کاشف اسرار – استاندار گیلان با اشاره به قابلیت های تجاری و صادرات محور این استان در منطقه اوراسیا ، اظهار کرد: با اتمام پروژه های در حال اجرا ، گیلان به قطب صادرات کالاهای تولیدی کشور به روسیه و نیز کشورهای حاشیه خزر بدل می شود.

 به گزارش کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان؛اسدالله عباسی شامگاه گذشته (یکشنبه) در دیدار با سفیر ایران در روسیه و فعالان اقتصادی استان گیلان در مسکو ، به روابط حسنه ایران با اعضای اجلاس شانگهای و کشورهای اوراسیا اشاره کرد.

وی اظهار کرد: : رونق تجاری و اقتصادی میان استان های گیلان، مسکو، آستراخان و جمهوری داغستان مستلزم تقویت زیرساخت در بخش های مختلف است که در این سفر به آن پرداخته می شود.

این مقام با تاکید بر لزوم افزایش تعامل بین تجار ایران و روسی افزود: گسترش روابط تجار و بازرگانان بین دو کشور زمینه را برای توسعه اقتصادی فراهم می کند.

عباسی با تاکید بر تقویت زیرساخت های حمل و نقلی در حوزه های مختلف ریلی، دریایی، زمینی و هوایی اضافه کرد: پیوند کریدور شمال به جنوب که با حلقه اتصالی «گیلان» صورت می گیرد ، می تواند نقش مهمی را در تقویت روابط تجاری در منطقه ایفا کند.

وی با بیان اینکه اتصال کریدور شمال به جنوب فرصت طلایی برای گیلان است، گفت: اتصال خط ریلی رشت به آستارا با همکاری دو طرف سرعت بخشیده می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه بازار هدف روسیه برای گیلان بسیار اهمیت دارد، افزود: گیلان در حوزه کشاورزی دارای محصولات و تولیدات ارزشمند است که می تواند در بازار روسیه جا خوش کند.

عباسی با اشاره به قابلیت های تجاری و صادرات محور این استان در منطقه اوراسیا ، اظهار کرد: با اتمام پروژه های در حال اجرا ، گیلان به قطب صادرات کالاهای تولیدی کشور به روسیه و نیز کشورهای حاشیه خزر بدل می شود.

سفیر ایران در روسیه نیز در این نشست اظهار کرد: بسیار خرسندیم که پس از سفر رییس جمهور ایران اسلامی به روسیه ، استاندار گیلان نیز به همراه اقتصادی و سیاسی خود به روسیه سفر کردند.

کاظم جلالی هم طی سخنانی با اشاره به اهمیت ایجاد روابط گیلان با روسیه در ابعاد مختلف ، افزود: روابط ایران با روسیه از مدت ها پیش از طریق گیلان رقم خورده است.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک آستراخان و داغستان برای ارتباط دوسویه با گیلان ، اضافه کرد: تقویت روابط گیلان با آستراخان و جمهوری داغستان برای توسعه سرمایه گذاری و تجارت خارجی بسیار اهمیت دارد.

این مقام در ادامه کریدور شمال به جنوب را پروژه ای با اهمیت برای دو طرف خواند و گفت: نقش گیلان در اتصال کریدور شمال به جنوب بسیار حیاتی و مهم است.

جلالی با اشاره به معطلی چندین ساله پروژه خط ریلی رشت – آستارا ، افزود: دولت سیزدهم و نماینده عالی این دولت در گیلان به شدت پیگیر به سرانجام رسیدن پروژه رشت – آستارا است و در این خصوص تاکنون اقدامات خوب و ارزشمندی صورت گرفت.

وی با اشاره به بررسی و پیگیری مساله گمرکات و لزوم حل این چالش ، بیان کرد: با حل مساله گمرکات که با تعامل دو طرف صورت می گیرد می توان به توسعه روابط  اقتصادی و تجاری خوش بین و امیدوار بود.
در جریان این نشست شماری از تجار ایرانی و روسی به بیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود در جهت توسعه روابط  تجاری دو کشور پرداختند.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :