کاشف اسرار – استاندار گیلان با بیان اینکه گسترش ارتباط میان گیلان و آستراخان منجر به تکمیل تسریع در روند کریدور شمال به جنوب می‌شود، گفت: گیلان به عنوان استانی مهم و استراتژتیک در حاشیه خزر آمادگی دارد تا سطح ارتباطات در سه حوزه حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی را به سطح مطلوب برساند.

به گزارش  کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی که در صدر هیئتی اقتصادی و سیاسی به کشور روسیه سفر کرده است، ظهر امروز (سه شنبه) با ایگور بابوشکین استاندار آستراخان روسیه ملاقات و در خصوص مسائل مختلف گفت و گو کرد.

در این دیدار استاندار گیلان با تبریک روز قانون اساسی روسیه ، اظهار کرد: دو استان گیلان و آستراخان روسیه در حوزه‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، تجاری و اقتصادی پیشینه و اشتراکات خوبی دارند و به واسطه این پیشینه غنی، ارتباط میان این دو استان در حال افزایش و رونق است.

وی با تاکید بر گسترش ارتباطات میان گیلان و آستراخان بیان کرد:  با توجه به تاکیدات رئیس جمهور دو کشور و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ، ارتباط میان دو کشور ایران و روسیه در بالاترین سطح خود قرار دارد و این مسئله نکته عطفی در جهت رسیدن به اهداف مدنظر در حوزه‌های مختلف است.

این مقام با اشاره به سفر اخیر استاندار آستراخان به گیلان و اراده این استان برای گسترش ارتباط میان دو استان، بیان کرد: عزم جدی و اراده ای مستحکم میان ایران و روسیه و همچنین دو استان  گیلان و آستراخان برای گسترش روابط میان اقتصادی، حمل و نقل و لجستیکی وجود دارد.

عباسی با بیان اینکه گسترش ارتباط میان گیلان و آستراخان منجر به تسریه در تکمیل کریدور شمال به جنوب می‌شود، گفت: این آمادگی در گیلان به عنوان استانی مهم و استراتژتیک در حاشیه خزر وجود دارد که سطح ارتباطات در سه حوزه حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی به سطح مطلوب برسد.

وی با بیان اینکه کار مطالعاتی برای تکمیل راه آهن رشت- آستارا در حال انجام است، تصریح کرد: توافق نامه‌ای میان ایران و روسیه در این خصوص به امضا رسیده و در جلسه روز گذشته با معاون وزیر راه روسیه ، کار مطالعاتی آن انجام و در مرحله پایانی قرار دارد و بر اسغاس پیش بینی ها راه آهن رشت کاسپین تا ۲ماه آینده تکمیل می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم افزایش مبادلات تجاری میان دو استان گیلان و آستراخان گفت: در خصوص بنادر آستراخان و لوتوس ، گیلان تلاش می کند تا میزان حمل و نقل کالا را از طریق دریا  افزایش دهد و محصولات کشاورزی، صنعتی و باغی مورد نیاز دو استان را صادر و نیز محصولات مصرفی گیلان که در آستراخان تولید می‌شود را وارد کنیم.

عباسی از تحصیل ۲۰۰ دانشجو ایرانی در استان آستراخان خبر داد و افزود: دانشگاه آستراخان از سوی وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران به عنوان دانشگاهی برتر تایید شده که این مساله منجر به استقبال دانشجویان به تدریس در این دانشگاه می‌شود.

 استاندار آستراخان نیز در این دیدار با بیان اینکه سفر بنده به گیلان دارای برکات زیادی بوده است، اظهار کرد: گیلان به لحاظ اقتصادی و گردشگری دارای ظرفیت خوبیست که توجه به آن و همچنین گسترش ارتباط میان آسترخان و گیلان می‌تواند به کمک دو استان آید.

ایگور بابوشکین با ابراز خرسندی از سفر هیئت اقتصادی گیلان به روسیه گفت: بسیار خرسندم که طبق توافقات انجام شده هیئت اقتصادی گیلان به استان آستراخان روسیه سفر کرده و در روزهای آینده با ظرفیت‌های بالقوه کشور روسیه آشنا خواهید شد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به افزایش ارتباطات میان دو کشور روسیه و ایران بیان کرد:  کشور ایران برای فدراسیون روسیه یک شریک اقتصادی و تجاری عالی و همچنین گیلان و جمهوری اسلامی ایران برای استان آستراخان یک شریک استراژتیک مهم در حوزه خزر است.

این مقام روس با اشاره به افزایش مبادلات تجاری میان ۲ استان آستراخان و گیلان به طور پایدار در حال افزایش است، تصریح کرد: در ۹ ماه نخست سال جاری، حجم تجارت میان این ۲ استان مهم در حوزه خزر ۱۵ درصد در حوزه واردات و صادرات با افزایش مواجه شده است.

بابوشکین   با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی لوتوس دارای ظرفیت خوبی به لحاظ انجام‌ فعالیت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های گیلانی و ایرانی است، گفت: در سفری که به گیلان داشتم‌ در خصوص مسائل مختلف از جمله سرمایه‌گذاری تبادل نظر شده و به توافقات خوبی رسیدیم لذا فردا در بازدیدی که از منطقه ویژه اقتصادی لوتوس خواهید داشت با ظرفیت بالقوه این منطقه برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری آشنا می‌شوید.

وی ۲ استان گیلان و آستراخان خان مهم‌ترین استان‌ها در کریدور شمال به جنوب معرفی کرد و افزود: دیگر توافق انجام میان گیلان و آستراخان توسعه حمل نقل ریلی، دریایی و لجستیکی بوده است که امیدوارم به نتایج خوبی در این حوزه برسیم زیرا این ۲ استان نقش مهمی در کریدور شمال به جنوب دارند.

استاندار استرا خان ، با اشاره به آمادگی استان آستراخان در خصوص ساخت کشتی برای گیلان بیان کرد: کارخانه کشتی‌سازی لوتوس یک ظرفیت بسیار مهم در صنعت کشتی‌سازی در روسیه بوده و اکنون درحال ساخت کشتی کانتینر بر برای جمهوری اسلامی ایران است.

بابوشکین با تاکید بر لزوم توجه به گسترش ارتباطات تجاری و بخش خصوصی میان ۲ استان آستراخان و گیلان، بیان کرد: امروز همایش تجاری ایران و آستراخان در غالب چهار میزگرد و در حوزه‌های تجارت، لجستیکی، صنعت و کشاورزی افتتاح شده و بخش خصوصی در این همایش به تبادل نظر خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه تبادل علمی میان ۲ استان گیلان و آستراخان منجر به پیشرفت اقتصادی هر ۲ منطقه می‌شود، افزود: همکاری میان ۲ استان گیلان و آستراخان نباید فقط معوطف به حوزه اقتصادی شود لذا این آمادگی وجود  دارد که در حوزه تبادل استاد و دانشجو همکاری‌ها بیشتر شود.

گفتنی است استاندار گیلان پیش از حضور در این نشست ، بر مزار یک سرباز گمنام با اهدای گل ادای احترام کرد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :