اسرار – رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان ، تصریح کرد : معضلات ناشی از آلودگی آب استان طی 15 سال اخیر به دنبال واردات سموم از رده خارج و غیر استاندارد آفت کش های کشاورزی از کشوری با جمعیت بالا در قاره آسیا می باشد که به خورد ملت داده شده و سبب شیب تند شیوع انواع سرطان ها علی الخصوص گوارشی ، کبد و پستان در کشور و استان گیلان گردیده است .

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار ، ” فریبرز منصور قناعی ” امروز با برگزاری نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن ” پویش ملی “مبارزه با سرطان ” در محل سالن اجتماعات بیمارستان رازی رشت ، ادامه داد: اگرچه ژنتیک عامل اصلی سرطان است، اما عوامل محیطی نقش پررنگی در زنجیره سرطان دارند. سرطان در واقع رشد بیش از حد یک بافت بوده که سبب افزایش بیش از حد سلول‌های نا بالغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه هر بار مصرف قلیان به میزان مصرف یک پاکت سیگار مضر است، گفت: مصرف تنباکو ۲۲ درصد مرگ ناشی از سرطان‌ها را شامل می‌شوند.

این پزشک متخصص گوارش و کبد با اشاره به این که چاقی، مصرف غذاهای ناسالم، عدم تحرک و سوءمصرف الکل از عوامل اصلی بروز سرطان می‌باشند، عفونت ها، تماس با مواد یونیزه و آلودگی هوا و HPV را از دیگر عوامل این بیماری عنوان کرد.

منصور قناعی ” با اشاره به اینکه سرطان ریه اولین مورد سرطان در جهان برای مردان است، گفت: سرطان معده میان مردان در دنیا رتبه چهارم را دارد، اما در گیلان متاسفانه بسیار شایع است.

وی همچنین با بیان اینکه سرطان پستان از مهمترین موارد این بیماری در دنیا میان زنان است، گفت: سرطان معده در گیلان علیرغم اینکه در گیلان بالا است، در آمریکا حتی در میان ۱۰ مورد نخست نیز قرار ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد استان گیلان با اشاره به اینکه پس از سوانح رانندگی و بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها سومین عامل مرگ و میر در ایران هستند، گفت: اگرچه میزان سرطان در ایران از متوسط دنیا کمتر می‌باشد، اما بروز سرطان در ایران رو به افزایش است.

منصور قناعی ” سن بالا را یکی از ریسک فاکتورهای سرطان در ایران است، گفت: سرطان پستان و روده بزرگ شیب بزرگتری در گیلان دارند، سرطان روده بزرگ در گیلان نسبت به میانگین، شیب سه برابری دارد که بیشترین میزان آن نیز در شرق گیلان دیده می‌شود که دلیل آن وضعیت تغذیه ای ، عدم تحرک ، مصرف گوشت قرمز و کم مصرف بودن سبزیجات و میوه جات توسط اهالی است .

وی با اشاره به میانگین آماری موارد سرطان در ایران، گفت: از هر ۱۰۰ هزار نفر به صورت میانگین ۱۵۸ مورد سرطان به ثبت رسیده است. این آمار در گیلان ۱۷۷ مورد برای آقایان در هر ۱۰۰ هزار نفر و ۱۴۱ مورد برای زنان در هر ۱۰۰ هزار نفر است. همچنین ۱۵۷ مورد از موارد آقایان و ۱۲۹ مورد از موارد بانوان High Risk محسوب می‌شوند.

این پزشک متخصص با بیان اینکه سرطان‌ های معده، روده و پروستات به ترتیب شایع‌ترین سرطان‌ها میان مردان در گیلان است، افزود: سرطان‌های پستان، روده و معده نیز به ترتیب شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان در گیلان می‌باشد و تشخیص زودهنگام سرطان از عوامل مهم در درمان است.

منصور قناعی ” ، تاکید کرد: برای پیش گیری از سرطان باید سیگار را کنار گذاشت، به مصرف غذاهای سالم روی آورد ، گوشت قرمز کمتر استفاده کرد ،مصرف ماهی ، میوه جات و سبزیجات تازه ضروری است و هم چنین در زمینه واکسیناسیون به موقع کودکان اقدام لازم را انجام داد، هم چنین باید بدانیم که کمتر قرار گرفتن مقابل آفتاب و نیز شیر دهی توسط مادر ریسک بروز سرطان را کاهش می‌دهد.

وی با تاکید بر این که وظیفه پیش گیری از سرطان ها با حاکمیت است و باید برای آن برنامه داشته باشد ، منابع بگذارد و بیمه ها را درگیر بکند و بیمه ها خیلی برای این نوع بیماری هزینه نمی کنند ، تصریح کرد : باید برای این کار برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرد و غربال گری سرطان روده بزرگ یا همان کولون به معنی یافتن سرطان در مراحل ابتدایی به منظور درمان زودهنگام بیماری و نجات جان افراد 45 ساله در استان گیلان ضروری است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان در پاسخ به سئوالی درباره نقش وضعیت آب استان بر شیوع سرطان ها ، تاکید کرد : یکی از ثلث های آلوده کننده آب های ما که بر شیوع سرطان تاثیر گذار می باشد ، سطحی و زیر زمینی بودن است و به راحتی با وجود سموم کشاورزی آلوده می شود.

منصور قناعی ” ، تصریح کرد : یکی از معضلات ناشی از آلودگی آب گیلان طی ده ، 15 سال اخیر به دنبال واردات سموم از رده خارج و غیر استاندارد آفت کش های کشاورزی از کشوری با جمعیت بالا در قاره آسیا می باشد که به خورد ملت داده شده و سبب شیب تند شیوع انواع سرطان ها علی الخصوص گوارشی ، کبد و پستان در کشور و استان گیلان گردیده است .

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :